Ana Sayfa / ekonomi / Yörsan konkordato istedi

Yörsan konkordato istedi

En büyük 500 endüstri kuruluşu sıralamasında yer edinen ve temelleri 1964 senesinde atılan Yörsan, konkordato başvurusu yapmış oldu.

Süt ve süt ürünleri sektöründe yarım asrı geride bırakan Yörsan Besin konkordato istedi.

Konkordato başvurusu önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine yapılmış oldu. Dava başvurusunda, firmanın mali güçlük içinde olduğu kaydedildi.

Dava dilekçesine bakılırsa, ekonomide yaşanmış olan genel sıkıntıların firmanın mali yapısını negatif etkilediği açıklandı.

Özgürlük’ten Dinçer Gökçe’nin haberinde, mevzuya yakın bir kaynağın; zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt sebebi ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin, firmanın mali dengesini bozduğunu kaydettiği değerlendirmesi yer aldı.

Konkordato talep eden Yörsan Besin’ya yönelik bazı alacaklıların ise icra takibine geçmiş olduğu öğrenildi. Şirkete süt veren bir alacaklı 400 bin liralık alacağı sebebi ihtiyati haciz sonucu aldı. Mevzuya ilişkin, şirket yetkililerinden ise herhangi bir dönüş olmadı.

TÜRKİYE’NİN İLK BEYAZ PEYNİR FABRİKASI

İstanbul Endüstri Odası’nın açıklamış olduğu en büyük 500 endüstri kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 senesinde Yörükler Besin Limited Şirketi olarak atıldı. 1984 senesinde Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kuran Yörsan 4 yıl ilkin hususi ana para fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı. Ocak 2018 tarihindeki tecim sicil gazetesine bakılırsa Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Besin Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisse ise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan kabul edilen Şerafettin Yörük’e ilişkin. Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Bloomberg’in 3 ay önceki haberine bakılırsa Yörük, ‘adil olmayan ana para artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine niçin olunduğu’ öne sürülen sebebi ile yargı yoluna gitmişti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *