Sayfa 12/56 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
666 sonuçtan 133 ile 144 arası

Konu: VOB'da Sistem performans karşılaştırmaları

Teşekkür Teşekkür 
    11
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    79
    Toplam Teşekkür
    29 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Desperado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn enorton, aylik ortalama kac puan getiri oldugunu yazarsaniz karsilastirabiliriz. Benim sistem sonuclarim onceki sayfalarda mevcut. Sistem sonucu da degil aslinda, sistem sinyalleri ile yapilmis gercek islem sonuclari benim koyduklarim... Saatlik sistemdir...

Yalniz onbinde iki komisyonun ustune belli bir miktar da slippage koyarak test etmenizi tavsiye ederim. Malum, hicbir sistem test edildigi kadar getiri saglamaz, muhakkak daha dusuk olur gercek islem sonuclari. Ben testlerimde islem basina 40 puan komisyon+slippage koyarim her zaman...
    sn enorton; su soruyu sormustum ama cevap yazmamistiniz. Tekrarlasam?

2. The Following User Says Thank You to Desperado For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür
    4.264 Yazısı Teşekkür aldı

1 EKİM 2007-15 OCAK 2010 (5 min.)

toplam kar:129.000 puan

toplam işlem:836

344 karlı / 492 zararlı

ort.kar: 954 puan

ort zarar: -404 puan

avg p/l: 2.36

kom düşünce aylık 4.000 puan civarı getiri...aylık ortalama 30 işlem...

namussuz (eylül-ekim-kasım 2009) sıfır çekmiş...karda yok zararda...3 ay yatılır mı arkadaş.yat tabii karpuzda yata yata büyür

gerçi bayağı bir sistem özellikle ağustos 25-eylül 10 arası terste kalmıştır.bunda o yok.bu da iyi tarafı...hasarsız atlatmış bu dönemi...

sadece 2009 yılı karı ise 58.650 puan (kom. düşülmemiş) ve tam 400 trade...

zayıf gibi ya...bilemiyorum
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -
    Canım Oğlum İyiki Varsın!

4. The Following 3 Users Say Thank You to TÜRKOĞLU For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

sn enorton; su soruyu sormustum ama cevap yazmamistiniz. Tekrarlasam?
    Sn desperado bence puan hesabındansa yüzde hesabı daha doğru uzun vadede... Çünkü 4 yıl boyunca kimse sabit kontrat ile trade etmez sanırım ama madem sordunuz puansal olarak sonuçlar aşağıda... Onbinde 2 komisyon düşülerek hesaplandı...

Ciyak DE 10.02.2005 -16.12.2009 arasında 224.000 puan... 1261 işlem... Sadece 2009 yılında 47.000 puan net...

Ciyak 10.02.2005 -16.12.2009 arasında 221.000 puan 1371 işlem... Sadece 2009 yılında 36.000 puan net...
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

6. The Following 2 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür
    6.909 Yazısı Teşekkür aldı

Sistemlerin testi gibi ,sistemlerin değerlendirilmesi de apayrı bir ilim…

Şu parametrelerin hepsine bakılmalı:

-aylık ort net kar

-kazanan trade sayısı

-kaybeden trade sayısı

-toplam trade sayısı

-trade başına kar

-kazanma oranı

-ort kar

-ort zarar

-ort kar/ort zarar

-performans

-maksimum zarar

-arka arkaya gelen max zararlı trade sayısı

-kar-zarar endeksi

-getiri-risk endeksi

-al-tut endeksi

Bu parametrelerin önemi ,kişinin risk alma yeteneğine göre değişir.Mesela zararlı trade yapınca psikolojisi bozulanlar için kazanma oranı önemlidir,komisyon ve kaymayı sınırlamak isteyenler için trade başına kar,riski sınırlamak isteyenler için ort zarar veya max zarar önem kazanır.

Bu parametrelerin içinde öyle 3 tanesi var ki ,benim için çok önemli:

-aylık ort net kar: 3000 puan ve üzerinde olmalı ,ki yaptığınız işe değsin..

-trade başına kar:belli bir dönemdeki toplam net karın toplam trade sayısına bölünmesiyle bulunur.Komisyon ve kayma gibi daraların çıkmasıyla zayıflayacağı için min 500 puan olmalıdır.Şu halde ayda 3000 puan getiren bir sistem en fazla ayda 6 trade yaptırmalıdır.Mesela bir sistemin net karı ayda 5000 puansa ve bunu 25 trade ile kazanıyorsa,hemen elimine edilmeli ,çünkü bu sistem için trade sayısı sınırı 5000/500=10 dur,10 dan az trade etmelidir.

-Performans:bu deger sistemin kaybettirdiği 1 tl ye karşı kaç tl kazandırdığını gösterir,formülü:

(ort kar/ort zarar)*(kazanan trade sayısı/kaybeden trade sayısı)

şeklindedir.
    Tercihan 3 ve daha fazla olmalı...

Şimdi yukarda sn. enorton’un sistem sonucuna bakarsak:

221000/1371=161 puan trade başına kar olmakta,bu da yukarda verdiğim 500 puan sınırının çok altında…

Demekki bu 3 faktör önemli,yaptığınız tüm sistemlerde bu 3 faktörü belli dönem için hesaplayın.Ya da sizin için önemli parametreleri belirleyip,sistemlerinizi ona göre değerlendirin..

Mesela ben trade başına kara çok önem veririm,sonra aylık ort net kar gelir ve sonra performans…

kolay gelsin..
    Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir.
    AL - SAT Tavsiyesi değildir.
    Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir.
    Ben de zaten ,pek bişi bilmem..
    Bilip bilmediğimi bile bilmiyorum..
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

8. The Following 6 Users Say Thank You to saraylı For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür

valla sn.saraylının açıklamalarına bakarsak (gayet mantıklıda kaç kişide vardır böyle sistem) biz ayvayı yemişiz o zaman...

benim yukarıya koyduğum örnek 500 puanın altında 154 puan falan çıkıyor.

500 nerdeeee 154 nerde?

ömrümüz tükenecek bu gidişlen.
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -

10. The Following 2 Users Say Thank You to TÜRKOĞLU For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    11
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    79
    Toplam Teşekkür
    29 Yazısı Teşekkür aldı

sn sarayli, soylediklerinize katiliyorum genel olarak. Bilhassa yapilan sistem testlerinde "kayma" icin islem basina minimum 30-40 puan ayirmak gerekiyor benim kendi tecrubelerime gore de, komisyon da eklenince 50 puan komisyon+kayma olusuyor ortalamada. Testlerde bu puani ayirmazsa kisi sonra kesinlikle hayal kirikligina ugruyor sistemi uygulamaya basladi mi, ona zaten suphe yok...

Yalniz, hem islem basina 500 puan hem de aylik 3500-4000 puan getiri yakalamak oldukca zor. Gectim 5 dakikalik sistemleri saatlik sistemlerle bile islem basina 500 puan net kar oldukca zor. Simdi tekrar donup baktim kendi sistemime, 2009'da islem basina 50 puan komisyon+slippage sonrasi 282 puan kar veriyor ancak. Komisyon ve kayma oncesi de ancak 332 puan eder su halde. Belki ancak gunluk veya seanslik bir sistemle 500 puan yakalanabilir ama o zaman da aylik 3500-4000 puan cok zor olur...

12. The Following User Says Thank You to Desperado For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı saraylı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    --maksimum zarar

Bu parametrelerin önemi ,kişinin risk alma yeteneğine göre değişir.Mesela zararlı trade yapınca psikolojisi bozulanlar için kazanma oranı önemlidir,komisyon ve kaymayı sınırlamak isteyenler için trade başına kar,riski sınırlamak isteyenler için ort zarar veya max zarar önem kazanır.

-trade başına kar:belli bir dönemdeki toplam net karın toplam trade sayısına bölünmesiyle bulunur.Komisyon ve kayma gibi daraların çıkmasıyla zayıflayacağı için min 500 puan olmalıdır.Şu halde ayda 3000 puan getiren bir sistem en fazla ayda 6 trade yaptırmalıdır.Mesela bir sistemin net karı ayda 5000 puansa ve bunu 25 trade ile kazanıyorsa,hemen elimine edilmeli ,çünkü bu sistem için trade sayısı sınırı 5000/500=10 dur,10 dan az trade etmelidir.

kolay gelsin..
    Alıntı TÜRKOĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla sn.saraylının açıklamalarına bakarsak (gayet mantıklıda kaç kişide vardır böyle sistem) biz ayvayı yemişiz o zaman...

benim yukarıya koyduğum örnek 500 puanın altında 154 puan falan çıkıyor.

500 nerdeeee 154 nerde?

ömrümüz tükenecek bu gidişlen.
    sn sarayli, soylediklerinize katiliyorum genel olarak. Bilhassa yapilan sistem testlerinde "kayma" icin islem basina minimum 30-40 puan ayirmak gerekiyor benim kendi tecrubelerime gore de, komisyon da eklenince 50 puan komisyon+kayma olusuyor ortalamada. Testlerde bu puani ayirmazsa kisi sonra kesinlikle hayal kirikligina ugruyor sistemi uygulamaya basladi mi, ona zaten suphe yok...

Yalniz, hem islem basina 500 puan hem de aylik 3500-4000 puan getiri yakalamak oldukca zor. Gectim 5 dakikalik sistemleri saatlik sistemlerle bile islem basina 500 puan net kar oldukca zor. Simdi tekrar donup baktim kendi sistemime, 2009'da islem basina 50 puan komisyon+slippage sonrasi 282 puan kar veriyor ancak. Komisyon ve kayma oncesi de ancak 332 puan eder su halde. Belki ancak gunluk veya seanslik bir sistemle 500 puan yakalanabilir ama o zaman da aylik 3500-4000 puan cok zor olur...
    Sn. Saraylı'nın tespitlerinin hemen hemen tamamına katılmamak mümkün değil. Ancak ben de diğer iki arkadaş gibi Trade Başına Kar konusuna takıldım. Ancak sanırım "Komisyon ve kayma gibi daraların çıkmasıyla zayıflayacağı için min 500 puan olmalıdır" ifadesi daha çok sn. saraylı'nın tercihlerini yansıtıyor... . Sanırım tek bir işleme indirgenmiş komisyon ve kayma toplamı ile 500 puan arasındaki fark (ki ciddi bir farktır) Sn. Saraylı'nın "yaptığınız işe değmesi" şeklinde ifade ettiği, kişiden kişiye değişken olabilecek kriterle ilgili bir fark olsa gerek. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum, sonuçta Sn. Saraylı'nın mesajında da ifade edildiği üzere, sistemler kişisel risk ve getiri algılamalarına (vs. psikoloji) da uygun olmalıdır.

Diğer yanda işlem sayısı ile getiri arasındaki ilişkiye bakarsak; her bir işlem overall dan kayma ve komisyon kadar eksiltir. Ancak işlem sayısının çok düşmesi de; çoğu kez sistemin dalgaları yakalama yeteneğinin azalması demek olacağı için; işlem sayısının görece azalması da görece artması da karı azaltıcı etki yapar (sürekli düşen, sürekli yükselen veya çok büyük bandlarda dalgalanan piyasa durumunun olduğu dönemler hariç). Buradaki yorumlarımı, "görece" ifadesinin arkasındaki anlamla birleştirince, benim için doğru daha doğrusu uygun olan yola çıkarım; sistem performans kriterlerin optimum olduğu noktayı yakalamak daha önemli..(yani örneğin çok fazla işlem, işlem başına kayıplarınızı küçük tutar ama komisyon ve kaymadan yersiniz, çok az işlem bazı dalgaları kaçırmanıza yol açar ama komisyon ve kayma kayıplarınız az olur v.b. çok sayıda örnek verilebilir...
    Ama kesin olan şu ki, sistem herşeyden önce kullananın trade tarzına/psikolojisine uygun olmalı.

Örneğin benim için, tek işlemde max zarar ve peşpeşe toplam zararın küçük olması, t ve zararlı işlem sayısı / karlı işlem sayısının küçük olması önemli..

Hepsi bir kenara eğer toplam net kar aylık olarak sürekli 3000 puanın üzerinde kalıyorken; kar= trade sayısı*500 puan gibi bir kriteri de tutturan bir sistem varsa da büyük takdir etmek gerekir...hele ki yatay piyasanın öne çıktığı aylarda...
    BANGA mühim

14. The Following 3 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür

trade başına zarar az olunca mesela bu sefer işlem sayısı artıyor bu seferde komisyon+kaymadan topu dikiyor sistem.

trade başına zararı azaltınca yani işlem sayısını düşürücü bir FİLTRE v.s. enjekte edince sisteme bu seferde sistem astinin dediği gibi dalgalanmaları seyrediyor.yani karlılığı azalıyor.

yok mu bunun ortası arkadaş?
    - - - -

16. The Following 2 Users Say Thank You to TÜRKOĞLU For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür

Sn.Desperado,

Trade başına karın 500 puandan fazla olduğu ve aylık 4000 puandan fazla net kazandıran bir sistem,vadelide saatlik grafikte kurmak mümkün...

Tabi bu bence de ,iyi bir sistemdir.Ve iyi bir sistem geliştirmek zor iştir.

Sizin için misal,trade başına kar çok önemli bir parametre olmaz,o zaman sisteminizin 332 puan karı yeterlidir,buna lafım yok,çünklü illa 500 puan trade başına kar gerekli diye bir kural yok,bu benim kuralım..Yukarda da bunu "benim için " diye belirttim,subjektif bir istek yani bu..

Bazısı station araba sever,bazısı da nefret edip kamyonet der,hepsi haklı..

Ama önemli olan yukardaki yazdığım parametrelerin bazılarını optimize etmektir;örnek vereyim:

-bir trader ; kazanma oranı %50 den fazla olsun ve ort kar/ort zarar oranı 1.50 den büyük olan sistemler bana yeterli diyebilir ve bu sistem pozitif beklentili bir sistemdir.

-diğer biri ayda 3000 puan net kazandırsın,gerisi çok önemli değil der ve haklıdır.

-bir diğeri kazanma oranı%70 üzeri olsun ,çünkü kaybetmek sinirlerimi bozuyo,ayda 1500 puan min kazandırsın bana yeter ,der.Haklıdır.

Örnekler çoğaltılabilir,ben kendi tercihimi belirttim,bu genel kabul görmüş kural değil.
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

18. The Following 2 Users Say Thank You to saraylı For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür

Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. Saraylı'nın tespitlerinin hemen hemen tamamına katılmamak mümkün değil. Ancak ben de diğer iki arkadaş gibi Trade Başına Kar konusuna takıldım. Ancak sanırım "Komisyon ve kayma gibi daraların çıkmasıyla zayıflayacağı için min 500 puan olmalıdır" ifadesi daha çok sn. saraylı'nın tercihlerini yansıtıyor... . Sanırım tek bir işleme indirgenmiş komisyon ve kayma toplamı ile 500 puan arasındaki fark (ki ciddi bir farktır) Sn. Saraylı'nın "yaptığınız işe değmesi" şeklinde ifade ettiği, kişiden kişiye değişken olabilecek kriterle ilgili bir fark olsa gerek. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum, sonuçta Sn. Saraylı'nın mesajında da ifade edildiği üzere, sistemler kişisel risk ve getiri algılamalarına (vs. psikoloji) da uygun olmalıdır.

Diğer yanda işlem sayısı ile getiri arasındaki ilişkiye bakarsak; her bir işlem overall dan kayma ve komisyon kadar eksiltir. Ancak işlem sayısının çok düşmesi de; çoğu kez sistemin dalgaları yakalama yeteneğinin azalması demek olacağı için; işlem sayısının görece azalması da görece artması da karı azaltıcı etki yapar (sürekli düşen, sürekli yükselen veya çok büyük bandlarda dalgalanan piyasa durumunun olduğu dönemler hariç). Buradaki yorumlarımı, "görece" ifadesinin arkasındaki anlamla birleştirince, benim için doğru daha doğrusu uygun olan yola çıkarım; sistem performans kriterlerin optimum olduğu noktayı yakalamak daha önemli..(yani örneğin çok fazla işlem, işlem başına kayıplarınızı küçük tutar ama komisyon ve kaymadan yersiniz, çok az işlem bazı dalgaları kaçırmanıza yol açar ama komisyon ve kayma kayıplarınız az olur v.b. çok sayıda örnek verilebilir...
    Ama kesin olan şu ki, sistem herşeyden önce kullananın trade tarzına/psikolojisine uygun olmalı.

Örneğin benim için, tek işlemde max zarar ve peşpeşe toplam zararın küçük olması, t ve zararlı işlem sayısı / karlı işlem sayısının küçük olması önemli..

Hepsi bir kenara eğer toplam net kar aylık olarak sürekli 3000 puanın üzerinde kalıyorken; kar= trade sayısı*500 puan gibi bir kriteri de tutturan bir sistem varsa da büyük takdir etmek gerekir...hele ki yatay piyasanın öne çıktığı aylarda...

Evet doğru anladınız,bu parmetrelerin seçimi benim tercihim,ama en azından bir örnektir.

"Yaptığınız işe değsin " ifadesini ise,ayda min 3000 puan getiren sistem için kullandım,her ay hem sistem kullanıp hem de 1000 puan kazanırsanız,işi bırakırsınız.

Yukarda yazdığım parametreler arasından uygun olanların seçilip,sistemin buna göre seçilmesi,traderın kendi karakterine uygun bir sistem bulduğu anlamına gelecektir.
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

20. The Following User Says Thank You to saraylı For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    11
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    79
    Toplam Teşekkür
    29 Yazısı Teşekkür aldı

Tesekkurler...

Daha sik yazarsaniz sahsim adina cok sevinirim sn sarayli...

Teşekkür Teşekkür 
    1.462
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.915
    Toplam Teşekkür
    553 Yazısı Teşekkür aldı

23. The Following 2 Users Say Thank You to zozo For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri