20 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: ÇİNEKOP u BOYKOT BOYKOT BOYKOT

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Standart ÇİNEKOP u BOYKOT BOYKOT BOYKOT

ÇİNAKOPU YEME Kİ LÜFERİ GÖREBİL -2

17 Ekim 2010

Nisan ayıydı.. Etkili bir kampanya başlatıldı. Özeti şuydu; lüferi görmek, tatmak istiyorsan, çinakop ile sarıkanat yeme, yedirme, satma, sattırma..
    Etkili oldu.. Ben dahil birçok kişi destek verdi.. Bu sebeple başlığa çinakopu yeme ki lüferi görebil-2 dedim.. Birincisini nisan ayında yazmıştım..
    Bizim Cadde eki öncülük yaptı.. Aylarca ‘lüfere sahip çık’ sloganını sayfanın tepesinde tuttu..
    Güzel kampanyaydı ama zamansızdı, erkendi.. Zaten ortalıkta ne çinakop vardı ne sarıkanat.. Bir süre sonra av yasağı başladı, iş tavsadı, unutuldu gitti..
    * * *
    Oysa şimdi tam zamanı ama pek ses seda yok.. Güçlü kampanya yok!.. Ben de yemiyorum, almıyorum diyen yok.. Tezgâhlar çinakopla, sarıkanatla dolu.. Balıkçı lokantaları lüferden çok çinakop satıyor..
    Çinakopun kilosu 15 lira, sarıkanadın 35 lira.. Lüferin tanesi 25 lira..
    Çinakop ucuz geliyor, cazip geliyor..
    * * *
    Cazip geliyor da çinakop bol olunca lüfer olmuyor.. Çinakop bol olunca nesli tükeniyor.. Yumurta bırakamıyor..
    Aslında lokantaya oturup bir porsiyon çinakop dediğimizde, sarıkanat istediğimizde balık yemiyoruz.. Katliama ortak oluyoruz..
    * * *
    Nisan ayında çinakop yokken, çinakop satmam diyen balık lokantaları nerede.. Ufuk tefek balıkçıları anlıyorum da dev market zincirleri neden hâlâ çinakop satıyor?
    10 yıla kalmaz, lüfer diye bir balık vardı; neydi ama deriz!..
    * * *
    Unutmayın!.. Dünyanın en lezzetli balığı Boğaz’da tutulan lüferdir..

BANGA mühim

2. The Following 4 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri