VOB, ABD’li türev piyasasına açıldı

VADELİ İşlem ve Opsiyon Borsası’nda (VOB), ABD’li yatırımcılar da yatırım yapabilecek. ABD türev piyasalar düzenleyici otoritesi Commodity Futures Trading Commission (CFTC), ABD’li bireysel yatırımcıların ve yatırım fonlarının, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 30 Endeksine dayalı (VOB-İMKB-30) vadeli işlem kontratlarında alım satım yapmalarına imkan sağlayan No-Action Letter belgesini VOB’a verdi. Bu karar, dünyanın en büyük türev ürün piyasasını Türk enstrümanlarına açarken, yükselen piyasaların türev ürünlerinin ABD pazarına girişine izin verilmesinin yanısıra Türk türev piyasasının da yeterince olgunlaştığına yönelik bir işaret olarak algılandı.
Küresel borsa yolu
VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, bu belgenin VOB’un küresel bir borsa olma hedefinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Kestelli, şöyle konuştu: “ABD’de düzenleyici kurum olarak faaliyet gösteren CFTC, ABD’li yatırımcıların ülke dışındaki borsalarda işlem gören vadeli işlem sözleşmelerini alıp satabilmeleri için, söz konusu borsanın CFTC’den ‘No-Action Letter’ adı verilen bir onay yazısını almasını şart koşuyor. Bu sebeple CFTC’den alınan ‘No-Action Letter’ belgesi ile birlikte, VOB-İMKB-30 sözleşmesinin daha fazla Amerikalı yatırımcı tarafından alınıp satılmasını ve borsamızda işlem hacminin daha da artmasını bekliyoruz.”

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Vadeli piyasalara Giriş

[COLOR=”Navy”]Vadeli piyasalara ilgi duyan ve yeni başlayan herkese çok önemli bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Herkesin …

Yeni tepeye gidip yada ikili tepe yapıp düşme ihtimalini nasıl görüyorsunuz?

Hayırlı cumalar cümleten. Hocam sizin yazılarınız rahatlatıyor bizi sağolun. Bir soru sormak istiyorum, yeni tepeye …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *