8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Vadeli Döviz Kontratları

Teşekkür Teşekkür 
    209
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    493
    Toplam Teşekkür
    97 Yazısı Teşekkür aldı

Standart Vadeli Döviz Kontratları

Vadeli Döviz Kontratları

Teşekkür Teşekkür 
    7
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

ılk ben yazayım bari.Eğer buraya mesaj yazılmayacaksa özür dilerim hemen silinsin.
    Döviz kontratlarının en sevdiğim tarafı teorik fiyatlamanın işlemesi.En azından 3-5 kuruşdan fazla fark oluşmaması.Çünkü sonuçta dolar elle tutulur bir nesne.Dünyada kabul edilmiş bir fiyatı var.Yani aldığınız veya sattığınız malın değerini O ANDAKı(spot)fiyatını doğru olarak biliyorsunuz.
    Ama endeks öylemi.Mesela VOB 30;
    Öncelikle endeks 30su oluşturan hisselerin değeri ne kadar gerçekçi?
    Endeksin hesaplanması ne kadar gerçekçi?(ışC ve Garanti kaldır endeks değeri artsın)
    VOB 30 ne kadar gerçekçi?Çünkü sonuçta elle tutulan gözle görülen bir nesne değil bunlar.

Teşekkür Teşekkür 
    209
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    493
    Toplam Teşekkür
    97 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı otobus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ılk ben yazayım bari.Eğer buraya mesaj yazılmayacaksa özür dilerim hemen silinsin.
    Döviz kontratlarının en sevdiğim tarafı teorik fiyatlamanın işlemesi.En azından 3-5 kuruşdan fazla fark oluşmaması.Çünkü sonuçta dolar elle tutulur bir nesne.Dünyada kabul edilmiş bir fiyatı var.Yani aldığınız veya sattığınız malın değerini O ANDAKı(spot)fiyatını doğru olarak biliyorsunuz.
    Ama endeks öylemi.Mesela VOB 30;
    Öncelikle endeks 30su oluşturan hisselerin değeri ne kadar gerçekçi?
    Endeksin hesaplanması ne kadar gerçekçi?(ışC ve Garanti kaldır endeks değeri artsın)
    VOB 30 ne kadar gerçekçi?Çünkü sonuçta elle tutulan gözle görülen bir nesne değil bunlar.
    Yazabilirsiniz tabiki genel bir başlık.

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    82 Yazısı Teşekkür aldı

STANDARD AND POOR`S SEF EKONOMISTI VE IDARI DIREKTORU KONUMUNDAKI DAVID WYSS
    EURO / DOLAR PARITESININ 1.78 SEVIYESINDE KADAR YUKSELMESININ MUMKUN OLDUGUNU
    VE BU NEDENLE KORFEZ ULKELERININ PARALARINI DOLAR`A SABITLEMEK YERINE BIR DOVIZ
    SEPETINE ENDEKSLEMELERININ DAHA DOGRU BIR KARAR OLACAGINI SOYLEDI.

WYSS DUBAI`DEKI BIR FINANS MERKEZINDE GAZETECILERE HITABEN YAPTIGI KONUSMADA,
    `DOLAR HIZLI BIR DEGER KAYBI YASADI VE BENIM BEKLENTIM BU DUSUSUN DEVAM EDECEGI
    YONUNDE DOLAR`DA BIR DONEM YASANMIS OLAN ASIRI DEGER ARTIGI SIMDI YERINI TERS
    YONLU VE AYNI ORANLI BIR ASIRI DEGER KAYBINA BIRAKACAK.` DEDI.

BU ACIDAN BAKILDIGINDA WYSS TEK BIR DOVBIZ KURU YERIN PARA BIRIMLEIRNI BIR DOVIZ
    SEPETINE ENDEKSLEMEK ICIN BUGUNLERIN UYGUN BIR FIRSAT SUNDUGUNU BU UYGULMANIN
    UZUN VADELI BIR COZUM SUNACAGINI SOYLEDI.

-MATRIKS-
    |

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    82 Yazısı Teşekkür aldı

NıSAN VADELı DOLAR KONTRATI: Dolar kontratında 1.3255 direnci geçerliliğini koruyor.Teknik göstergelerde ( Saatlik grafiklerde ) olumsuz konum sürmesi dolar kontratlarında gevşeme hareketinin görülme olasılığını artırıyor. Yeni uzun pozisyonlar için 1.3255 seviyesinin geçilmesi beklenmeli. Geri çekilmelerde ise 1.3150 yükseliş kanal desteği olması açısından önemli. Bu seviyenin kırılması halinde ise mevcut uzun pozisyonlar azaltılabilir veya yeni kısa vadeli pozisyonlar açılabilir.

A YATIRIM

Teşekkür Teşekkür 
    7
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı HKAYIKCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    NıSAN VADELı DOLAR KONTRATI: Dolar kontratında 1.3255 direnci geçerliliğini koruyor.Teknik göstergelerde ( Saatlik grafiklerde ) olumsuz konum sürmesi dolar kontratlarında gevşeme hareketinin görülme olasılığını artırıyor. Yeni uzun pozisyonlar için 1.3255 seviyesinin geçilmesi beklenmeli. Geri çekilmelerde ise 1.3150 yükseliş kanal desteği olması açısından önemli. Bu seviyenin kırılması halinde ise mevcut uzun pozisyonlar azaltılabilir veya yeni kısa vadeli pozisyonlar açılabilir.
    A YATIRIM
    Sn kayıkçı sevgi ve saygılarımı iletiyor teşekkür ediyorum.
    Spotta 1,315 direnci geçilemediği sürece 1,29-1,3 aralığı muhtemel.
    Ama benim tahmin ettiğim gevşemedi olmadı.Belki DJI kapanışından sonra olabilir.
    Ama kesinlikle dolarda YÖN YUKARI.En geç yarın uzuna döneceğim.ınşaallah

Teşekkür Teşekkür 
    7
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

Dolar spotta 1,315 in üzerine çıktı..(vadeli için üzerine 6-7 kuruş ilave edin.)Zaten 2 gündür gelen verilere rağmen düşmeyen bir dolar var.Bu seviyelerde destek yapabilirse 1,335-1,35 aralığı hedefe girmiş olur.
    2 gün için açmış olduğum dolar kısalarımı kapattım.Zararına

Teşekkür Teşekkür 
    7
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

Atilla Yeşilada'nın yazısı....

YTL Niye Değer Kaybediyor?
    YTL’ ye yoğunlaşmak istiyorum. Yıllardır Türkiye’de fiyat istikrarının örtülü çıpası olan YTL’ de artık güzel günler bitti mi?
    2007 sonlarına doğru YTL’nin %50 dolar ve Euro’dan oluşan döviz sepetine karşı değerinin artık temel unsurlarla bağlantısız hale geldiğini, tamamen ülkeye yüksek getiri için gelen yabancı fonların belirlediği fiyattan işlem gördüğünü hatırlatayım. Bu süreç bir noktada yön değiştirecek ve YTL hak ettiği değere geri dönecekti. Bu değerin ne olduğunu tahmin etmek her zaman güçtür, ama en azından cari açığın artık daha fazla artmasına imkân vermeyecek bir düzey diyebiliriz. YTL’nin kalıcı halde değer kaybı sürecine girmesi enflasyon hedeflerine ulaşmayı imkânsız kılacağı gibi büyüme ve ekonomik yapı üstünde de çok kayda değer etkiler yaratacaktır. En sonuncusuna örnek olarak 1–2 yıllık bir sürede “ithal ikamesi” başlayacak, yani yerli yan sanayi canlanacak.
    YTL’nin artık bu sürece girdiğini düşünüyorum. Çünkü küresel gelişmeler konusunda karamsar, içerde ise ekonomik reformların gecikmesi konusunda şikâyetçiyim. Kalıcı bir değer kaybına girme süreci YTL her gün değer kaybedecek demek değil, yine aşırı risk iştahı olduğu dönemlerde para birimi geçici olarak değer kazanacak, ama trend hep aşağı yönde olacaktır. Niye böyle düşünüyorum? Çünkü TL’yi bu günkü değerine getiren yabancı sermaye akımlarında gözle görülür bir düşme var. Net yabancı doğrudan sermaye girişi yılın ilk iki ayında %84 düşerken, finansal akımlarda ölçebildiğimiz kadarıyla ya ciddi bir zayıflama, ya da sistemden çıkış var. Bunlar geçici faktörler değil. Öncelikle küresel kredi darboğazının artık ülkemizin de kapısını çaldığını gösteriyor.
    Bir ay sonra bankalar sendikasyonların yenilerken, maliyetlerin arttığını, miktarların ise düştüğünü göreceğiz. Buna karşın, birçok şirket satın alması da gerçekleşmeyecek, çünkü alıcı küresel genişleme planlarını askıya alırken, bir yanda da satın almayı gerçekleştirecek finansmanı bulmakta zorluk çekecek. Türkiye’nin artık cazip bir büyüme-enflasyon dinamiği sunmaması ve politik sıkıntılar da YTL’nin değer kaybı sürecine katkıda bulunuyorlar. Tüm bunlar devasa, ayda nerdeyse 4 milyar doları bulan, bir cari açık finansman gereksinimiyle birleşince, YTL’nin en azından 2008 yılında istikbali pek parlak gözükmüyor.
    Ancak büyümenin hızlanması, ekonomik reformların yeniden başlaması ve politikada AKP kapatma davası ve başörtüsünde uzlaşma olması halinde bu trend kısmen yavaşlayabilir. Ama, YTL’nin yeniden değer kazanma sürecine girmesi için kesinkes en önemli şart küresel risk iştahının yerine gelmesi ki, ben bunun 2009 yılından önce olacağını sanmıyorum.
    Bazı yazarlar TCMB’nin faiz artırarak, ya da piyasaya müdahale ederek TL’yi “savunması” gerektiğini iddia ediyor. TCMB’nin artık ihaleyle döviz almaması makul olur, ama diğer iki çözüme karşıyım. Zaten yüksek faizle hırpalanan Türkiye ekonomisi yeni bir parasal daralma sürecini kaldıramaz. Eğer makro-tedbir aranıyorsa, yapılacak olan bütçe harcamalarını kısarak enflasyonist baskıları dizginlemek olur. TCMB kurun seviyesine müdahale etmez, aksi halde enflasyon değil kur hedefleyicisi olarak algılanır ve güvenirliliğini yitir. Müdahale şartı piyasada YTL’ ye saldırı veya suni hareketler olması. Ama YTL’nin değer kaybında henüz böyle süreçler yok. Beklemek ve zararı azaltıcı ekonomik reformları hızlandırmaktan başka bir çözüm yolu yok.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)