Her şeyin başı kullandığın sistemi doğru seçmekten ve ona tam güven duymaktan geçiyor

Şimdi insan okuyor okuyor ve canı sıkılan arkadaşlarımızı görüyor. Sonra gelde yaz bakalım bu çıkışta 1 aydır kıpraşmadan longta beklediğini ve muazzam bir kar alındığını. Neredeyse 10.000 puan olacak. Vob tarihinde görmedim ben böyle kararlı bir çıkış ve bu kadar kolay para.
İddia ediyorum, Dünyanın hiçbir yerinde yok bu kadar istikrarlı kazanç, istikrarlı hareket. Bilen bilir örneğin EUR/USD futureslerinde hareketler anı anına tutmaz. Nerede alacaksında kazanacaksın… 100 pips aniden düşer. Bir bakmışsın 200 çıkar.
DOW futureslerine bir bakalım. Dakikası dakikasını tutmaz. Neredeyse hiç bir sistem,formül çalışmaz. Ancak scalp işlemler kazandırabilir. Oda doğru planlanmışsa. Vur kaç, vur kaç yani..
Bu vob’un güzelliği ise böyle ebediyyen gitmeyecek. Çünkü Piyasalar genelde işlem yapan sayısı az oldukça böyle kazançlı kalabilir. İşlem yapan sayısı çoğaldıkça, hareketlerde agresifleşir. Buda kazanmayı aşırı zorlaştırır. Birde tam tersi var ki, oda işlem yapan sayısı azalırsada GAP lerde büyüme ve primlerde saçmalamalar görülür. Şuan en ideal kıvama gelmiş halde yani vob.

O yüzden bence zarar edenler neden zarar ettiklerini geriye dönüp bir analiz etsinler ve sürekli yapılan hatalarını terk ederek strateji değiştirsinler.
Kazananlarda açılıp saçılıp aşka gelmeden istikrarlı kalabilmek için bundan sonraki işlemlerine sanki kaybedecekmiş gibi planlayıp girsinler.

Ne oldum değil, ne olacağım? denmelidir sürekli.

Dost acı söylermiş ama forum genelinin şu ana kadar yaptığı en büyük hata yine standart olan şu duygusal işlemler.
Ne gereği var, niye gerek duyar fazladan risk alırsınız? Neden sürekli yukarımı? Aşağımı? diye analizler, yorumlar. Sonra çok çıktı diye ezbere shortlamalar. Veya tam tersi düşünce hemen ezbere longlamalar. ( Yahu bırakın zarar edeceksenizde sisteminiz ettirmiş olsun. Toparlamanız daha kolay olacaktır. Çevremde Kiminle konuşsam ha düştü ha düşecek diye 6-7000 puan aşağılardan beri ezbere shortta. Fakat tek doğruyu söyleyen yine sistemlerimizdi değil mi? )

Bunun ardında hepte şu var. Çıkışta 1.500 puan kar aldım ama sistem hala longta. Baktım ettim bu vob daha çıkamaz heralde. O zaman şuradan bir short açayımda sistemden önce girmiş olayım. Hem 1500 puanın yarısı cebimde fazladan kalır, hemde ben herşeyden önce girer daha fazla kazanırım…

Yani bunların hepsini belkide daha fazlasını kendim bizzat yaşadığım için rahat rahat yazabiliyorum.
Ayrıca yazdıklarıma agresif yaklaşan olacaksada buyursun yaklaşsın. Yazdığım herşey burada olanların iyiliği içindir. Ufak bir çeki düzen fırsatı veya hatırlatma diyelim. Gerisi haddim zaten değil.

Burada ana fikir;
* vob’ta doğruya en yakın sinyalleri üreten,
* istikrarı olan, yani sinyal verdiği zaman ufak tefek hareketlerden etkilenmeden bekleyebilen,
* stop loss oranları aşırı yuksek olmayan,
* ayda maaaax. 20 sinyali ( 15 ve 20 dk için max.20 sinyal – 60dk için 5-10 adet sinyal max. değerlerde. ) geçmeyen,
* 1 yıllık ortalama kazancı son 2 yıl için x30yvade de 3.000 puan ve üzeri olmayı başarabilmiş olan ( 72.000 puan son 24 ay’da net 72.000 puan karda olacak. )

* Tüm bunları sağlayabilecek sisteme ulaşmak hedef olmalı.
Sonrası zaten belli..
Her şeyin başı kullandığın sistemi doğru seçmekten ve ona tam güven duymaktan geçiyor.. Bundan kelli zarar etmeye zaten imkan varsa yalancısın desin! Bende bir daha yazmayayım..
Tüm bunlardan Sonra zarar ettim diyen zaten bıraksın yapmasın. Demek ki trade psikolojisi uygun değil. Elinde karda olan bir yol gösterici var ama ben zarardaysam bu iş bana göre değil demektir.Ya trade psikolojisini düzeltip sıfırdan başlayacak ya da Daha fazla çoluğunun çocuğunun rızkını eritmesin. Yazık günah hepimize. Artık Ülkemizde iş yaparak veya çalışarakta kazanmak aşırı zor.

Hal böyle iken bunları yazmadan geçemedim..

Daha yazacak öyle çok şey var ki, fakat bu forumlardan her kesin dili çok yandığı için pekte bulaşmamak en sağlıklısı diye düşünmekteyim. Bununda aksi iddia edilemez bakın gül gibi Saraylı, gül gibi teo lar kaybolmuş gitmiş. ve daha niceleri.

Forumu forum yapan kaliteli paylaşımlardır ve bu burada fazlasıyla olduğu için hepimiz buradayız. MSN muhabbetine döndüğü zaman insanın bir süre sonra gireside kalmıyor.

Ya yazılanları herkes zaten biliyor. demek bir kaçışta değildir. Geride okuyucu olarak kalmış niceleri gelip geçiyor. Faydalı bir cümle yazsak bilinsede yazsak bilinmesede yazsak ve birisinin ” aaa hakikaten ya bak bende hep bunları yapardım. Demekki ondanmış zararım”” demesi kadar güzel bir sevap varmıdır acaba?

Saygılarımla

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Vadeli piyasalara Giriş

[COLOR=”Navy”]Vadeli piyasalara ilgi duyan ve yeni başlayan herkese çok önemli bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Herkesin …

Yeni tepeye gidip yada ikili tepe yapıp düşme ihtimalini nasıl görüyorsunuz?

Hayırlı cumalar cümleten. Hocam sizin yazılarınız rahatlatıyor bizi sağolun. Bir soru sormak istiyorum, yeni tepeye …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *