Ana Sayfa / ekonomi / Tekrardan yapılandırma için bugün son gün

Tekrardan yapılandırma için bugün son gün

Kamu alacaklarının tekrardan yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların peşin ve ilk taksit ödemesi için verilen süre bugün sona erecek.

Tekrardan yapılandırmanın peşin ve ilk taksit ödemesi için bugün son gün.

Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanılabilmek için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor.

Kamu alacaklarının 15 Ekim’e kadar peşin ödenmesi halinde; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi tutarından yüzde 90, yönetimsel para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekiyor.

İlk taksitin ödenmesi halinde ikinci taksitin ödeme süresi 30 Kasım.

Kalan taksit tutarlarının tamamını bu tarihe kadar ödeyenler de peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek.

Kamu alacaklarının tekrardan yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre, bugün sona erecek. Kanunla, 1 Ekim olarak belirlenen süre, Cumhurbaşkanı Sonucu ile 15 Ekim’e (bu tarih dahil) kadar uzatılmıştı.

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların bugün (son gün) peşin ödenmesi halinde, hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 90 indirim, yönetimsel para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak, ek olarak katsayı uygulanmayacak.

Taksitle ödeme seçeneğini yeğleyen vatandaşlar da yapılandırılmış borçlarının tamamını peşin ödeyebilecekleri şeklinde, 1. taksiti süresinde ödeyip kalan taksit tutarlarının tamamını 2. taksit ödeme süresi olan 30 Kasım’a kadar peşin ödemeleri halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek.

Bu şekilde, ilk iki taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018’e kadar) peşin ödeme yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim, kapsama alınan yönetimsel para cezalarının aslen yüzde 12,5 indirim yapılacak, ek olarak katsayı da uygulanmayacak.

Sadece, yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi ehemmiyet taşıyor. Bir takvim senesinde iki taneden fazla taksitin süresinde ödenmemesi yada noksan ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.

“ÖDEME YAPMAYI UNUTANLAR İÇİN SON FIRSAT”

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Ankara’da düzenleme kapsamında 550 bin civarında müracaat aldıklarını ve şimdiye kadar 8 milyar lirayı aşan tutarın yapılandırıldığını bildirdi. 15 Ekim’in, yapılandırmadan yararlanan sadece ödeme yapamayan, ödeme yapmayı unutan mükellefleri için son fırsat bulunduğunu vurgulayan Karayılan, şunları kaydetti:

“Yapılandırılan borçlar Gelir İdaresi Başkanlığının ‘www.gib.gov.tr’ adresi üstünden banka kartı / kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede etkinlik gösteren bankalara ilişkin kartlar yada vergi dairesi vezneleri ile tahsile yetkili bankalara naklen yada çekle ödenebilecek. Mükelleflerimizin herhangi bir hak yitirilmesine uğramaması için peşin yada ilk taksit ödemelerini yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *