Sayfa 24/75 İlkİlk ... 1422232425263474 ... SonSon
892 sonuçtan 277 ile 288 arası

Konu: Metastock Ogreniyoruz

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı feridunabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam evde kurulu programlar, ama toplamdaki puanda 3000 4000 puanlık farklılık vardı. Ayrıca opt değerleride farklıydı. Aynı opt değerleri için oluşan puan farkı dahada fazlaydı.
    Bunalr sürümler arasında indikatörlerin değerleriyle de oynuyor sanırım. Yoksa çok saçma geldi bana bu olay. Testi hangi versiyonda yaptıysanız sistmei de o versiyonda kullanmak en yisi gibi geliyor bana. Anahtar kilit olayı.
    Pozsiyon yok ama ruh halim kısa ve orta vade vade beklentimi gösterir.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

2. The Following 3 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür
    4.264 Yazısı Teşekkür aldı

mehmet.ferit abi bir sualimiz olacaktı...sizde pek sık uğrayan birisi değilsiniz foruma...
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -
    Canım Oğlum İyiki Varsın!

4. The Following 3 Users Say Thank You to TÜRKOĞLU For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı SEYYAH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mehmet.ferit abi bir sualimiz olacaktı...sizde pek sık uğrayan birisi değilsiniz foruma...
    Sen sor abi, belki fırsat bulunca cevaplar...
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

6. The Following 2 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    8.057
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    226
    Toplam Teşekkür
    90 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı VOBiX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunalr sürümler arasında indikatörlerin değerleriyle de oynuyor sanırım. Yoksa çok saçma geldi bana bu olay. Testi hangi versiyonda yaptıysanız sistmei de o versiyonda kullanmak en yisi gibi geliyor bana. Anahtar kilit olayı.
    Hocam 11 sürümünü kullandınız mı?
    Hangi sürümü tavsiye edersiniz.

8. The Following User Says Thank You to feridunabi For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    6
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    16 Yazısı Teşekkür aldı

birkaç özel mesaj gelmiş,ama yeterli mesaj göndermediğim için,özel mesaj gönderemiyorum...sorulan sorulardan,oradaki formulleri yazmadan cevaplayabileceklerimi,eliimden geldiğince yazacağım,piyasa bu şekilde devam ederse,muhtemelen birazdan yazarım,herkese kolay gelsin...

10. The Following 4 Users Say Thank You to mehmet.ferit For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    6
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    16 Yazısı Teşekkür aldı

metastock'da equity'i indicator haline getirmek için başka bir sitede formulleri vermiştim,zaten internette değişik kaynaklarda bunlar mevcut...

mesela rsi(c,10),60'ı yukarı kestiğinde al olsun,40'ı aşağı keserse sat olsun...burada rsi'dan farklı,custom bir indicatorde kunlanabilirsiniz,ama kalıp her zaman aynıdır,şöyle:

a1:=rsi(c,10);
    entry:=Cross(a1,60);
    sentry:=Cross(40,a1);
    init:=Cum(IsDefined(entry+sentry))=1;
    flag:=ValueWhen(1,entry-sentry<>0 OR init,entry);
    entry:=flag*(Alert(flag=0,2) OR entry*Cum(entry)=1);
    sentry:=(flag=0)*(Alert(flag,2) OR sentry*Cum(sentry)=1);
    EntryVal:=ValueWhen(1,entry,C*(1));
    Profit:=C*(1)/EntryVal-1;
    ProfitPer:=(flag*Profit+Cum(sentry*Profit))*100;
    sflag:=ValueWhen(1,sentry-entry<>0 OR init,sentry);
    sEntryVal:=ValueWhen(1,sentry,C*(1));
    sProfit:=C*(1)/sEntryVal-1;
    sProfitPer:=(sflag*sProfit+Cum(entry*sProfit))*100 ;
    (If(1,ProfitPer,entry-sentry)-If(1,sProfitPer,sentry-entry))

burada a1 olan kısma kendi indicatorunuzu yazın,entry ve sentry kısımlarına da long ve short koşullarınızı yazın,olay tamamdır,yani burada entry kısmı long,sentry olan kısım short kısımdır,bu iki kısmı doğru tanımlarsanız,sisteminizin yüzdesel getirisini,indicator gibi izlersiniz...

yukarıdaki formulde mesela cci'yi kunlanıcaz..cci(50),100'u yukarı keserse al,-100'u aşağı keserse sat olsun:

a1:=cci(50);
    entry:=Cross(a1,100);
    sentry:=Cross(-100,a1);

gordugunuz gibi sadece ilk 3 satırla oynuyorum,yani çok kolay...acaba bu indicatoru sistem içinde test edebilir miyiz,mesela bir sistemin getirisi acaba hangi ortalamaların üzerindeyse iyi çalışır,bunu optimize ile bulabilir miyiz? evet yaparız ama o zaman iş karışıyor biraz,ileride vakit bulursam nasıl yapilabileceğini anlatırım ama benim tavsiyem,bu indicatoru kunlanırken şunlara dikkat etmeniz:

mesela sistemin getirisi yataysa veya mesela 100'luk,200'luk vs.. ortalamaların altındaysa sistemi kunlanmaya devam etmeniz ama kaldıracınızla ufaktan oynayabilirsiniz...devamlı 2 kaldıraç kunlanacağınıza,100'luk ortlamanın üzerindeyse 2,5,altındaysa 1,5 kaldıraç kunlanmak gibi...sistemler en iyi getirilerini belirli kayıplar yaşadıktan sonra yaparlar,yani siteminiz 3-5 kayıp yaptı,equity % 5 düştü,orada sisteminizi kunlanmayı bırakmamanız lazım,yoksa en tatlı getiriyi kaçırırsınız...ben bunu sistemlerimde kunlanmıyorum ama getiri eğrisi duzgun olmayan,basit algoritmlarda bu indicator iş yapar,bir para yönetim aracı olarak kunlanılabilir ama tercih sizin tabii...

yukarıda kasıtlı olarak rsi ve cci indicatorlerini kunlandım,çünkü gelen mesajlarda genellikle aşırı alım-satım olarak kunlanılabilecek birçok indicatoru,trend takip eden sistem gibi kunlanabilir miyiz diye sorulan sorular vardı...mesela astatin'in multipass'ı var..o sistem trend takip eden bir sistem...tavsiyem,böyle duzgun çalışan bir trend takip edici bir sistem yapmanız,indicatorleden oluşan sistemi de yardımcı olarak kunlanmanız...mesela cci -100'e gitti,orada durdu ve yukarı kesti...cci aşırı satımdayken,multipass hala sat vermediyse,bunu ekstra poz almanız olarak kunlanmanız ama fazla değil,100 pozonuz varsa 110 yapın sonra 100'e gittiğinde fazlalığı satın...hırs yapmadan,Allah kahretsin keşke fazla poz alsaydım demeden,aynı sabit oranlarda,istikrarı yakalarsanız uzun vade de ,trend takip edici sisteminizle tepe ve dipleri yakalamasanız bile,trend içinde yapacağınız bu tip hareketlerele,poz maliyetinizi iyileştirebilirsiniz...kısaca her indicatorle,bu geçmiş testler iyi sonuçlar verse bile trend takip edilmez...neyi nasıl kunlanacağız size kalmış,ama benim tavsiyelerim bunlar...

kunlandığınız sistemin optimize ederken 8-10 tane şey çok çok çok önemlidir,1-2'sini yazayım:

1)optimize edilecek değişkenlerin sayısı çok önemlidir,bu arttıkça daha çok getirili sonuçlar bulursunuz ama curve fitting olayınız artar,over fitting'e girer...bunu makul ölçülerde yapmalı,indicator içinde gördünüz her değişkeni optimize etmemelisiniz...bu ayrı tartışılacak bir konudur ama bu konunun üstüne düşünün,sistem içinde ne kadar az değişkenle,istikrarlı sonuçlar ediyorsanız ,o kadar makbuldur..nedir istikrarlı sonuçlar..geçelim...

2)bir kurgu,sistem yaptınız,optimize ettiniz..en iyi sonucu 200'luk paremetre verdi..toplam puanı da 150000 olsun...dikkat edilecek konulardan biri de,bu paremetre 100'ken veya 300'ken getiri ne durumda?
    mesela değişken 100'ken getiri 10 bin,150'ken 120 bin,180'ken tekrar 20 bin,250 iken -20 binse getiri ve arada 200'lık 150 bin puan getirmişse,bu sistemden uzak durun...makul olan şudursadece örnek veriyorum)
    100'ken getiri 110 bin,120 iken 118 bin gibi gidecek ve paremetre 200 iken en yüksek getiri alacağız ve tekrar paremetre 200'un üstünde getiri yavaş yavaş düşücek...yani normal dağılım gibi...eğer sisteminizi optimize ederken,en getiriyi getiren paremetrenin sağında ve solunda bu şekilde bir dağılım olursa,sisteminiz gelecekte de iyi sonuçlar verebilir!!,daha dikkat edilmesi gereken çok konu var ama bu nokta önemli...

kurduğunuz sistemde en iyi sonucu 30'lık paremetre verdi..bakın 20 ile 40 arasında getirilere,birbirlerine çok yakınlarsa,bir çan eğrisi gibilerse doğru yoldasınız denilebilir ama 100 basamaklık merdivenin sadece ilk beş basamağındasınız ama yolunuz doğru denebilir,çalışmaya devam....bu konular uzadıkça uzar,borsa da para kazanmanın onlarca yolu var,farklı taktiklerle de para kazanabilirsiniz,sonuçta en iyi ,en doğru diye bişey yok malesef...

kendimden örnek verirsem,sistemimi 2007 sonunda optimize ettim ve aynı değişkenlerle,aynı paremetrelerle devam ediyorum...kurgunuz çok önemli,yatay-trend ayıraçlarınız,filtreleriniz önemli...2002-2006 arası tamamen dış piyaslarda,futures'larda işlem yaptım...paritede hafta da 1 optimizasyon yapardım,tamamen farklı piyasalar,farklı taktikler...soranlar olabilir,burada işlem yapıyorum sadece,gelirim daha az ama kafam daha rahat,daha az yoruluyorum,herkese kolay gelsin...(bu kadar uzun yazmayı planlamamıştım,piyasa yatay olduğundan rahat rahat aklıma ilk gelenleri yazdım,okuyanlara teşekkür...)

12. The Following 17 Users Say Thank You to mehmet.ferit For This Useful Post:

YUNKAR (31.03.16)

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı mehmet.ferit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    metastock'da equity'i indicator haline getirmek için başka bir sitede formulleri vermiştim,zaten internette değişik kaynaklarda bunlar mevcut...
    ...(bu kadar uzun yazmayı planlamamıştım,piyasa yatay olduğundan rahat rahat aklıma ilk gelenleri yazdım,okuyanlara teşekkür...)
    yazana daha büyük teşekkür

14. The Following 6 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    8.057
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    226
    Toplam Teşekkür
    90 Yazısı Teşekkür aldı

mehmet.ferit hocam ellerine sağlık.
    Hocam böyle bilgilendirici yazılarınızı her daim bekliyoruz.

16. The Following User Says Thank You to feridunabi For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    8.057
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    226
    Toplam Teşekkür
    90 Yazısı Teşekkür aldı

Astatin hocam sende multipass varmış, bizim haberimiz yok.
    Sistem işine yeni başlayan biri olarak bilgiye açım.

18. The Following 2 Users Say Thank You to feridunabi For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

multipass yenilebilir bir şey değil feridunabimultipassın dünyaya geldiğini sanırım 10 ay önce duyurmuştum forumdada arada adı geçer..sana denk gelmemiş..ama yenilebilir değil....

20. The Following 2 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    6
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    16 Yazısı Teşekkür aldı

sayın feridunabi,

yanlış anlaşılma olmasın,sayın astatin'in multipass'ını örnek verdim,çünkü aklıma ilk o geldi,yoksa birçok arkadaşın iyi sistemleri var ve ara sıra forumda sinyalleri paylaşıyorlar...mesela sayın enorton'un pascal'ı var,o da iyidir,hiç olmayacak goller atar ama hiç olmayacak yer de elini şortuna sokar,yani sağı solu belli olmuyormultipass biraz daha istikrarlı gibi ,o yüzden örnek verdim...

22. The Following 5 Users Say Thank You to mehmet.ferit For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür
    4.264 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı mehmet.ferit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

mesela rsi(c,10),60'ı yukarı kestiğinde al olsun,40'ı aşağı keserse sat olsun...burada rsi'dan farklı,custom bir indicatorde kunlanabilirsiniz,ama kalıp her zaman aynıdır,şöyle:

a1:=rsi(c,10);
    entry:=Cross(a1,60);
    sentry:=Cross(40,a1);

burada a1 olan kısma kendi indicatorunuzu yazın,entry ve sentry kısımlarına da long ve short koşullarınızı yazın,olay tamamdır,yani burada entry kısmı long,sentry olan kısım short kısımdır,bu iki kısmı doğru tanımlarsanız,sisteminizin yüzdesel getirisini,indicator gibi izlersiniz...

abi çok teşekkürler ben yaptım bunu fakat aşağıdaki gibi bir görüntü oluştu.bu normalde system tester sonucu çıkan sermaye eğrisine hiç benzemiyor.matrikste dinamik şekilde olan eğri tıpkı RSI-MFI kılıklı birşey.yani bir tek çizgi ve yılan gibi yukarı aşağı kıvrılıyor.

ben şu şekil yaptım.al-sat koşulları uzun olduğu için FML ile çağırdım.fakat neden böyle oldu anlamadım.

yukarıdaki a1 kısımları değilde onun yerine Cross(fml"xxxx",y) ve Cross(z,fml"xxxx") gibi yaptım.

çuvalladık sanırım bir yerde.

Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -
    Canım Oğlum İyiki Varsın!

24. The Following User Says Thank You to TÜRKOĞLU For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri