Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
33 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: VOB ve IMKB de Otomatik Trading Yapabilmek

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Derinlikli piyasada sistemlerin daha kötü çalıştığı düşüncesine katılamıyorum. Okuduğum hemen her teknik analiz kitabında bu metotları sığ piyasalarda değil derin piyasalarda kullanın, sığ piyasalardan kaçının, çünkü anlamsız hareketler yaparlar diyor.

Belki de dünyanın en derin piyasayı olan Euro/Usd'nin günlük grafiğinde sisteminizi çalıştırın, son 3-4 yılda ne kadar kazandırdığına bakın. Ben derinleşmenin bize dezavantajdan çok avantaj getireceğine inanıyorum.

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

2. The Following 3 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Dediğimi göstermek için dünyanın olabilecek en basit sistemini, yani basit hareketli ortalama kesişimini Eur/Usd'de deneyeyim dedim. Aşağıdaki görüntü 3'lük HO ile 21'lik HO'nun kesişimi, başka hiçbirşey yok... Dünyanın olabilecek en basit sistemi, dünyanın en derin piyasasında... Neredeyse ıskası yok, uçanı kaçanı yakalamış.. Bu bile böyleyken iyi sistemlerin zaten son yıllarda neredeyse hatalı işlemi yok.. Dünyanın en derin piyasası burası.. Günlük işlem hacmi New York borsasını bile yanında dilenci gibi bırakıyor...

Yani özetle, derinleşmeden korkmayın, optimizasyonlu sistemden korkun... Ha bir de Pala'dan korkun...
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  1.png
Görüntüleme: 309
Büyüklüğü:  29.0 KB (Kilobyte)
ID:	3728  

4. The Following User Says Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    868
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    971
    Toplam Teşekkür
    302 Yazısı Teşekkür aldı

sayın strategıst , benım sıstemlerın hepsı eur-usd de son 3-4 yılda karda ama son 10 yılda hepsı sıfıra yakın.

neyse bu topıc enorton un dedıgı gıbı cok tehlıkelı aman dıyım sadece..

6. The Following 2 Users Say Thank You to eloy For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.077
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.831
    Toplam Teşekkür
    915 Yazısı Teşekkür aldı

oto trade bile sermayesini iyi kullanmayan için zararla sonuçlanır. 100 kontrat açabilen adama 10 kontrat aç diyemezsin. 100 kontrat açıp çuvallayacaktır. sistem bi kere çok kazanmak için değil istikrarlı kazanmak içindir. oto trade bile belli bir kesimi devamlı sistemci yapamaz. yüksek kaldıraç kullananlar temizlenir o dönemlerde trend başlar. yatay biter. sermayeyi iyi kulanan devam eder. örnek olarak içinde benimde dahil olduğum çok küçük bir azınlıkkkk %1 den bile azdır diye düşünüyorum. sistemci traderın hesabında boşta duracak en az 50.000 puan sermeyesi olacak bi kere. yoksa henüz trader olmamıştır. parkta oynuyodur.

8. The Following 4 Users Say Thank You to cırcır For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.741
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.354
    Toplam Teşekkür
    600 Yazısı Teşekkür aldı

Sayin Ali Persembenin konuyla ilgili kapsamli bir yazısı, vobixin sitesinden aldim.

Dünyada “İnsansız” veya “Otomatik” Trading Sistemleri olarak ifade edilen yatırım modelleriyle yönetilen yatırım fonlarının kontrolü altında olan varlık miktarının günümüzde 500 milyar doları bulduğu söyleniyor. İki hafta önce, ülkemizin de ilk “insansız” yatırım fonu hayata geçti. Bu tür sistemlerin getireceği fayda ve zararlara değinmeden önce, “insansız” trading sistemlerinin ne olduklarını ve nasıl işlediklerini iyi anlamak gerek.

Aslında ortada insansız bir şey yok. İnsansız trading sistemleri de başta akıllı insanlar tarafında tasarlanmakta (ya da akıllı olduklarını varsaymak zorundayız). Bir insansız trading sistemi, tüm alım/satım işlemlerinin önceden belirlenmiş parametre ve kurallara göre yapıldığı, yâni yatırım faaliyetinin tamamının veya önemli bir kısmının mekanize edildiği bir yatırım stratejisidir. Yatırım kararları, veya başka bir ifadeyle, pozisyona giriş ve çıkış sinyalleri bu program (parametre ve kurallar dizisi) tarafından üretilir. Elbette (ve umut ediyoruz ki), bu parametre ve kurallar dizisi, başta hem bu tür algoritmaları bilimsel sistematik yaklaşım ilkeleri çerçevesinde tasarlayabilecek hem de o algoritmaların tetikleyeceği al/sat kararlarının kullanılacağı piyasaları ve o piyasalarda iştigal eden katılımcıların ekonomik ve psikolojik unsurlarını çok iyi tanıyan ve çözümleyebilen deneyimli ve akıllı insanlar tarafından geliştirilecektir.

Bu geliştirme süreci hayli yorucu, karmaşık ve çok yönlülük isteyen bir aşamadır. Akıllı, deneyimli ve piyasaları çok iyi bildiklerini umduğumuz bu kişiler önce yatırım kararlarını tetikleyecek değişkenleri belirlerler. Bu değişkenler, açıklanan bir enflasyon verisi, kâr payı dağıtım kararı, siyasi bir gelişme, meteorolojik olaylar, veya teknik analiz göstergeleri, vs. gibi çok farklı gelişmeler olabileceği gibi sayıları da sonsuza kadar uzayabilir. Daha sonra, bu değişkenlerin hangilerinin yatırım kararlarını tetikleyecek algoritmalarda kullanılacağı ve kullanılanların göreceli ağırlıkları ve akabinde al/sat kararını tetikleyecek kurallar dizisi belirlenir. Bu algoritmaların oluşturduğu sistem birkaç satırda ifade edilebilecek basit bir kurallar dizisi olabileceği gibi onlarca/yüzlerce sayfa tutan bir program da olabilir. Geliştirme sürecinin son aşaması ise, yatırım kararlarını tetikleyen kurallar dizisinin beklenildiği gibi işleyip işlemediğini (başka bir ifadeyle, amaçlanan kâr ve risk düzeyini yakalayıp yakalamadığını) görmeyi içerir. Bunun için de sistem geçmiş piyasa verileri üzerinde test edilir (back testing). Eğer sonuçlar beklenildiği gibi çıkıp da o arzulanan güven unsurunu tesis ederse, sistem piyasaya götürülür ve uygulanmaya başlanır.

“İnsansız” trading sistemlerini geliştirilmesindeki amaç, yatırım yaparken önceden belirlenmiş bir plân, program ve kurallar dizisine göre hareket etmek (bilimsel sistematik yaklaşım) ve bunu yaparken de piyasaların devamlı dalgalanmasından psikolojik olarak etkilenen ve aynı zamanda hacim açısından kapasite sorunu taşıyan insan unsurunu asgariye indirmektir. Elbette, sistematik yaklaşımın diğer her türlü yatırım sistemine olan üstünlüğü asla sorgulanamaz. Bunun yanında, “insansız” (veya “otomatik”) yatırım sistemlerinin başka avantajları da bulunur:

* Aşırı güven, hırs, korku, heyecan gibi insan duygularını bertaraf eder ve yanlış yatırımcı davranış biçimlerinin devreye girmesini önler.
    * Al/sat sinyalleri önceden belirlenmiş bir kurallar dizisi trafından verildiğine göre yatırım stratejisinin çok daha uzun soluklu ve tutarlı olmasını sağlar.
    * Yatırım başarısının anahtarı olan disiplin unsurunu ön plâna çıkartır ve mümkün olan en yüksek düzeye ulaştırır.
    * Özellikle önemli ekonomik verilerin açıklanması, gündemi değiştiren büyük sosyo-politik gelişmeler, aralıksız akmaya devam eden haberler, ve kişiye has olaylar (örneğin ailevi bir sorundan dolayı piyayası takibe devam edememek) gibi dış unsurların yol açacağı panik, çılgınlık, kızgınlık, pişmanlık, depresyon gibi durumların ve başkalarını, piyasa söylentilerini, rivayetleri ve tüyoları dinleme dürtüsünün al/sat kararlarını etkilemesini
    * Para (risk) yönetimi unsurlarını daha etkin olarak hesaba katar.
    * Al/sat kararlarının verilmesinde zaman kazandırır. Yeni oluşan fırsatlardan daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yararlanma imkânı ortaya çıkar.
    * Test sonuçlarına göre kâr getirmeyecek olan sistemler düzeltilir veya elimine edilir.
    * Bireyin kişiliği ve risk profiline uygun yatırım stratejileri seçilir.
    * Aynı zamanda farklı piyasalara iştirak edilebilir.
    * Portföy yöneticisinin kendi yatırım kararları üzerindeki kontrol ve insiyatifi tam olur.
    * Derinlemesine test edilmiş ve tarihte kârlı çıktığı ispat edilmiş bir sistemin uygulandığı bilinciyle geceleri daha rahat uyunur.
    * Özellikle profesyonel yatırımcılar (portföy yöneticileri, yatırım fonları, vs.) söz konusu olduğunda, yatırım kararlarının kişisel tercihlerden bağımsız olarak alınıyor olması kurumsallaşmanın temel direği olur.

Ne var ki, bu avantajların yanında, “insansız” trading sistmelerinin içerdiği tehlikelerden de haberdar olmak gerekir. Bunları şöyle sırayabiliriz:
    · Yeteri kadar geçmiş veri üzerinde test edilmemiş sistemlerin fiktif sonuçları yanıltıcı olabilir.
    · Al/sat kararlarını tetikleyecek gelişmeler aslında piyasayla direkt ilgili olmamalarına rağmen bilgisayarlarda geçmiş veri üzerindeki testler bu ilişkinin var olduğu yanılgısını doğurabilir. Örneğin, “hava sıcaklığı 15 derecenin üzerine çıkarsa AL, altına düşerse SAT” gibi ilgisiz bir algoritmayı 20 yıllık İMKB verileri üzerinde test ettiğimizde bilgisayarlar bize pekâlâ belli formasyonlarla geri dönebilirler, çünkü bilgisayarlar hava sıcaklığının korele bir değişken olup olmadığına “insansız” karar veremezler.
    · Sistemde kullanılan değişkenler, arzulanan sonuçlar sıkılıp çıkartılana dek aşırı optimize edilmiş olabilir ki bu da o değişkenlerin gerçek hayatta aynı performansı gösterme olasılığını düşürür.
    · Otomatik trading sistemlerinin normalin daha üzerinde sayıda pozisyon üreterek yüksek işlem maliyetleri doğurduğu bilinen bir olgudur. Bu da yatırım fonu maliyetlerini artıracaktır.
    · Sistemin ürettiği al/sat sinyalleri piyasada mevcut fiyat adımlarıyla uyuşmadığından geçmiş veriler üzerinde test edilip kârlı bulunan performans gerçek hayatta tekrar edilemeyebilir.
    · Sistemin ürettiği al/sat sinyalleri gerçek piyasa koşullarında zamanında uygulanamayarak kaymalara ve dolayısıyla daha düşük performansa yol açabilir.

Önce portföy yöneticilerini ve dolayısıyla daha sonra yatırımcıları sistematik yaklaşım uygulamaya yöneltecek olan “insansız” (otomatik) trading sistemlerinin kullanıldığı yatırım fonlarının ülkemizde de piyasaya çıkmış olması elbette sevindirici. Ne var ki, hem portföy yöneticileri hem de yatırımcılar, otomatik sistemlerin bu tehlikelerinden haberdar olmaları gerek. Bu farkındalıkta en önemli unsurlardan bir tanesi de, “insansız” yatırım fonlarının performanslarının ölçümünde kullanılan kriterler.

Bu fonlara yatırım yapan yatırımcılar fonun yönetimi hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi toplamalı ve fonun iç tüzüğü ile izahnamesini çok iyi okumalı ama performans kriterleri bu belgelerde bulunmayacaktır. Dolayısıyla yatırımcılar fon yöneticilerinden performansın nasıl ölçüldüğü, risk/mükâfat oranı, azami hesap erimesi oranı, işlem adedi ve maliyetleri, standart sapma, riske ayarlı getiri profili gibi unsurlar hakkında ayrıntılı bilgi almalılar. Son olarak, geçmiş performansların hiçbir zaman geleceğin garantisi olmayacağını ve her yatırım fonunun bu unsuru alt satırlarda küçük puntolarda vurguladığını unutmamak gerektiğinin de altını çizelim.

10. The Following User Says Thank You to Kanaatkar For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.077
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.831
    Toplam Teşekkür
    915 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğimi göstermek için dünyanın olabilecek en basit sistemini, yani basit hareketli ortalama kesişimini Eur/Usd'de deneyeyim dedim. Aşağıdaki görüntü 3'lük HO ile 21'lik HO'nun kesişimi, başka hiçbirşey yok... Dünyanın olabilecek en basit sistemi, dünyanın en derin piyasasında... Neredeyse ıskası yok, uçanı kaçanı yakalamış.. Bu bile böyleyken iyi sistemlerin zaten son yıllarda neredeyse hatalı işlemi yok.. Dünyanın en derin piyasası burası.. Günlük işlem hacmi New York borsasını bile yanında dilenci gibi bırakıyor...

Yani özetle, derinleşmeden korkmayın, optimizasyonlu sistemden korkun... Ha bir de Pala'dan korkun...
    1,28 almış 1,38 satmış hangi histemci yapabilir bunu. dip zirve avcısı histemci yapamaz bi kere. o zaman trend takip eden histemci yapar. o da sistemcidir aslında. neye göre trendi izleyecek en kolayı sistemdir.

kitaronun histemci tanımı her dirençte satıp, her destekte alansa öyle bir piyasa yok zaten. piyasalar bir yatay bir trend şeklinde random ilerliyor. en yatay zamanda bile öyle sinyaller gelir ki 3-4 zararlı sinyali telafi ediverir.

12. The Following 2 Users Say Thank You to cırcır For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Alıntı cırcır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1,28 almış 1,38 satmış hangi histemci yapabilir bunu. dip zirve avcısı histemci yapamaz bi kere. o zaman trend takip eden histemci yapar. o da sistemcidir aslında. neye göre trendi izleyecek en kolayı sistemdir.

kitaronun histemci tanımı her dirençte satıp, her destekte alansa öyle bir piyasa yok zaten. piyasalar bir yatay bir trend şeklinde random ilerliyor. en yatay zamanda bile öyle sistem sinyalleri gelir ki 3-4 zararlı sinyali telafi ediverir.
    Doğru, bir de şu var, her piyasanın ideal bir zaman dilimi var. Bu zamanla değişebiliyor da. Mesela Eur/Usd'de ve Altın'da son yıllarda günlük çok avantajlı. Başka Forex piyasalarında ise 240dk, bazılarında ise 60dk çok avantajlı. Bizim VOB'da 15dk ve 60dk çok kazandırıyor.

Hareket eden her piyasanın sistemlere elverişli volatilite koşulları oluşturduğu zaman dilimi var. Bunu bulmak ve bu zaman diliminde trade etmek şart. Bu zamanla değiştiği için uyanık olmak da şart... Hangi zaman diliminin en ideal olduğunu iş işten geçtikten sonra değil de erkenden anlamanın bir yolunu geliştirmeye çalışıyorum...

14. The Following 2 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.905
    Toplam Teşekkür
    903 Yazısı Teşekkür aldı

Şu çılgın Türkler ruhunu öldürdüğümüz gün, herkesin robotlaştığı ve sistem savaşlarının yaşandığı gün trendlerin bittiği gündür.

40 yıldır sistem tradingi yapan ve sistemcilerin üstadı ed seykota der ki
    Ne zaman sistemcilerin sayısı artsa piyasa kendini korumak için yataya evrilir.

aynı zamanda Ali perşembe nin 4. cildini okursanız der ki piyasada temel analist ve makro traderlar azalmadığı sürece trendler devam eder ve trend sistemleri çalışır en çok korkmanız gereken an bu tarz trade edenlerin azaldığı ve herkesin trend traderı olduğu zamandır.

hatırlıyormusunuz buraya 2 ay önce eur/usd adlı birisi geldi ve bu ay 166 adet sistem sattım dedi. o ay benim hayatımda en yüksek zarar yazdığım aydı

ben bu piyasada 1 yılığına vurgun yapıp gitmeyi düşünenlerden değilim allah izin verirse hayatım elverdiği sürece kalmayı düşünenlerdenim ama bu tarz işlemler olursa ve piyasa robotlaşırsa ben de hindistan arjantin meksika brezilya gibi borsalara giderim sonuçta herkes ekmeğinin olduğu yere gider.
    dow jones ta en temel trend sistemleri bile uzun vadede çalışmıyor.(bana 3-5 ay çalışmış sistemlerle ispat etmeye çalışmayın)

bu topicte son sözüm budur

16. The Following 3 Users Say Thank You to sovalye For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Derinlikli piyasada sistemlerin daha kötü çalıştığı düşüncesine katılamıyorum. Okuduğum hemen her teknik analiz kitabında bu metotları sığ piyasalarda değil derin piyasalarda kullanın, sığ piyasalardan kaçının, çünkü anlamsız hareketler yaparlar diyor.

Belki de dünyanın en derin piyasayı olan Euro/Usd'nin günlük grafiğinde sisteminizi çalıştırın, son 3-4 yılda ne kadar kazandırdığına bakın. Ben derinleşmenin bize dezavantajdan çok avantaj getireceğine inanıyorum.
    Sanırım bir yanlış anlama var. Derinlikli piyasada sistemlerin çalışması başka bir şey, piyasa derinleşmeden otomatik tradingin gündeme alınması başka bişey.

Ben derinlikli piyasada sistem çalışmaz demiyorum, burada şuanda piyasamızda derinlik yok o yüzden otomatik trading facia olur diyorum. Elinde 1 milyon TL var diyelim (eski parayla 1 trilyon) bu tutarla fdowda ya da avro/dolar paritesinde ne kadar volatilite yaratabilirsin? 1 kademe bile kaldırmazsın bence çok zor ama bizim piyasada özellikle öğle saatlerinde piyasa emri olarak 1000 adet bassan (yani 900 bin Tl) anlık da olsa piyasa taban olur. Adamların piyasasında bir kademe oynatamayacak miktarla burada tavan taban olabiliyor. Benim söylediğim bu, önce piyasa derinleşsin. Ondan sonra otomatik trading olmalı.

Piyasa derinleştiğinde sistem çalışmazsa çalışan sistem geliştiririz İlk cümlemde söylediğim gibi bu ikisi farklı şeyler...
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

18. The Following 3 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı eloy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın strategıst , benım sıstemlerın hepsı eur-usd de son 3-4 yılda karda ama son 10 yılda hepsı sıfıra yakın.

neyse bu topıc enorton un dedıgı gıbı cok tehlıkelı aman dıyım sadece..
    Alıntı sovalye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu çılgın Türkler ruhunu öldürdüğümüz gün, herkesin robotlaştığı ve sistem savaşlarının yaşandığı gün trendlerin bittiği gündür.

40 yıldır sistem tradingi yapan ve sistemcilerin üstadı ed seykota der ki
    Ne zaman sistemcilerin sayısı artsa piyasa kendini korumak için yataya evrilir.

aynı zamanda Ali perşembe nin 4. cildini okursanız der ki piyasada temel analist ve makro traderlar azalmadığı sürece trendler devam eder ve trend sistemleri çalışır en çok korkmanız gereken an bu tarz trade edenlerin azaldığı ve herkesin trend traderı olduğu zamandır.

hatırlıyormusunuz buraya 2 ay önce eur/usd adlı birisi geldi ve bu ay 166 adet sistem sattım dedi. o ay benim hayatımda en yüksek zarar yazdığım aydı

ben bu piyasada 1 yılığına vurgun yapıp gitmeyi düşünenlerden değilim allah izin verirse hayatım elverdiği sürece kalmayı düşünenlerdenim ama bu tarz işlemler olursa ve piyasa robotlaşırsa ben de hindistan arjantin meksika brezilya gibi borsalara giderim sonuçta herkes ekmeğinin olduğu yere gider.
    dow jones ta en temel trend sistemleri bile uzun vadede çalışmıyor.(bana 3-5 ay çalışmış sistemlerle ispat etmeye çalışmayın)

bu topicte son sözüm budur

Tartışmaya gerek yok hemen basit bir test yapalım 3-21 Ho. Son 10 yılda getirisi sadece %20 kayma komisyon da dahil edilmemiştir. Şaka gibi faize koy yılda %10 alırsın zaten güzel ülkemde

Aynı sistemin aynı dönemde imkb 30 daki getirisi ise %993 sanırım eloy ve sovalye nin de anlatmak istediği bu

Voltaire

20. The Following 2 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.741
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.354
    Toplam Teşekkür
    600 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bir yanlış anlama var. Derinlikli piyasada sistemlerin çalışması başka bir şey, piyasa derinleşmeden otomatik tradingin gündeme alınması başka bişey.

Ben derinlikli piyasada sistem çalışmaz demiyorum, burada şuanda piyasamızda derinlik yok o yüzden otomatik trading facia olur diyorum. Elinde 1 milyon TL var diyelim (eski parayla 1 trilyon) bu tutarla fdowda ya da avro/dolar paritesinde ne kadar volatilite yaratabilirsin? 1 kademe bile kaldırmazsın bence çok zor ama bizim piyasada özellikle öğle saatlerinde piyasa emri olarak 1000 adet bassan (yani 900 bin Tl) anlık da olsa piyasa taban olur. Adamların piyasasında bir kademe oynatamayacak miktarla burada tavan taban olabiliyor. Benim söylediğim bu, önce piyasa derinleşsin. Ondan sonra otomatik trading olmalı.

Piyasa derinleştiğinde sistem çalışmazsa çalışan sistem geliştiririz İlk cümlemde söylediğim gibi bu ikisi farklı şeyler...
    Amerikan future piyasalarinda ozellikle gunduz saatlerinde derinlik hicte fazla değil dow futurelarda her kademede ort 40 kontrat ancak bulunuyor ,paritede icinde durum benzer, herkesin dilinde olan dow futurelarda günlük işlem hacmi 200 .000 kontrattir evet ort 200 bin .Bugun bu saate kadar dow future işlem hacmi sadece 11700 kontrat.

Piyasada her gecen gun kazanmak daha zor olacaktir bunda hemfikiriz fakat otomatik tradingin olup olmamasi bunu cok fazla etkilemeyecektir.

Dow future anlik derinliği sagdaki siyah alan kademe analizi

Uploaded with ImageShack.us

22. The Following User Says Thank You to Kanaatkar For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Bu da Dow daki getirisi %50 zarar var Trend sistemleri ile alakalı onlarca test yaptık sovalye ile birlikte gelişmiş piyasalarda hiçbiri kazandırmıyor. Kazandıran da yıllık faizden az kazandırıyor. Bizimgibi gelişmekte olan piyasalarda ise kazandırmaya devam ediyor. Aksini iddia eden varsa koysun raporlarını tartışalım. Gelişmiş piyasalarda da kazandıran sistemler tabiki vardır ama bunlar trend sistemi değil, yapısı farklıdır. Bu da ayrı bir tartışma konusu.

Neyse bugün elinde trend sistemi olup iyi kötü kazanabilen varsa palaya küfredeceğine şükretmeli, otomatik trading neden yok diyeceğine iyiki yok demeli ve birgün bizim piyasa dow,dax ya da avro/dolar a benzemesin diye dua etmelidir Aksi halde hindistan, arjantin, brezilya, rusya, çin, meksika vs bizi bekler

Voltaire

24. The Following 2 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri