Sayfa 10/161 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
1921 sonuçtan 109 ile 120 arası

Konu: Fikirler -> Sistemler

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    84
    Toplam Teşekkür
    54 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı sentinus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15-5 dakikalık sistemler piyasadaki hızlı dönüşleri yakalayamıyor. Al-sat verene kadar 600-700 puan buhar oluyor. Sinyale göre girince de sonu hüsran oluyor maalesef stop mtop hakgetire. Gözlemlerine göre VOB çoğunlukla trend yapmıyor zig zaglar şeklinde olup bitiyor bir çok şey. Ortalama 200-300 puan oynatıyorlar genellikle . Bazı oyuncular tradelerini sistemcileri avlamak üzerine kurmuşlar. Denemediğim sistem kalmadı. 1 dakikalıkla geceye kalmaya da gerek kalmıyor. şimdilik sorun yok. En az bir iki ay daha denemem gerek.

Farklı bir konu ama dikkatimi çeken bi şey var forumlarda. Çoğunluktan edindiğim izlenim sistem trading uygulamıyor çoğunluk . Position trading gibi bir tarz yaygın gibi. Tecrübelerime göre piyasanın yönünü bilebilmek imkansız gibi bir şey. Mekanik sistemlerin avantajı da burada piyasanın yönünü tahmin etmek gerekmiyor bırakınız cebi şişkin olan adamlar piyasanın yönünü belirlesin. Komisyonsa komisyon ne yapalım.
    Piyasa nereye derse oraya gidilir sığ bir piyasa ise büyükler yönü tayin ederler.
    Sn. Sentinus,

Yönteminize saygı duymak ve sizi takdir etmekle birlikte genel yanlış anlamalar olmasın diye kendi yaklaşımımı aktarmak istiyorum.

Öncelikle sistem seçimini bir çeşit evlilik gibi düşünmeliyiz. Sistem ve uygulayıcısı birbiri ile her yönden uyumlu olmalı. Ben genel olarak sistemlerin de kendine özgü karakterleri olduğunu düşünüyorum. Piyasada bir takım hareketler gelişiyor ve sisteminiz kendi yapısına uygun olarak bu hareketlere birtakım tepkiler veriyor.

Mezhebi geniş bir sistem 1.000 puanlık bir düşüşe ses çıkarmazken bir başka rutubetten nem kaparak 50 puanlık bir düşüşte alarm zilleri çalabilir. Kimisi ani hareketleri görmezden gelirken kimisi yatay piyasada yan gelir yatar... Ama sonuçta bir mantığa dayanan doğru kurulmuş her sistem doğru uygulayıcı ile kar yaratır. Tabii ki her zaman değil ama sisteminizi çok iyi tanırsanız, onu içselleştirirseniz göstergelere bile bakmadan sistemi kafanızın içinde taşıyarak uygulayabilirsiniz.

Bir kaç mesaj yukarıda konuştuğumuz Chande'nin HHV20-LLV5 sisteminin mantığı çok basittir.

• Bir trend sonrası konsolidasyon süresi boyunca fiyatlar yatay gider ve mal bu dönemde el değiştirir.
    • Belli bir dönem sonrasında alıcı veya satıcı (konsolidasyonun yukarı ya da aşağı trend sonunda olmasına göre) biter, almak ve satmak isteyenler daha düşük ya da yüksek fiyatlara razı olmaya başlarlar.
    • Bu konsolidasyon süresi yaklaşık 20 bardır. (Chande bunu gözlemle bulmuştur)
    • Bu süre sonrasında fiyat yeni bir yüksek yapar. (HHV20)
    • Bu yüksek fiyat bir grup elinde mal bulunduran satıcıyı cezbeder ve satışa geçtirir
    • Bu satışlar fiyatları bir miktar geriletir (Chande burada gene gözlemle 5 günün en düşüğünü tespit etmiş)
    • Bu noktada alım yapmak risksizdir çünkü düşen bu fiyat konsolidasyonda mal alamamış yeni alıcıları çeker ve trend oluşur

Bu mantığı kurarsanız sistemi de oturtursunuz. Bunu uygulamak için 20 bar bekleme, yeni yükseği tespit ettikten sonra bir 5 bar daha bekleme ve pozisyona girme sabrına sahip olmalısınız. Bu sabrınız yoksa yanlış noktalarda alım yapabilirsiniz.

Dolayısıyla türlü sistem denedikten sonra size en uygun sistemi bulduğunuzu sanıyorum, anladığım kadarı ile 600-700 puanın buhar olmasını yüreğiniz kaldırmıyor. Benimse bazen stoploss'um bile bu seviyelerin üstüne çıkabiliyor..

Zaman dilimi seçimi de gene kişisel bir yaklaşım. Ben şahsen 1 dakikalık bar aralığında gözümü ekrandan ayırmadan karşısında duramıyorum. Zaten durabiliyor olsam seans arası buraya bırakın yazı yazmayı, yazılanları okuyamam bile...

Benim zaten bir emri hazırlayıp ekrandan girmem bile 1 dakika sürüyor...

Önemli olan sisteminizi tanımak, onun açıklarını bulmak ve gidermek.. Bunun en güzel örneğini Sn. nyse-dj vermekte. Buradaki sistem trende, oluştuktan sonra girdiği için 15 dakikalıkda bazen ilk 400-500 puanı gözden çıkartabiliyor. Ama gene bir seçim olarak da her de harekete atlayarak trend olmadığında pozisyona girmek de istemiyoruz. Bunun farkında olan Sn. nyse-dj sistemi performansını artırabilmek için daha uygun bir çıkış noktası ve yöntemi arıyor.

Bir de düzeltmek istediğim bir kaç konu var.

Pozisyon trading de bir sistemdir. Kendinize kurallar koyarsanız ve kurallara uyarsanız sistemli bir trader olursunuz..Scalping de yapabilirsiniz ki anladığığım kadarı ile siz böyle bir sistem kullanıyorsunuz, intraday trading de.. Tamamen beklentiniz ile ilgili bir durum bu..

Pozisyon trading dediğiniz "discretionary trading" denilen tarz ise o da kendi içinde trader'a bağlı bir sistem gerektirir ama kuralları esnektir ve trader'ın önseziler ve yorumları da işin içine girer. Sistem vardır ama mekanik değildir.

VOB trend yapmıyor zig zaglar halinde gidiyor diyorsunuz, bu gene piyasaya hangi gözlükle baktığınızla ilgili.

Trendi en basit ve yaygın tanımı yükselen tepeler ve yükselen diplerin bu uptrend, düşen tepeler ve düşen diplerin bir downtrend olması.

Mesela en tanımlanabilir trend dönüşleri olan OBO ve TOBO formasyonları tamamen bu tanıma bağlıdır. Bir OBO'da sağ omuz yükselen tepelerden sonra gelen ilk düşük tepedir ve boyun çizgisinin kırılışı fiyatın yeni bir alçalan dip noktası yapmaya gidiyor olduğunu göstergesidir.

Gene bir konsolidasyon formasyonu olan üçgen düşük tepeler ve yükselen diplerdir. Trend yoktur ta ki üçgen bir tarafa kırılana kadar....

Bu nedenle trend yoktur demek bence doğru değil. Zigzaglar var o yüzden 1 dakikalıkta kar edilebilir ancak demek de...

Aşağıdaki örnek çok basit bir trend takipçi sistemin ürettiği sinyaller ve haftalık VOB. Kar zarar oranlarını grafik üstünde görebilirsiniz.

Evet sistem bazen 2.000, 3.000 hatta 5.000 puan geç sinyal veriyor. 18.000 puan karı ben haftada sadece bir kez grafiğe bakarak alıyorsam umursamam ki...

Umarım başınızı ağrıtmamışımdır...

Saygılar...

Yukardaki mesajım herhangi bir analiz içeriyorsa, bilmelisiniz ki yazdıklarım sadece ve sadece görebildiklerimdir.
    Okurken 3 numara miyop olma ihtimalimi lütfen gözardı etmeyin.

2. The Following User Says Thank You to hdioxyde For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    62
    Toplam Teşekkür
    52 Yazısı Teşekkür aldı

15-5 dakikalık sistemler piyasadaki hızlı dönüşleri yakalayamıyor. Al-sat verene kadar 600-700 puan buhar oluyor. Sinyale göre girince de sonu hüsran oluyor maalesef stop mtop hakgetire. Gözlemlerine göre VOB çoğunlukla trend yapmıyor zig zaglar şeklinde olup bitiyor bir çok şey. Ortalama 200-300 puan oynatıyorlar genellikle . Bazı oyuncular tradelerini sistemcileri avlamak üzerine kurmuşlar. Denemediğim sistem kalmadı. 1 dakikalıkla geceye kalmaya da gerek kalmıyor. şimdilik sorun yok. En az bir iki ay daha denemem gerek.

Farklı bir konu ama dikkatimi çeken bi şey var forumlarda. Çoğunluktan edindiğim izlenim sistem trading uygulamıyor çoğunluk . Position trading gibi bir tarz yaygın gibi. Tecrübelerime göre piyasanın yönünü bilebilmek imkansız gibi bir şey. Mekanik sistemlerin avantajı da burada piyasanın yönünü tahmin etmek gerekmiyor bırakınız cebi şişkin olan adamlar piyasanın yönünü belirlesin. Komisyonsa komisyon ne yapalım.
    Piyasa nereye derse oraya gidilir sığ bir piyasa ise büyükler yönü tayin ederler.
    haklisiniz genelde sinyal ya gec geliyor iyi optimize degilse yada gec kaliyor siz birde gorup emir girene kadar fiat cok hizli degistiginde en iyi ihtimalle 100 puan yukaridan veya asagidan giriyorsunuz poz.a

siz ne tur bir sistem kullaniyorsunuz aciklayabilirmisiniz sn sentinus burada katilanlarda fikri sahibi olup dusunebilsinler uzerinde.

4. The Following User Says Thank You to nyse-dj For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    62
    Toplam Teşekkür
    52 Yazısı Teşekkür aldı

sn. hdioxyde bu grafigi verdiginiz iyi oldu. mesela burada 14/14 ile bakildiginda basta iki sonda bir ana trend goruluyor iki trend arasida sanki trende benzer dik yukselisler var. bunu trendsiz izah etmek zor olsa gerek diye dusunup 13/8 ile baktim. bu durumda 2 basta 1 sonda ana trend ve ortada yukselise neden olan dort kucuk trend olustugunu gordum yani normalde
    3 iken duzeltilmis olarak 7 oldu. ve bunlar (tum trendler ozellikle ana trendler) hizlanarak daha dogru noktada baslangic gosterdiler.
    saygilar,

6. The Following User Says Thank You to nyse-dj For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    84
    Toplam Teşekkür
    54 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı shibumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 dk lıkta mekanik işlem yapanları biliyorum ama yaptıkları arbitraj ve aracı kurum olduklarından komisyon sorunları yok.

Vob da deneyimim yok.

şu an sadece 1 kontratla denemeler yapıyorum ve bu piyasayı anlamaya çalışıyorum.

Ve cidden merak ettiğim için soruyorum.

Disiplinli işlem yapan arkadaşlar, günlük yada haftalık yada aylık kaç puan kazanç için stratejilerinizi geliştirdiniz?
    Hedef için amerikalıların dediği gibi "sky is the limit" Sn shibumi (bu ara Trevanian'ı çok severim. Çok güzel bir nick)

Ama gelgelim performansı sorarsanız. Bu topikte geliştirelim diye sunduğum sistemin gelştirilmemiş 15 dakikalık grafiklerde sonuçları şöyle:

Eylül 07 kontratı: 3 Eylül-31Ekim arası : 11.050 Pts
    Aralık 07 kontratı: 1 Kasım-31 Aralık arası : 9.325 Pts
    şubat 08 kontratı : 2 Ocak-29 şubat arası : 15.145 Pts
    Nisan 08 kontratı : 3 Mart-30 Nisan arası : 9.825 Pts
    Haziran 08 kontratı: 1 Mayıs-30 Haziran arası : -1.140 Pts
    Ağustos 08 kontratı: 20 Haziran-Bugün arası : 7.410 Pts

Komisyon Sanko baz alınarak hesaplanmıştır. Entry ve Exit için birer kademe slippage öngörülmüştür.

Ağustosu bu şekilde tamamlayabilirsek yılda yaklaşık 51.000 puan, Umarım bir fikir vermiştir. (Bu arada endeksin 70.000 olduğu dönemde oransal olarak pts bazında kazancın yüksek ama teminatın da aynı şekilde yüksek olduğunu gözönüne alınmalıdır)

şu anki şartlarla sabit 10 kontrat ile ayda ortalama 4.000 pts ile 6.000 YTL teminat karşılığı (Margin yemeyecek şekilde dropdown karşılayacak para gerekli aslında) 4.000 YTL kazanmak mümkün.

Bu performansı %30 varan şekilde artırabileceğimizi düşünüyorum.

Bakalım becerebilecek miyiz?
    Yukardaki mesajım herhangi bir analiz içeriyorsa, bilmelisiniz ki yazdıklarım sadece ve sadece görebildiklerimdir.

8. The Following User Says Thank You to hdioxyde For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    84
    Toplam Teşekkür
    54 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı nyse-dj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn. hdioxyde bu grafigi verdiginiz iyi oldu. mesela burada 14/14 ile bakildiginda basta iki sonda bir ana trend goruluyor iki trend arasida sanki trende benzer dik yukselisler var. bunu trendsiz izah etmek zor olsa gerek diye dusunup 13/8 ile baktim. bu durumda 2 basta 1 sonda ana trend ve ortada yukselise neden olan dort kucuk trend olustugunu gordum yani normalde
    3 iken duzeltilmis olarak 7 oldu. ve bunlar (tum trendler ozellikle ana trendler) hizlanarak daha dogru noktada baslangic gosterdiler.
    saygilar,
    Bu arada farketmiş olmalısınız bu başka bir sistem...

10. The Following User Says Thank You to hdioxyde For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    18
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    43
    Toplam Teşekkür
    14 Yazısı Teşekkür aldı

Sn.Sentinus,

Ben forumda "genel çoğunluğun", ne istediğini, ne hedeflediğini pek düşünmediğini gözlemliyorum. Sistemli işlem yapan sayısı, forumun aktif katılımcıları baz alırsak bir elin parmaklarını geçmez sanırım.

Ancak benim anlayamadığım mekanik ve/veya sistemli gitmeye kararlı forumdaşların neden hala sürekli dow, fdow, parite vb. donelere büyük önem verdiğini, neden illa korele olmaya çalıştıklarını cidden çözemiyorum.

Sonuçta vob bir grafik.

şekerpilice de benzeyebilir, vakıfbanka da, vestele de.

Son tahlilde beklentinize uygun kaldıracı, vadeyi ve parametreleri seçersek değişen bir şey olmadığını düşünüyorum.

"Her türlü oyun deneniyor,burası kumarhane,efg aldı kısa oldu şu bu vb." söylemlerinin, kişilerin dış verilere fazla açık olup, bu verileri mutlaka değerlendirmelerine ve kararlarına adapte etme çabalarından kaynaklandığını sanıyorum.

Diğer yandan sistemlere çok dalmanın da psikolojiyi olumsuz etkilediğini gözlemledim kendi sürecimde.

Mekanik yaklaşımın özü basittir.

ışlem yaptığınız piyasaya uygun basit bir sistem bulmanız. Ona güvenmeniz ve sorgulamadan sinyallere sonuna kadar uymanız.

ınanın sürekli arayış içinde olan, forumlarda guru arayanlardan her koşulda daha fazla kazanırsınız.

Ve süreçte sisteminizin parametreleri üzerinde oynayarak daha da verimli hale getirirsiniz.

ınanın aylarca testler yapmış, tonlarca sistem formül indikatör denemiş biri olarak bunu açık yüreklilikle söyleyebiliyorum.

Piyasadan ne istediğinizi iyi bilmek gerekiyor. O beklentiye uygun sistemi oluşturmak gerekiyor. (Oluşmuyorsa beklenti düzeyinizi düşürmek gerekir) Ve o sistemi bir eldiven giymek gibi içselleştirip sorgulamadan en az 1 sene uygulamak gerekiyor. Kendi adıma 2 yıl boyunca o sistemden bu sisteme atlayıp durdum. Yok şu daha iyi bu daha güvenilir, yok siyasi ortam karışık, yok dow kötü, yok yan yattı çamura battı gibi gerekçelerle sinyallere uymadığımı, geç alıp erken satmaya başladığımı fark ettim.

Oysa sadece ema5-9 ile bile herhangi bir hacimli dört senedi alıp satsaydım daha fazla kazanacağımı gördüm.

Kusura bakmayın uzun yazıyorum. Teknik analiz jargonunu kullanarak ta sistemleri tartışabiliriz elbet.

Ama bir kez daha altını çizerek belirteyim. Sorun sistem, arayış vb. değil. Kişinin beklentilerini doğru saptaması ve ona uygun tarzı benimseyip, sorgulamadan işlem yapması.

Sn.Teo nun linkini verdiği makale, aslında işin özünü ortaya koyuyor.

Lafı uzattığım için kusura kalmayın. Herkese bol kazançlı işlemler dilerim.

Not: Yazım mekanik yaklaşımı sorgulayan arkadaşlara yöneliktir.

12. The Following 6 Users Say Thank You to shibumi For This Useful Post:

Yer
    Mersin
    Teşekkür Teşekkür 
    342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    91
    Toplam Teşekkür
    62 Yazısı Teşekkür aldı

Sn. Hdyoxide,

Başağrıtmak ne kelime yazılarınızı okumak gerçekten keyifli sistem üzerine kafa yoran bir kaç kişiden birisiniz. Açıkcası bu kadar ayrıntılı bir yanıt beklemezdim gerçekten temellere kadar inmişsiniz.

Belki biraz açmak gerek bazı noktaları. Kesinlikle 1 dakikalık ya da 60 dakikalık diye bir takıntım yok aslında. Tamamen kendi beklentim psikolojim kaldıracım vs. ile ilgili. Hangi mekanik sistem olursa olsun onu uygulayanın kişiliği devreye giriyor çoğunlukla barlar hareket ederken. Dediğiniz gibi bir kaç ayda bir işlem yapan sistem de kazandırabiliyor 5 dakikalıkta önemli olan periyod değil. Her traderın kendi tarzı var ve zamanla şekilleniyor ve gelişiyor. Kendimize uygun sistemi bulmak önemli olan ve bazı kuralları unutmamak gerekiyor. Nedir bunlar ?Bence en önemlisi stoplosstur. Sonra pozisyon sizing denen olaydır. Son olarak da mantıklı ve tutarlı bir sistemdir. Bu kurallara sıkı sıkıya bağlı trader için gerisi piece of cake'dir. İster 5 dakika ister haftalık hiç önemli değil. Tabi bir de sistem disiplini ile sabırlı olmak da önemli kişilk özellikleri olmalı.

Sisteminize karar verdikten sonra iş geliştirmeye kalıyor ne zaman pozisyona girilecek ne zaman çıkılacak flat olunacak pozisyon nasıl ayarlanacak. Gerisi geliyor zamanla.

Objektif olmak gerekirse dünyadaki bütün borsalar endeksler esasında fiyat çubuklarından ibaret ve evrensel kanunlara tabi. Fakat Sn. Nyse-dj'nin dediği gibi çiçeği burnunda VOBun kendine özgü bir fenomen olduğunu hiç akıldan çıkarmamak da önemli. Gözlemlerime göre DJI,SPX,DAX daha normal oturaklı piyasalar. Bizim VOB çok cilveli, oynak, kabına sığmayan sıvı gibi. Hisse senetleri gibi VOBda da anomali diyebileceğimiz durumlar çokca yaşanıyor. İşin sırrı da bu anomali dediğimiz fiyat hareketlerinde galiba.

Kendi sistemimi özetlemek gerekirse:

1. Sistem geleceği tahmin etmeye çalışmıyor.

2.Trend ya da range piyasa olmasını önemsemiyor

3. Sürekli piyasada kalmayı gerektiriyor.

4. Pozisyon çabuk değişebildiği için kaldıracı istediğiniz gibi seçmek mümkün.

5.Optimizasyon yapmıyorum.
    Konu sentinus tarafından (24.07.08 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.
    -Objektif giriş ve çıkış

-Para yönetimi

-Hareketli stoploss

Bu üçüne uymuyorsanız ne kadar paranız olursa olsun VOBda uzun vadede para kazanmanız imkansızdır.

-----------------------------------------

Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

14. The Following User Says Thank You to sentinus For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    18
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    43
    Toplam Teşekkür
    14 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı hdioxyde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

şu anki şartlarla sabit 10 kontrat ile ayda ortalama 4.000 pts ile 6.000 YTL teminat karşılığı (Margin yemeyecek şekilde dropdown karşılayacak para gerekli aslında) 4.000 YTL kazanmak mümkün.

Bu performansı %30 varan şekilde artırabileceğimizi düşünüyorum.

Bakalım becerebilecek miyiz?

Oluşturduğunuz sisteme sonuna kadar uyabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Eğer uyarsanız, matematik bellidir. O sonuçlara yakın değerlere ulaşırsınız.

Forumdaki mesajları okuduğumda cidden bazı noktaları anlayamıyorum. 100 puan yukarıdan almak yada 300 puanla stop olmak neden bu kadar önemli ? Çoğunluk cidden 10 kaldıraçla falan mı oynuyor?

Yada şöyle sorayım. Piyasada işlem yapanların çoğunluğunun reel kaldıracı cidden çok mu yüksek, ki büyük eller onların üstüne oynuyor?

Ben bunu düşünerekten sistemli gitmeye çalışanların kazanç hedeflerini sormuştum.

ılginize teşekkürler.

16. The Following User Says Thank You to shibumi For This Useful Post:

Yer
    Mersin
    Teşekkür Teşekkür 
    342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    91
    Toplam Teşekkür
    62 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı nyse-dj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haklisiniz genelde sinyal ya gec geliyor iyi optimize degilse yada gec kaliyor siz birde gorup emir girene kadar fiat cok hizli degistiginde en iyi ihtimalle 100 puan yukaridan veya asagidan giriyorsunuz poz.a

siz ne tur bir sistem kullaniyorsunuz aciklayabilirmisiniz sn sentinus burada katilanlarda fikri sahibi olup dusunebilsinler uzerinde.
    Hareketli ortalamalara dayalı bir sistem. Bazı filtrelemeler de yapıyorum (trend çizgileri, fibo kar ve stop seviyeleri, momentum indikatörlerini, uyumsuzlukları kullanarak). 1 dakikalık olduğu için hızlı olmak gerekiyor biraz. Platform Matriks Gold. Sesli sinyallere göre pozisyona girip çıkıyorum. Tabi sadece bir haftadır uyguluyorum.
    Konu sentinus tarafından (24.07.08 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.
    -Objektif giriş ve çıkış

-Para yönetimi

-Hareketli stoploss

Bu üçüne uymuyorsanız ne kadar paranız olursa olsun VOBda uzun vadede para kazanmanız imkansızdır.

Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

18. The Following User Says Thank You to sentinus For This Useful Post:

Yer
    Mersin
    Teşekkür Teşekkür 
    342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    91
    Toplam Teşekkür
    62 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı shibumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.Sentinus,

Ben forumda "genel çoğunluğun", ne istediğini, ne hedeflediğini pek düşünmediğini gözlemliyorum. Sistemli işlem yapan sayısı, forumun aktif katılımcıları baz alırsak bir elin parmaklarını geçmez sanırım.

Ancak benim anlayamadığım mekanik ve/veya sistemli gitmeye kararlı forumdaşların neden hala sürekli dow, fdow, parite vb. donelere büyük önem verdiğini, neden illa korele olmaya çalıştıklarını cidden çözemiyorum.

Sonuçta vob bir grafik.

şekerpilice de benzeyebilir, vakıfbanka da, vestele de.

Son tahlilde beklentinize uygun kaldıracı, vadeyi ve parametreleri seçersek değişen bir şey olmadığını düşünüyorum.

"Her türlü oyun deneniyor,burası kumarhane,efg aldı kısa oldu şu bu vb." söylemlerinin, kişilerin dış verilere fazla açık olup, bu verileri mutlaka değerlendirmelerine ve kararlarına adapte etme çabalarından kaynaklandığını sanıyorum.

Diğer yandan sistemlere çok dalmanın da psikolojiyi olumsuz etkilediğini gözlemledim kendi sürecimde.

Mekanik yaklaşımın özü basittir.

ışlem yaptığınız piyasaya uygun basit bir sistem bulmanız. Ona güvenmeniz ve sorgulamadan sinyallere sonuna kadar uymanız.

ınanın sürekli arayış içinde olan, forumlarda guru arayanlardan her koşulda daha fazla kazanırsınız.

Ve süreçte sisteminizin parametreleri üzerinde oynayarak daha da verimli hale getirirsiniz.

ınanın aylarca testler yapmış, tonlarca sistem formül indikatör denemiş biri olarak bunu açık yüreklilikle söyleyebiliyorum.

Piyasadan ne istediğinizi iyi bilmek gerekiyor. O beklentiye uygun sistemi oluşturmak gerekiyor. (Oluşmuyorsa beklenti düzeyinizi düşürmek gerekir) Ve o sistemi bir eldiven giymek gibi içselleştirip sorgulamadan en az 1 sene uygulamak gerekiyor. Kendi adıma 2 yıl boyunca o sistemden bu sisteme atlayıp durdum. Yok şu daha iyi bu daha güvenilir, yok siyasi ortam karışık, yok dow kötü, yok yan yattı çamura battı gibi gerekçelerle sinyallere uymadığımı, geç alıp erken satmaya başladığımı fark ettim.

Oysa sadece ema5-9 ile bile herhangi bir hacimli dört senedi alıp satsaydım daha fazla kazanacağımı gördüm.

Kusura bakmayın uzun yazıyorum. Teknik analiz jargonunu kullanarak ta sistemleri tartışabiliriz elbet.

Ama bir kez daha altını çizerek belirteyim. Sorun sistem, arayış vb. değil. Kişinin beklentilerini doğru saptaması ve ona uygun tarzı benimseyip, sorgulamadan işlem yapması.

Sn.Teo nun linkini verdiği makale, aslında işin özünü ortaya koyuyor.

Lafı uzattığım için kusura kalmayın. Herkese bol kazançlı işlemler dilerim.

Not: Yazım mekanik yaklaşımı sorgulayan arkadaşlara yöneliktir.

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Sistem ne kadar basit anlaşılır ve tutarlı olursa o kadar işe yarar bence. Önemli olan uzun vade ortalama getirisidir. Her grafiği kendi içinde değerlendirmek bugün yaşanılan çoğunluğun terse gelmesi gibi durumları tamamen ortadan kaldırıyor. Kimin alıp kimin sattığını izlemek istemiyorum ama alışı satışı hangi kademeye yazayım derken gözüm ister istemez oraya kayıyor(vob clientten işlem yaparken). Diğer aracı kurumdan rica ettim bendeki matrikste sadece rakamlar oynuyor aracılar nokta nokta şeklinde. Temelde grafiği önüme alıp işlem yapıyorum. Veridir iyidir kötüdür paritedir futuredır hepsi zırva zaman kaybı. Yine de merakıma yenik düşüp arada sırada baktığım oluyor.

Uzun süre 5 dakikalık periyod kullandım. 1 dakikalıktaki amacım geceye kalmayan bir sistem oluşturmaktı. Hiç bir sistem sabah ne olacağını bilemiyor maalesef.
    Seans saati çok sınırlı 24 saat olsak 5 dakikalığa dönebilirim tekrar.

Disiplinli olmazsak kısa sürede bu piyasadan silinip gideriz. Piyasayı kısa vadede müşteri parasıyla oraya buraya sündürenler bence silinip gidecekler. Tutarsız hareketi kaldırmıyor bu piyasa. Hisse olsa alıp kenara atarsın ama vade olunca iş değişiyor.

Benim beklentim günde ortalama 200-300 puan alabilmek fazlası olursa da hayır demem. Bazen 800-900 puan geliyor bir günde ama ekran karşısında geçen zamanıma üzülüyorum. Hayattan kopuyorsunuz .
    -Objektif giriş ve çıkış

-Para yönetimi

-Hareketli stoploss

20. The Following User Says Thank You to sentinus For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    120
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    985
    Toplam Teşekkür
    422 Yazısı Teşekkür aldı

Ne iyi yapmıssın Hidioxyde flat kalarak, yarın yenı bir trend doguyor, acılısta eksı acarlarsa adx yukselır mdi pdi uzerıne gelır,

Gerısı piece of cake...
    Bu forumda yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu görüŞler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

22. The Following User Says Thank You to teo For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    62
    Toplam Teşekkür
    52 Yazısı Teşekkür aldı

fdow kotu gelen 2. veriyle olusan buyuk trend hala devam ediyor 11300 lere dusmesine neden olmus. vobda da boyle olmasi lazimken tam ters bir trend olusmustu.

24. The Following User Says Thank You to nyse-dj For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri