Sayfa 11/12 İlkİlk ... 9101112 SonSon
135 sonuçtan 121 ile 132 arası

Konu: Bir Sistem Yaratmak II.

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür
    2.797 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Master'ın iyileştirmesine bir eklenti de benden...

AL
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) and C > MOST(C,1,0.25) and C > REF(C,-1) and C>(H+L+2*C)/4 and c>SAR(0.01,0.01)

SAT
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) and C < MOST(C,1,0.25) and C < REF(C,-1) and C<(H+L+2*C)/4 and c<SAR(0.01,0.01)

AÇIĞA SAT
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) and C < MOST(C,1,0.25) and C < REF(C,-1) and C<(H+L+2*C)/4 and c<SAR(0.01,0.01)

AÇIK POZ KAPA
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) and C > MOST(C,1,0.25) and C > REF(C,-1) and C>(H+L+2*C)/4 and c>SAR(0.01,0.01)

Sonuç:
    Yuh artık. Ciddi süper olmuş. Birde grafikteki %50 getiriye ulaştıktan sonra ters pozisyondan kaçma yolunu oluşturabilirseniz, süper olur
    Loss of opportunity is preferable to loss of capital.
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

2. The Following 9 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Kasteddiğim kısım, dikdörtgen içindeki açığa sat (short) ve sonrasında gelen Long sinyali arasındaki hareket.
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  VOBsystem.jpg
Görüntüleme: 323
Büyüklüğü:  10.2 KB (Kilobyte)
ID:	2076  
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

4. The Following 8 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Yukarıda bahsedilen sorunlu bölgeyi henüz çözemedim. Yani karlılığı azaltmadan çözemedim. Ancak formulün başarısının tesadüf olmadığını göstermek için beni zor günlerimde yalnız bırakmayan eski dostum WillR()'yi kullanarak bambaşka bir yaklaşım daha denedim. Buyrun buradan yakın:

AL
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) and C > MOST(C,1,0.25) and C > REF(C,-1) and C>(H+L+2*C)/4 and Mov(WillR(1),3,E)>Mov(Mov(WillR(1),3,E),3,E)

SAT
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) and C < MOST(C,1,0.25) and C < REF(C,-1) and C<(H+L+2*C)/4 and Mov(WillR(1),3,E)<Mov(Mov(WillR(1),3,E),3,E)

AÇIĞA SAT
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) and C < MOST(C,1,0.25) and C < REF(C,-1) and C<(H+L+2*C)/4 and Mov(WillR(1),3,E)<Mov(Mov(WillR(1),3,E),3,E)

AÇIK POZ KAPA
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) and C > MOST(C,1,0.25) and C > REF(C,-1) and C>(H+L+2*C)/4 and Mov(WillR(1),3,E)>Mov(Mov(WillR(1),3,E),3,E)
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  sis.gif
Görüntüleme: 322
Büyüklüğü:  22.2 KB (Kilobyte)
ID:	2078  

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

6. The Following 7 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Devam , doğru yolda gidiyoruz.
    (Sevgili Stratejist ve Sevgili Master dışındaki arkadaşlardan da katkı bekliyorum.)
    Stratejist ve Master dostlar, lütfen 1-2 gün katkıyı keselim. Bakalım diğer arkadaşlarımızda bir şeyler paylaşacaklar mı ?

8. The Following 5 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.943
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.160
    Toplam Teşekkür
    231 Yazısı Teşekkür aldı

Yazı gecikti çünkü yeni sistemle ugraşıyordum... Sazan üstadın belirttigi sorunlu bölgeyi henüz bende çözemedim.Sevgili Stratejist'i yaptıgı geliştirme için tebrik ederim.Benim sistemin ulaştıgı son nokta itibariyle Sayın Sazan'ın bahsettigi konu dışında bir küçük endişem daha var...Sistemin yaptırdıgı işlem sayısı sanki biraz fazla azaldı...Ben bir sistemin çok fazla işlem yaptırmasından tedirgin oldugum gibi çok az işlem yaptırmasından da tedirgin olurum...Aradaki dalgaları kaçırma riski oluşabilecegi gibi terste kalma durumunda oluşacak zararın boyutu da daha büyük olabiliyor...Bir de mesela şimdi sistemdeki sorunlu bölgeyi çözmek için bir çalışma yapmaktayız...Bunu gidermek için yeni bir koşul ilave ettigimizde muhtemelen bu işlem sayısı daha da düşebilecektir...Bu durum biraz sakınca yaratabilir diye düşünüyorum.Haaa ama üstat derse ki ''İlerde nasıl olsa sistemleri birleştirecegiz o yüzden sorun yok...'' Ona bir şey diyemem tabi... Neyse çok fazla gevezelik yaptık biraz da icraat yapalım... Aşagıda geçici olarak rafa kaldırdıgımız sistemle ilgili çalışmamı veriyorum...

Sistem üzerinde çalışırken öncelikle getiri grafigini açtım ve incelemeye başladım...Sazan üstat grafikteki handikap alanlarını belirlememiz gerektiginden bahsetmişti...Bana göre en sorunlu alan VOB'un getiri egrisi(mavi...)hafifçe yukarı gittigi halde sistemin getiri egrisinin(kırmızı...)hızla aşagı geldigi alandır ki burası yaklaşık olarak 17 Aralık-28 Aralık tarihlerindeki zaman aralıgına denk düşüyor...Bu bölgedeki sorunu normal yollarla aşamayınca şöyle bir şey düşündüm...Öncelikle sisteme aşagıdaki ilaveyi yaptım...

AL:
    C<REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,W)>ref(MOV(c,5,W),-1) AND C>REF(C,-1) AND L>=HHV(L,2) AND C>(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4>REF((H+L+2*C)/4,-1) AND MFI(OPT1)>DEMA(MFI(OPT1),OPT2) AND MFI(OPT1)>REF(MFI(OPT1),-1)

SAT:
    C>REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,W)<ref(MOV(c,5,W),-1) AND C<REF(C,-1) AND H<=LLV(H,2) AND C<(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4<REF((H+L+2*C)/4,-1) AND MFI(OPT1)<DEMA(MFI(OPT1),OPT2) AND MFI(OPT1)<REF(MFI(OPT1),-1)

AÇIĞA SAT:
    C>REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,W)<ref(MOV(c,5,W),-1) AND C<REF(C,-1) AND H<=LLV(H,2) AND C<(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4<REF((H+L+2*C)/4,-1) AND MFI(OPT1)<DEMA(MFI(OPT1),OPT2) AND MFI(OPT1)<REF(MFI(OPT1),-1)

AÇIK POS KAPAT:
    C<REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,W)>ref(MOV(c,5,W),-1) AND C>REF(C,-1) AND L>=HHV(L,2) AND C>(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4>REF((H+L+2*C)/4,-1) AND MFI(OPT1)>DEMA(MFI(OPT1),OPT2) AND MFI(OPT1)>REF(MFI(OPT1),-1)

Sonra optimizasyon aralıgını hem OPT1 hem de OPT2 için 2-6 olarak belirledim...Aralıgı dar tuttum çünkü esas amaç optimizasyon yapmak degildi...Sistemdeki diger sayılara(indikatörlerin baktıgı bar sayısına...)yakın sayıların oldugu bir aralık belirlemek bana rastgele sayılar belirlemeye göre daha mantıklı geldi...Optimizasyonu yaptıktan sonra çıkan sayıları Sazan kriterlerine göre incelemeye tabi tuttum...Buna göre en yüksek kazancı veren degil ama bütün kriterleri karşılayan(ya da buna en çok yaklaşan diyelim...)sayıları tespit ederek bunları formüle yerleştirdim.(OPT1 için 4 ve OPT2 için 2) Ve sonuç...

Rafa kaldırılan sistemin VOB'daki performans degerleri aşagıdaki gibiydi...

KARLILIK: % 39.76 TOPLAM İŞLEM: 119, KARLI İŞLEM: 64, ZARARLI İŞLEM: 55
    EN KARLI POZİSYON: % 5.99 , EN ÇOK ZARAR ETTİREN POZİSYON: % -1.12

Benim geliştirme yaptıgım halinin ise bütün Sazan kriterleri göz önüne alınarak yapılan testlerinin sonuçları şöyle:

(VOB İÇİN) KARLILIK: % 44.86 TOPLAM İŞLEM: 96, KARLI İŞLEM: 57, ZARARLI İŞLEM: 39
    EN KARLI POZİSYON: % 11.02 , EN ÇOK ZARAR ETTİREN POZİSYON: % -1.12

(FDJI İÇİN) KARLILIK: % 4.93

(FSPX İÇİN) KARLILIK: % 6.18

(VOB 15 DAKİKALIK İÇİN) KARLILIK: % 10.79

(VOB 60 DAKİKALIK İÇİN YAKLAŞIK SON 4 AY) KARLILIK: % 2.21 (Minimum %25'lik kar kriterini karşılayamadıgı için burda biraz çuvallıyor gibi gözüküyor ama sonuçta sistemin rafa kaldırılan halinde 60 dakikalık periyotta zarar sözkonusuydu...Bu halinde en azından az da olsa kar var...)

Bu test sonuçları Cuma günkü kapanış degerlerini yansıtıyor.Ciddi sistem tester sorunları yaşadıgım için bu saatte bütün testleri tekrar yapmayı gözüm yemedi... Ayrıca sistemin rafa kaldırılan halinin VOB haricindeki Sazan kriterlerine göre test sonuçlarını kazayla silmişim... Ancak hatırladıgım kadarıyla benim geliştirme yaptıgım halinin test sonuçları her kriter için de daha başarılıydı.Gene de merak eden arkadaşlar testleri güncel verilerle tekrar yapabilirler.Bir önemli konuda şu ki biz testleri komisyonu hesaba katmadan yapıyoruz...Ancak geliştirme yaptıgımızda genelde işlem adedi düştügünden karlılık aslında göründügünden de fazla artıyor...

Ben bütün bunların ışıgında Sazan üstadın ve diger arkadaşların fikirlerini almak istiyorum...Yani ben bir yol izleyerek bir şeyler yapmaya çalıştım ama bu yol bana göre biraz şüpheli...Sisteme bu tür bir ilave yapmak her ne kadar karlı gibi gözüksede acaba ne kadar dogrudur? Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Teşekkürler.

NOT: Sazan üstadım,yazımı son gönderinizdeki isteginizi görmeden yolladım.Ancak zaten bu yazı gönderecegime dair daha önceden söz verdigim bir yazı oldugundan hoşgörüyle karşılayacagınızı umuyorum.Çok teşekkürler.

10. The Following 6 Users Say Thank You to MASTER For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.955
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.343
    Toplam Teşekkür
    281 Yazısı Teşekkür aldı

sn master

opt de her iki değeri de 6 yapıp denernisiniz
    ben ms de yaptığım için belki aynı değerler çıkmayabilir ama iyi oldu

2.5-4 ve 5 aylık ayrı ayrı saydırdım
    hepsinde iyi çıktı
    ayrıca işlem sayısı da çok düşüyor
    stop losslu da deneyebilirsiniz..
    Kurallara uymanın ve doğru olanı yapmanın yeri ve zamanı yoktur...

12. The Following User Says Thank You to temese For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Aşağıda bu topicteki ilk mesajımın bir kısmı var.
    Lütfen, bir kez daha okuyalım.

Katkılar çok sınırlı kaldığı taktirde, bir noktadan sonra katkıda bulunanlarla kendileri de isterlerde, sadece bir mail grubu üstünden ilerleyeceğim. Bu topicte yazılanlardan yararlanmak için tek ödenecek bedel emek ve çaba. Bilmiyorsanız ögrenmek için zaman ve kaynak var. Forumumuzda elini sallasan sistemciye çarptığından, ilgili kısım ve topiclerde sorularak her şey ögrenilebilir.

14. The Following 8 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    222
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    131
    Toplam Teşekkür
    63 Yazısı Teşekkür aldı

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Sanırım buraya kadar. (Başka katkılar gelmediğinden kesiyoruz.)
    Umarım faydalı olmuştur.
    Herkese bol kazançlar ve karlı sistemler dilerim.

17. The Following 4 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    YeReleRden
    Teşekkür Teşekkür 
    11.723
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.107
    Toplam Teşekkür
    4.538 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı sazan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umarım faydalı olmuştur.
    saol saol saol patromz
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın dostlarınız sizi geçsin

19. The Following 2 Users Say Thank You to fXci For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Alıntı fXci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saol saol saol patromz
    Sen de sagol trader.
    Rahat.
    Bu arada sistemlerin güzelleşmiş. Güle güle kullan.

21. The Following 2 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    10.560
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    11.645
    Toplam Teşekkür
    3.565 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı sazan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umarım faydalı olmuştur.
    patron takıp edıyoruz , ancak sıze katkı yapak ıcın sartları esıtlemek gerekıyor.. sımdılık oncekı mesajlarınızı okuyorum ve ozumsedıgım anda ve metastocka sızın formullerı uygulayabıldıgım anda elımden geldıgınce katılacagım...

oncelıkle most ındıkatorunu tanıtmaya baslayayım zıra bızde bu yok ..

neyse bıraz ugrasalım uzerınde emınım bıseyler cıkacaktır ve bızlerde katkıda bulunabılırız konu uzerıne..
    öğrenmeyi bıraktığımız an ölümden korkmak için bir sebep kalmaz..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri