Sayfa 4/45 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
529 sonuçtan 37 ile 48 arası

Konu: Aklına ne gelirse...

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Ciddi meseleler yazıyoruz bir Allahın kulu yorum yapmıyo, geyiğine anket açıyoruz oy patlaması var, birisi gelir şirine resmi koyar teşekkür patlaması yaşanır... Sonra da forumda geyik yapılmasın denir
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

erdogan: (mıllı bırlık ve kardeslık projesı) bu proje, bu surec akp'nın degıldır bu proje, bu surec devletındır

ak partı genel baskanı ve basbakan recep
    tayyıp erdogan, ''(mıllı bırlık ve kardeslık projesı) bu proje, bu surec ak
    partı'nın degıldır. Bu proje, bu surec devletındır. Muhatabı kım? Muhatabı
    mıllet'' dedı.
    Erdogan, partısının genel merkez kadın kolları ar-ge baskanlıgı
    koordınatorlugunde yurutulecek egıtım programı'nın acılısında yaptıgı konusmada,
    mıllı bırlık ve kardeslık projesının ve demokratık acılım surecının baslıkları
    bulundugunu ıfade ettı. Oncelıklı sorunun terorle mucadele olduguna ısaret eden
    basbakan erdogan, sunları kaydettı:
    ''bundan asla tavızımız olamaz. Bununla mucadeleyı sonuna kadar
    surdurecegız. Buradan tavız yok. Tum guvenlık guclerımız, askerıyle, polısıyle
    buna devam edecegız. Bunun yanında etnık unsurların sorunları var. Burada turk'u,
    kurt'u, laz'ı, cerkez'ı, abhaza'sı, gurcu'su, roman'ı hepsının sorunları var. Bu
    sorunları masaya yatırdık ve bunlar uzerınde calısmalar devam edıyor ve bunlara
    da cozumler getırecegız ama bunlar bugun baslamadı. Bakın bız partımızı kurarken
    programımızın ıcerısınde bunların hepsını acıkca ortaya koyduk. Olayı bır yere
    ındırgemek yanlıs olur. Bu ulkede tum etnık unsurların sorunları var ve bunlara
    egılıyoruz. Benım turk kardesımın, kurt kardesımın sorunları var, gurcu'sunun,
    cerkez'ının, pomak'ının, bunun yanında roman kardesımın hepsının sorunları var ve
    bu sorunları hep bırlıkte cozecegız. Bunları mınımıze edecegız.''

-''alevı, sunnı vatandaslarımın sorunları var''-

basbakan erdogan, ınanc gruplarının, farklı mezheplerın de sorunları
    bulundugunu belırterek, soyle devam ettı:
    ''ulkemde kahır ekserıyetıyle musluman var ama az da olsa hrıstıyan'ı
    var, musevı'sı var. Bunların da sorunları bızım sorunlarımız. Bu sorunları da
    mınımıze etmek, hatta yok etmenın gayretı ıcerısınde olacagız. Alevı, sunnı
    vatandaslarımın sorunları var. Bunları da cozmenın gayretı ıcerısınde olacagız.
    Sımdı alevı vatandaslarım bagırıyor. Tamam, senın sorunun var ama senın
    kardesının de sorunu var. Hepsının sorunu var. Bunların hepsının uzerıne gıdıp,
    bunları mınımıze etmenın gayretı ıcerısınde olacagız. Bakın su anda alevı
    calıstayları yapılıyor ve artık fınale gelındı. ınsallah yanılmıyorsam bu ay sonu
    ıtıbarıyla fınalı yapılacak ve bu fınalle bırlıkte de ortaya cıkacak tablo
    karsısında atılması gereklı olan adımları hemen atacagız. Kısa vadede
    genelgelerle, orta vadede yasalarla, uzun vadede anayasa degısıklıklerıyle bu
    adımları atacagız.
    Efendım chp buna katılmıyor, mhp katılmıyor. Katılmazsa katılmaz canım.
    Bız mılletımızle beraber bunu cozecegız. Bu proje, bu surec ak partı'nın
    degıldır. Bu proje, bu surec devletındır. Muhatabı kım? Muhatabı mıllet. Bunu
    boyle anlatacaksınız. Bız bunu cozmek ıcın varız. Bu bolgesel bır sorun degıldır.
    Lokal, mevzı sorun da degıldır. Kımse bu olayı yatıp kalkıp sadece benım kurt
    kokenlı vatandaslarımın sorunu olarak ıfade etmesın. Bu surec sadece benım kurt
    kokenlı vatandaslarıma aıt degıldır. Turkıye'de yasayan 72 mılyon vatandasımın
    sorunları var. 780 bın kılometre karenın sorunları var. Bız, hepsının basta
    kardes olmasını ıstıyoruz.''
    mıllı bırlık, beraberlık ıcerısınde gelecege yurumek ıstedıklerını ıfade
    eden basbakan erdogan, sunları kaydettı:
    ''(efendım, boyle bır sey mı vardı?) dıyor. Nerede yasıyorsun sen ya?
    Yoktu da nıye bunları konusuyoruz? Ey sayın baykal, yoktu da nıye bayraga sarılı
    tabutlar gelıyor? Bır sey var demek kı bır yerde. Bır sıkıntı var. Nıcın benım
    askerım daglarda? Nıcın bızım askerımız kandıl daglarını vuruyor neden? Bır sey
    var, nasıl yok dersın? Bu adımları atıyoruz, atacagız. Hangımız etnık kokenımızı,
    dılımızı, dınımızı, mezhebımızı, soruyorum dogmadan once sectık? Boyle bır yetkı
    var mı? Kımın kıme ustunlugu olabılır? Boyle bır sey bızım medenıyetımızde,
    kulturumuzde var mı? Bızım ınanclarımızda var mı? Her dogan dogarken farklı bır
    ırk, farklı bır kabıle halınde dogar. Zaten zengınlık orada. Oyle degıl mı?
    Doganların hepsı aynı etnık unsurun mensubu olarak dogmaz. Bunu goremeyecek kadar
    zavallı olanlar var ama ogrenecekler. Bunu en ıyı anlayacak olanlar annelerdır.
    Bunu en ıyı kavrayacak olan hanımefendıler, sızlersınız. Onun ıcın surece el
    koymanızı ıstıyorum. Onun ıcın surecı omuzlarınızda, yuregınızde tasımanızı
    ıstıyorum.''
    erdogan, toplantıya katılan kadın kolları uyelerınden, ıllerıne
    donduklerınde her bır anneye ulasmalarını ıstedı. Ekonomık sorunların bulunduguna
    ısaret eden basbakan erdogan, konusmasını surdurdu:
    ''calısacagız, bunları da cozecegız. ıssızlık sorunu var ama ıssızlık
    sorunu bızımle baslamadı kı. Bız goreve geldıgımızde neydı ıssızlık sorunu?
    10,7'ydı. Sımdı de 13,4. Nıye? Kuresel krız vurdu. Su anda amerıka'da ıssızlık
    oranı, tarıhınde gormedıgı bır sekılde yukseldı. ıspanya'da yuzde 19'a vardı.
    Yunanıstan yanı basımızda, aynı sekılde. Fransa aynı sekılde. ıngıltere aynı
    sekılde. Hepsınde yukselısler var. Hıcbır yerde yok da sadece bızde var. Yok
    boyle bır sey. Japonya aynı sekılde boyle bır surecın ıcerısınde. Muhalefet baska
    bır sey bulamadıgı ıcın buradan yuklenmek ıstıyor ama bız elımızden gelen butun
    gayretı ortaya koyuyoruz. ıste acıkladık, bırcok destegı verıyoruz, vermeye devam
    edecegız.''

-''tahrıklere kulak asmasınlar''-

basbakan erdogan, kadın kolları uyelerıne, her bır anne adayına, her bır
    kadına, her bır aıleye ulasmalarını ısteyerek, soyle konustu:
    ''kendılerını baska annelerın yerıne koysunlar. Kendılerını o agıtları
    yakan, o acıları tasıyan annelerın yerıne koysunlar. Onlara ne kadar samımı
    oldugumuzu anlatın. Onlara, amacımızın annelerın gozyaslarını dındırmek oldugunu
    anlatın. Onlara anlamsız catısmaları, anlamsız kavgaları, cekısmelerı sona
    erdırmek ıstedıgımızı anlatın. Gayet halıs bır nıyetle, samımı bır nıyetle yola
    cıktıgımızı anlatın. Tahrıklere kulak asmasınlar. Provokasyonlara gelmesınler.
    Cozum ıstemeyenlerın kurdugu tuzaklara dusmesınler. Teroru de sehıtlerımızı de
    ıstısmar ederek sıyaset yapanlara dıkkat kesılsınler. Surada, dun, evvelsı gun
    941 unıversıte mezunu evladımızı yurt dısına gonderme torenı yaptık. Master ve
    doktora egıtımı alacaklar. Dunyanın degısık ulkelerınde, tamamen devlet bursuyla.
    Bılıyorsunuz, hedefımız 5 yılda 5 bın ogrencı. Torenı mıllı egıtım bakanlıgı sura
    salonu'nda yaptık.''
    basbakan erdogan, mıllı egıtım bakanlıgı sura salonu'nun duvarlarında
    bazı sloganların bulundugunu anımsatarak, sunları kaydettı:
    ''bunları gordum. Bu tamamen ırkcı, tamamen bolucu sloganlar. Ne demek
    ıstedıgımı anlıyorsunuz. Sahıplerıne ıthaf olunur. Bız neyın gayretı
    ıcerısındeyız, onlar neyın gayretı ıcerısındeler. Bunlar artık ta 80'lı yılların
    oncesınde kaldı. Hala bunlar oradalar. Bu duvarlara yazacagınız bu sloganlarla
    bır yerlere varamazsınız, varamayacaksınız da. Bu sloganlarda barıs yok,
    kardeslık yok, dayanısma yok. Bız ıse barısa, kardeslıge cagırıyoruz. Ben chp
    tabanına da mhp tabanına da seslenıyorum: Sızler de seslenın. Bız o tabanda olan
    vatandaslarımızı da kardeslerımız olarak bılıyor ve sevıyoruz. Cunku bız
    yaradılanı yaradandan oturu sevmek anlayısıyla sevıyoruz.''

-aa-

Voltaire

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı Kennym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlıs anlasılmasın hukumetı fılan savunmuyorum ama bunlar olması gereken seylerdı.. yıllardır devlet baba devlet baba dıyerek bır sonrakı nesılı zan altında bırakıp gelecegıne ıopotek konulmasıyla bu hale geldık.. sırtını devlete yaslayan yatmaya alıstıgı ıcın bu halde degılmıyız ? ıcerı gıern goturebıldıgını goturmekten baska bıseyle ugrasmadıgı ıcın bu halde degılmıyız..
    ıtfayecıler aglar tabı , eczacılar aglar , emeklıler aglar , tekel ıscısı aglar.. ama ben daha cok aglıyorum , hıcbı karsılgıı olamdan bu kısılerın ceremesını ben cekıyorum..

bugun tekel ıscısı dedıgınız kısı benden cok ucret alıyodur.. ama maasını benım kazandıgım tutarın 3 te bırıyle alıyor.. hey yavrum vay ne guzel dunya..
    Kazanılmış hakkını kim kaybetse ağlar Şimdi kapıda duran bekçiye asgari ücret versen sesi çıkmaz ama önce 5000 lira maaş verip daha sonra maaşını 2500 e indirdin mi adam kendini kapıya zincirler Bu heryerde böyledir... Hukukta da mesela kazanılmış hak geri alınmaz diye bir kaide vardır... Mesela üniversitede hoca bir sorunun doğru cevabı a seçeneği iken yanlışlıkla b seçeneği olarak değerlendirmiş... Bir çok kişi o soru yüzünden eksik not altı bir çoğu da yüksek aldı... Sonra ne oldu biliyor musun ikisi de doğru sayıldı, sırf geçti denen adamlar kalmasın diye...

Şimdi burada itfaiyecileri ayrı tutmak lazım, çünkü onlar yan gelip yatanlardan değil... Sözleşmeli personel... Ve bu sene istanbul belediyesinin itfaiye ihalesi nedense Deniz feneri derneği davasından sanık durumda bulunan Kanal 7 nin patronuna veriliyor ve o da aslında hiç itfaiye eğitimi almamış kişileri bu göreve getiriyor... Diğerleri işsiz kalıyor...

Voltaire

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Güncel tartışma Faiz haram mıdır? Ama önce şunlara cevap vermek gerekir?

Faiz nedir?

Riba nedir?

Enflasyon nedir?

Vadeli satış nedir?

Vade farkı nedir?

Kar payı nedir?

Tefecilik nedir?

Voltaire

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı iyi çocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O kısaltmalar 1 milyardan fazla müslümanın tamamı tarafından bilinir.
    İslamiyette öyle her önüne gelen kısaltma yapamaz.
    ABV'yi müslümanların %99,999999999'u bilmez.
    Bu son zamanlarda forumlarda çıktı. Yayılmaya başladı.
    Bakın kendi görüşümü şöyle ifade edeyim,
    Paranızı faize yatırıp, faiz geliri elde edip, ''Allah Bereket Versin'' diyemezsiniz. Çünkü İslam dininde faiz haramdır. Bu yüzden kar payı verdiğini iddia eden islami bankalar kurulup, insanlar öncelikle kar payı adı altında faize alıştırılmışlardır. Şimdi İslamiyet; borsa, vob, foreks konularında düzenleme yapmamıştır. Kazanılan paranın haram mı, helal mi olduğunu anlamak için, ''Faiz Haramdır'''dan hareket etmek zorundayız. Bu cümleyi genelleştirirsek, ''Avantadan para kazanmak haramdır.'' diyebiliriz.
    İslamiyet üretmeyi ve alın teriyle kazanmayı teşvik eder.
    Her ne kadar sistem de yapsanız, bu konuda kafa da patlatsanız, sonuçta borsadan kazandığınız para, bir başkasının cebinden alınmıştır.
    Burada üretime dayalı bir çalışma ve kazanç söz konusu değildir.
    Hele içeriden bilgi alarak, pozisyon alıp, para kazananların yaptığı iş zinhar haramdır. Çünkü yaptıkları iş hırsızlıktır. Zaten burada eleştiriyi bunlar için yaptım (yani sizi eleştirmedim).
    İslami açıdan bakıldığında ''borsadan kazanılan para haramdır'' diyenler olacağı gibi(çoğunlukla), ''haram değildir'' diyenler de olabilir. Fakat bu konunun tartışmalı bir konu olduğunu kabul etmek gerekir.
    Ben tartışmalı bir konuda, en azından Allahın ismini karıştırmamayı tercih ederim. Kimseye ne yapacağını söyleyemeyiz ve karışamayız tabii ki...

Türkiye'de insanları Hıristiyanlaştırma çabası olduğunu görüyorum. Mesela yılbaşı kutlamalarında bunu gördüm. Yılbaşı kutlaması yapabilirsiniz, eğlenebilirsiniz bunlara kimse itiraz edemez. Fakat Noel Baba ve onun çocuklara oyuncak getirmesi, Türkiye'de ünlü sanatçıların Noel Baba kıyafetleri giymesi, alışveriş merkezlerinde Noel Babalar olması, hıristiyanlaştırma çabalarına en güzel örnektir. Çünkü Noel Baba bir Hıristiyan azizidir, ona her yılbaşında mucizevi (dini mucize) bir şekilde çocuklara oyuncaklar getirtirilerek, o çocuklardan, dinlerine bağlı iyi birer hıristiyan olmaları beklenir.

Şimdi borsada ve vob'da, çeşitli aracı kurumlarda, bankalarda Cemaatçilerle karşılaşıyoruz. Vob'da çok etkin olduklarını da biliyoruz. Bu, ABV kısaltmasının tam olarak emin olmasam da Cemaatçiler tarafından çıkarıldığını sanıyorum. Bu kısaltma bildiğim kadarıyla ünlü bir forum yazarı tarafından( şimdi yazmıyor) yapılmıştı. Bilip bilmeden de yazmış olabilir, bu yüzden bütün Cemaatı suçlamakta yanlış olur. Kendisini bu konuda eleştirince, çok sevilen biri olduğu için, bir çok forum katılanı mesajlarının sonuna birer dua eklemeye başlamışlardı. Daha sonra diğer forum katılımcıları da çeşitli duaları kısaltmaya başladılar. Yazılanlar hala orada durmaktadır ve çok enterasandır. Özellikle ünlü borsa yazarının topiği ''Dini Borsa Topiği'' haline gelmişti.

Şimdi ''Allah Bereket Versin'' yerine ABV yazıyorsanız, nasıl düşüneceğiz ?
    Allahın ismini yazmak zor mu geliyor ?
    Borsa gibi bir yerde, hele Vob gibi bir yerde Allah'ın ismini niçin kullanıyoruz ?
    Bana yanlış geliyor...

Saygılar...
    Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçerik olarak bakıldığında; yazı boyunca kurulan neden-sonuç ilişkilerine ve diğer bir konuyu açan konulardan oluşan mana zincirine hayran oldum. Şekil olarak bakarsak da, Giriş-gelişme-sonuç, dizilimi ve akış dört dörtlük. Özellikle tebrik etmek istediğim cümlelerini kırmızıladım. Din, emek, alınteri, İslamiyet, Hristiyanlık,İktisat bilimi ve hatta gramer v.b. gibi kavramlar derin cümlelerinizde mükemmel bir senkronizasyonla biraraya gelmiş. Sizi alkışlıyorum. Başka bir şey de demeyeyim.

ABV...(yok yanlış anlama, Alkışlayın Bunu Vatandaş diyorum tüm foruma)
    Ben yarından sonra grameri düzelteyim, efendim.
    Kusura bakmayın...
    İçerik açısından da, hiç cevap vermeye değmez bulduğunuza göre,
    Yazarlar Birliğin'de kompozisyon dersleri almaya başlarım...
    Sizin gibi yüce bir insanı rahatsız ettiğim için özür diliyorum...
    Grameriniz bozuk demedim, gramer kavramına ayrı bir mana kattınız dedim. Kısaltma yapabilmeyi basit bir gramer işi olmaktan çıkarıp, izne tabi "uhrevi" bir konu haline getirdiğiniz için..Cevap vermeye değmez bulduğumdan değil, cevap vermeme hakkımı kullanmak istediğimdendir. Herhangibir konuda ders almanız yada almamanız, bir başkasının kısaltma kullanması yada kullanmaması gibi, tamamen kişisel tercihlerin konusu olduğu için bana laf söylemek düşmez. Rahatsız olmadım, bilakis, yazınızdan pek çok sonuç çıkarılabilir. Sizin de buyurduğunuz üzere "her önüne gelen kısaltma yapamayacağı gibi", her önüne gelen de birilerini yüce ilan etmemeli, üstelik böyle bir manaya gelecek bir laf etmemiş veya bu konuda iddiası olmayan birini ise hiç mi hiç yüce ilan etmemeli.
    Bir küçük ekleme: Hepsi bir kenara, IMKB/VOB da kazanılan paranın haram olduğunu düşündüğünüze ve VOB'un, Allah'ın adının anılmaması gereken yerlerden biri ( o derece) olduğunu düşündüğünüze göre forumda bulunuyor olma nedeninizi anlayamadım. Eleştiri olarak almayın, sadece merak ettiğimden soruyorum.
    Yukarıdaki yazının hiç bir yerinde, IMKB/VOB'da kazanılan paranın haram olduğunu düşündüğümü yada olmadığını düşündüğümü yazmadım ve ima da etmedim.
    Bu konu tartışmalı bir konudur. Bakın forumda bir anket yapsanız, tartışmaya açık bir sonuç çıkar.
    Ben sadece böyle tartışmalı bir konuda ve alanda, Allahın ismini anmanın gereksiz olduğunu ve bir faydasının olmadığını yazmaya çalıştım.
    Zaten ''Allah Bereket Versin'' duasını ABV şeklinde kısaltamazsınız.
    Daha önce bir forumda bir yazar tarafından yapıldı. Eleştiri yazısı yazdığım için o forumdan atıldım. Daha sonra tekrar girip, tekrar atıldım. Üç ay önceki mevzudur. Din alanında uzman olan insanlara sordum, adamlar güldüler. Müftüye sordum, din alanında doçentliği olan bir uzmana sordum, herkes olmaz dedi...
    Bence siz de sorun, danışın...

Olayı kişiselleştirmek fayda sağlamaz. Yani benim neye inandığımın pek bir önemi yoktur. Fakat illaki sen neye inanıyorsun diye sorarsanız da cevap verebilirim.

Bunun daha önce o kadar farkında değildim, yeni yeni farkına varıyorum. Dini inanç, ülkemizin en önemli direnç noktalarından biridir. Bu noktaya saldırılıyor. Bir ateist yada aşırı solcu biri bunu yapsa, hiç bir etkisi olmaz. Bu saldırıda başarılı olabilmek için, bu saldırıyı bir müslümana yaptıracaksınız. Aynen 18.yüzyılda İngilizlerin Vahabiliği ortaya çıkarıp, desteklediği gibi...Allah, Allah diyerek, salya sümük ağlayan bir cemaat lideri bulacaksınız. Bu cemaatı destekleyeceksiniz, bu cemaatın elemanları ülkenin kurumlarına sızacaklar ve yavaş yavaş devleti ele geçirecekler.

Cübbeli Ahmet Hoca, Tv'ye çıktı ve İslamın Amentüsüne saldırılıyor dedi. Aynı şekilde referansı İslam olan insanların Borsa, Ticaret ve Siyasetin bu kadar içinde olmalarının da doğru olmadığını da söyledi.

Belki de bilip bilmeden, oynadıkları oyunların bir parçası oluyoruz. Adım adım ilerliyorlar. Şimdi karşı çıkmazsak, her yeri ele geçirdiklerinde nasıl karşı çıkacağız?

Olayları kişiselleştirmeden herşeyi tartışabiliriz ve birbirimizi eleştirebiliriz. Ayrıca sizin yazılarınızı okuyorum ve çok faydalanıyorum. Foruma çok katkınız var. Katkılarınız için çok teşekkürler...
    Alıntı Rooks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap yazmicaktım ama dayanamicam yazıcam.banlarlarsada beni bişi diyemem kızmamda gücenmemde ama söyliceklerime sende gücenme, madem bunlar senin fikrin benim fikrimide söylim.nasıl olsa fikir kisme kimseyi zorlamıyo o yüzden kızmak yok tamammı

Şimcik, güzel kardeşim, öncelikle borsadan para kazanmak veya faizden para kazanmak haram diildir o haramsa sana bir haram listesi yaparım forumda ekstradan 50 sayfa yer dolar.bişeylere haram demek için din profesörü olman lazım.eğer öyleysen voborsa.com da ne işin var ve borsada ne işin var.bunu vaaz vermek için camilerde anlat gelip burda anlatma.sırf sen haram diyosun diye ABV yazamicakmı yazmak istiyen.dinde zorlama yoktur istediğini der istediğini yer içer insanlar.bu işin doğrusu yanlışı olmaz.herkesin doğrusu kendine.bu din konusunu konuşmakla bitiremezsin ne senin ömrün yeter bana derdini anlatmaya nede benim.
    Üretim olmadan para kazanmak neden harammış.bana direk kıskançlığı çağrıştırdı.babamdan kalma 10 trilyonluk arsam var(keşke olsa).sattım onu bankaya faize koydum öylede yaşarım kimene.herkes bişi üretmek zorunda diil.haa borsadan kazandın paraları faize koydun haram, ama ben 40 yılımı verdim avukatlığa ordan kazandıklarımı bankaya faize verdim dahada çalışmıyorum onun parasını yiyorum bu haram diilmi.yok ona haram diil dersen bi sebep sunucaksın muhtemelen.yok o çalışmış kazanmış sonra faize koymuş diceksin.ben ölene kadar bişi üretmek zorundamıyım varmı böyle bişi.bu cümlemdende faizin haram olamiyacağı çıkıyo bana göre.avantadan para kazanmak derken kimbilir neyi kastediyosun.sayısal lotodan kazananlarda haram para yiyo demekki.sonuçta birileri kaybediyoki o kazanıyo dimi.herşey haram dimi şu müslümanlıkta sizlere göre bitek sizin yaptıklarınız helal.
    Bu ülkenin irana dönüşmesine izin vermicem ben kendimce.tepkimi heryerde her zaman göstericem.tepki göstermezsek bu ülkeyi kaybedicez yakında.
    Alın teriyle para kazanmak işin doğrusu ve en güzel yanıdır.ama bazen şanslı doğarsın bu hayatta.babanın parası boldur hazıra konarsın.fabrikanın başına geçersin hiçbişi bilmeden.zamanla öğrenirsin o ayrı.buda haram o zaman.bi arkadaşımın babasından 250 daire kaldı sadece kira topluyo o kiraları faize koyuyo buda haram o zaman.etrafımda ne çok haram adam varmış sayende şimdi farkettim
    Borsada kazandığımız para birbaşkasından alınmıştır o yüzden haram dimi.iş hayatında nasıl oluyo.uzaydanmı geliyo kazandığın para.biri kaybetmeden senin kazanmana imkan varmı.devlet sürekli para basmıyoya.borsanın diğer işlerden hiçbi farkı yok.borç paradır.herkesin herkese borcu vardır olmasa para diye bişi olmazdı.borsa bir iştir brokerlıkta bir meslektir.borsadan kazanmak için ciddi alın teri dökmen gerekiyo haybiye kazanamazsın bu işten para.çok sıkı çalışman gerekir.emin ol avantadan kimse para kazanamaz borsada.haa manipülasyon dersen o ayrı.dolandırıcılık bencede haramdır.
    Yılbaşında noel babayımı kıskandın anlamadımki bunuda söylüyosun.sanane insanların eğlencesinden.şu eğlenceyi küçük çocukları mutlu eden noel babayı bile hristiyanlaştırmaya çevirdinya helal olsun.ben 4 sene abd de yaşadım.müslümanlığı yayma çabalarıda çok fazlaydı emin olabilirsin.her dini herkes yaymaya çalışabilir bu asırlardır olan bişi.bunun doğrusuda yoktur yanlışıda.en doğru cümle dinde zorlama yoktur.
    Müslüman hristiyan ne olduğun farkedermi sence? İkisininde allahı bir.herkes bişeye inanıyo işte.sen bu tavırla hristiyanlığa bakarsan onlarda müslümanlığa öyle bakar.yılbaşını bu yüzdenmi kutlamıyo dindarlar? Evet bu yüzden.kötü gözle bakıldığı için diğer dinlere.insanı içi önemli gerisi hiç önemli diil neye inandığın.etrafına nasıl davrandığından daha önemli bişi olamaz.davranışların tuttuğun dinin önündedir her zaman.dahada çok yazarımda banlanmak istemiyorum.bu konu bitmez sonuçta.
    Bence imadan fazlası da var. Ama her neyse ben tartışmak için değil merak ettiğim için sormuştum. İyi akşamlar
    Alıntı vobarey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün bu saçmasapan gereksiz muhabbet yüzünden tadım kaçtı eminim birçok kişinin de kaçmıştır... Rooks arkadaşımıza gönülden katılıyorum hayat bir denge üzerine kurulmuş bunu herhalde hala öğrenemeyenler var yine de örnekliyim;

İyi Kötü
    Haram Helal
    Kaybeden Kazanan
    Alt Üst
    Doğru Yanlış

Sonuçta biri bişey yapıyorsa yaşamın döngüsü o etkileşime bir tepki verir ya kazanır ya kaybedersiniz borsa veya vob ta başka bişey değildir kaybetmeden kazanmak kazanıp kaybetmemek nasıl mümkün değilse bu döngüyü kırmak ve insanları birşeylere zorlamak ta ters tepecektir çünkü zorlamanıza karşılık yaşamın döngüsü size olumlu veya olumsuz bir tepki sergileyecektir... Bu nedenledir ki DİNDE ZORLAMA YOKTUR nedenini hepimiz biliyoruz yaşanan herşey KUL ile ALLAH arasındadır eeee nedir kuzum sizin derdiniz bu alemle anlamadığım BUDUR...

Bırakın da bu forumun neşesi muhabbeti bildiği yolda neşesinde gitsin siz beğenmiyorsanız buyrun açıverin kendinize bir forum şunlar şunlar yasak olmaz diyin elbet sizi dinleyenler de olacaktır ama bu aileye yeni katılmama rağmen burada herşeyin ne kadar demokratikçe tartışıldığını görerek mutlu olmama rağmen bu tür yersiz tartışmalarında buradaki herkesin hoşuna gitmediğine eminim çünkü burası bunun YERİ DEĞİL... Bakın şu allahın işine ki bende zorlama yapıyo gibi oldum

Herneyse bu aile içerisinde herşey yolunu bulacaktır elbet o nedenle de ayrıca içim rahat...

Herkese iyi tatiller hayırlı haftasonları diliyorum...
    İslamiyete göre haramdır. Hatta şöyle yazayım, İslamiyete göre faizden para kazanmak tartışmasız haramdır. Fakat buna inanmıyor olabilirsiniz, müslüman olmayabilirsiniz.
    Hatta müslümanım diyerek de faizden para kazanabilirsiniz, günahtır ama sizin günahınız size aittir. Size kimse karışamaz.
    Ama bir şeyi yapamazsınız, ''İslamiyete göre faizden para kazanmak haram değildir'' diyemezsiniz.
    Aynen ''Allah Bereket Versin'' duasını ABV olarak yazamayacağınız gibi...
    Bu gramer kuralı değildir, dini bir kuraldır. Burada dilbilgisi kurallarını tartışmıyoruz.
    Ben söylemek istediğimi anlattığımı sanıyorum...

''Faizden para kazanmak haram değildir'' cümlesine bu ülkenin %99'u güler.
    Ben bunu dini anlamda söylemedim de diyemezsiniz, çünkü ''haram'' sözcüğü dini bir kavramdır.

Bence bu konuda uzman olan kişilere danışın, netten de danışılabilir.

Yazı yazılmış, ben de cevap yazdım. Bir daha yazmam zaten...
    Bu ülkenin direnç noktalarına saldırılar var. Burada bunları anlatan yüzlerce yazı okudum.
    En önemli direnç noktalarından biri inançtır. TSK ve Genelkurmay Başkanı bunu anladığı için ''TSK hiç bir dönemde dine karşı olmamıştır'' şeklinde açıklama yaptı.

Benim neye inandığımın yada 40 yıllık avukatın, kazandıklarını banka faizine yatırmış olmasının harammı yada helalmi olduğunu tartışmıyorum ben. Benim söylediğim net olarak şudur : İslamiyeti hıristiyanlaştırmak şeklinde bir saldırı var. Bunun örneklerini yazdım.
    ''Allah Bereket Versin'' duasını ABV şeklinde yazarak, belki de bilmeden bu oyunun bir parçası olduğumuzu yazdım. Ben kimseye ABV yazamazsın demiyorum. İstersen 100 kere yaz. Ben tepkimi gösterdim, açıklamaya da çalıştım.

Fakat ''faiz haram değildir'' şeklindeki çıkışa yazacak bir şey bulamıyorum.
    Faiz, İslamiyette de Hıristiyanlıkta da haramdır. Yahudilik dininde ise haram değildir.
    Bunu yazan kişi Yahudi ise, kendisine saygı duyarım...

Not: İnsanlar illa bir dine inanmak zorunda da değildirler...Bunlara da çok saygım var.
    Hatta ''ben müslümanım paramı faize yatırıp geçiniyorum'' diyen insana da saygım var.
    Fakat ''ben müslümanım, İslamiyette faiz haram değildir'' diyen insana hiç saygım yok.
    Tüm tartışma mesajlarını buraya taşıdım, zorla kendimi tartışmaya müdahil ediyorum

Voltaire

6. The Following User Says Thank You to enorton For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    684
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    133
    Toplam Teşekkür
    69 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm tartışma mesajlarını buraya taşıdım, zorla kendimi tartışmaya müdahil ediyorum
    Son olarak M.Kemal Atatürk'ten bir alıntı yapalım, konuyu kapatalım...

MUSTAFA KEMAL Anlatıyor : "Bombasırtı Olayı ( 14 Mayıs 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür
    4.288 Yazısı Teşekkür aldı

Son olarak M.Kemal Atatürk'ten bir alıntı yapalım, konuyu kapatalım...

MUSTAFA KEMAL Anlatıyor : "Bombasırtı Olayı ( 14 Mayıs 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."
    dur ben buraya daha önce yazdıım hikayeyi bi daha yazayım...

Hikaye'de Neil Armstrong ayda ezan sesi duyduktan sonra...Dünyaya indiğinde bunu basına açıklamaya kalkar..Abd başkanı bunun üzerine Neil'i huzuruna çağırtır ve sorar..

-Anlat bakalım Neil,ayda ezan sesi duydun mu?Tanrı var mı?
    -Duydum başkanım...Tanrı var!
    -Kahretsin,biliyordum!! (ve Neil'e dönerek) Bunu sakın kimseye söyleme yoksa mahvoluruz!!

Zamanla bu dedikodular yayılır.Ve papanın kulağına kadar gider...Bunun üzerine papa Abd başkanını huzuruna çağırtır ve sorar...
    -anlat bakalım başkan.Neil ezan sesi duymuş mu gerçekten?Tanrı var mı?
    Başkan'da vakur bir tavırla;
    -hayır sayın papa! Duymamış..Tanrı yok..
    ve papa;
    -Kahretsin,biliyordum!!!Bunu sakın kimseye söyleme,yoksa mahvoluruz!!!

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür
    4.288 Yazısı Teşekkür aldı

hey gidi sarhoşum,neyzenim,tevfiim...
    Ne Ararsın Tanrı ile Aramda / Neyzen Tevfik

Ne ararsın Tanrı ile aramda
    Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
    Hakikaten gözün yoksa haramda
    Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne
    Yoksa sana bir zararı, içerim
    İkimiz de gelsek kıldan köprüye
    Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet
    Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et...
    Senin gibi .....lerin yüzünden
    Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma
    Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
    Sen anandan yine çıkardın amma
    Baban kimdi bilemezdin şerefsiz
    --Eksiklik Kendi Özümde--

Teşekkür Teşekkür 
    684
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    133
    Toplam Teşekkür
    69 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı ATHLON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dur ben buraya daha önce yazdıım hikayeyi bi daha yazayım...

Hikaye'de Neil Armstrong ayda ezan sesi duyduktan sonra...Dünyaya indiğinde bunu basına açıklamaya kalkar..Abd başkanı bunun üzerine Neil'i huzuruna çağırtır ve sorar..

-Anlat bakalım Neil,ayda ezan sesi duydun mu?Tanrı var mı?
    -Duydum başkanım...Tanrı var!
    -Kahretsin,biliyordum!! (ve Neil'e dönerek) Bunu sakın kimseye söyleme yoksa mahvoluruz!!

Zamanla bu dedikodular yayılır.Ve papanın kulağına kadar gider...Bunun üzerine papa Abd başkanını huzuruna çağırtır ve sorar...
    -anlat bakalım başkan.Neil ezan sesi duymuş mu gerçekten?Tanrı var mı?
    Başkan'da vakur bir tavırla;
    -hayır sayın papa! Duymamış..Tanrı yok..
    ve papa;
    -Kahretsin,biliyordum!!!Bunu sakın kimseye söyleme,yoksa mahvoluruz!!!

Not: İnsanlar illa bir dine inanmak zorunda da değildirler...Bunlara da çok saygım var.
    Hatta ''ben müslümanım paramı faize yatırıp geçiniyorum'' diyen insana da saygım var.
    Fakat ''ben müslümanım, İslamiyette faiz haram değildir'' diyen insana hiç saygım yok.

Teşekkür Teşekkür 
    684
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    133
    Toplam Teşekkür
    69 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı ATHLON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hey gidi sarhoşum,neyzenim,tevfiim...
    Ne Ararsın Tanrı ile Aramda / Neyzen Tevfik

Ne ararsın Tanrı ile aramda
    Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
    Hakikaten gözün yoksa haramda
    Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne
    Yoksa sana bir zararı, içerim
    İkimiz de gelsek kıldan köprüye
    Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet
    Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et...
    Senin gibi .....lerin yüzünden
    Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma
    Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
    Sen anandan yine çıkardın amma
    Baban kimdi bilemezdin şerefsiz
    Çok sevdiğim bir şiirdir. Anlamak için okumak lazım...
    Siz benim yazdıklarımın sonuna bu şiiri eklemişsiniz.
    Bence bu şiirde ''okuduğunu anlamayan yada yazılanları sonuna kadar okuyamayan biri olarak'' siz suçlanıyorsunuz.

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güncel tartışma Faiz haram mıdır? Ama önce şunlara cevap vermek gerekir?

Faiz nedir?

Riba nedir?

Enflasyon nedir?

Vadeli satış nedir?

Vade farkı nedir?

Kar payı nedir?

Tefecilik nedir?
    Konumuz faizdi ama tahmin ettiğim üzere kimse bu sorulara cevap vermedi herkes birbirine sataşıyor

Bu sorular bir kenarda dursun yeni bir soru sorayım:

Sizin arkadaşınız sizden 100 TL borç istedi... Ve o anda (başbakan simit hesabı yaptığı için ben de simit hesabı yapayım) siz o parayla 200 simit alabiliyorsunuz. simit 50 kuruş varsayalım... aradan 2 yıl geçti ve simit fiyatı 1 Tl oldu... Arkadaşınız size kaç lira getirmeli ki kimse faiz yememiş olsun?

Klasik anlayışa göre 100 TL geri getirse siz o parayla artık 100 simit alabiliyorsunuz yani verdiğiniz paranın %50 si gitmiş. Peki bu durumda faiz yiyen kim olur?

Başka bir soru daha sorayım:

Siz bir laptop almaya gittiniz fiyat sordunuz eleman 1100 TL dedi. Peki taksit var mı evet 12 ay taksitli fiyatı. Peki peşin olursa ne kadar olur? 1000 TL peşin fiyatı dedi... Bu olay artık ticaretin her kademesinde olan bir durum değil mi? Peki bu arada ki 100 TL nedir? Faiz midir? Haram mıdır? Bir malı peşin satmakla vadeli satmanın maliyeti eşit midir?

Voltaire

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Fet fet fet derken bir hal oldunuz sonra geldniz ABV ye takıldınız ardından ATATÜRK den alıntılar ben pek bu işin gidişatını hayır olarak görmüyorum bakalım daha nerelere el atacaksınız... umarım bu fractal yapınızı biraz daha stabilize etme niyetiniz vardır yoksa sizin durmayacağınız anlaşıldı
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

14. The Following User Says Thank You to vobarey For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Yer imleri

Yer imleri