Ana Sayfa / ekonomi / Velayet davalarında artık 8 yaşından büyük çocuğa da fikri sorulacak

Velayet davalarında artık 8 yaşından büyük çocuğa da fikri sorulacak

Yargıtay’dan boşanma davalarında fazlaca mühim karar. İdrak gücü olan 8 yaş ve üstü küçüklere mahkemede “Anneni mi, babanı mı istiyorsun?” sorusu yöneltilecek.

Boşanma davaları ile yaşanmış olan “Çocuk annede mi duracak, babada mı?” tartışmasına yeni bir boyut geldi. Artık çocuğun da görüşü alınacak.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, verdiği emsal kararla velayet davalarını yeni bir boyuta taşıdı. Kurul, algı gücüne sahibi 8 yaş ve üstü evlatların kendisini ifade edebileceğini, velayet davasında çocuğa fikri sorulması gerektiğine hükmetti. Kararla beraber; mahkemeler velayet davalarında karar vermeden ilkin çocuğa “Anneni mi, babanı mı istiyorsun” sorusunu yöneltecek.

ÖRNEK DAVADA ÇIKAN KARAR

İstanbul’da, şiddetli geçimsizlik yaşayan çift boşanmak için mahkemeye başvurdu. Tarafları boşayan Aile Mahkemesi, çiftin 8 yaşındaki Efe’nin velayetini babasına verdi. 6. Aile Mahkemesi’ne velayet davası açan anne boşanma davası esnasında davalı babanın, annenin evladı dövdüğü yönünde gerçeğe ve yaşamın olağan akışına aykırı iftiraları sebebiyle ortaklaşa çocuğun velayetinin babaya verildiğini öne sürdü.

“BABA SORUMSUZ”

Davacı anne, babasından çekinen ve korkan çocuğun ‘annem beni dövdü’ şeklinde beyanda bulunduğunu, bu hususun aksinin okulda tutulan ‘tutanaktır’ adlı belge ile ispatlandığını dile getirdi. Babanın çocukla ilgilenmediğini, çocuğun okul dışındaki zamanını web kafede geçirdiğini özetleyen anne, çocuğun tüm sorunları ile ilgilendiğini, çocuğun da kendisinin yanında kalmak istediğini ileri sürerek, babada olan velayetin kaldırılarak ortaklaşa çocuğun velayetinin tarafına verilmesini talep etti. Mahkemede müdafa meydana getiren davalı baba ise davacının evladı negatif etkileyecek bir yaşam seçimi bulunduğunu, başka erkeklerle görüştüğünü, çocuğa sertlik uyguladığını iddia etti. Davacının durağan(durgun) bir ikametahının olmadığını, çocuğa sigara içirerek bu şekilde fotoğrafını çektiğini, oje, far benzer biçimde şeyler sürdüğünü, boşanma davasında alınan raporlarda da velayetin babaya verilmesi yönünde görüş bildirildiğini söyledi. Ek olarak, çocuğun eğitimiyle kafi derecede ilgilendiğini belirterek, davanın reddini savundu. Mahkeme, davalının velayet görevini yerine getirmediği yada kötüye kullandığı hususlarının kanıtlanamadığı benzer biçimde velayetin değiştirilmesini haklı kılacak nedenler de bulunmadığı sebebi öne sürülerek davanın reddine karar verdi.

Karar temyiz edildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, algı çağındaki evlatların kendilerini ilgilendiren mevzularda görüşünün alınması ve görüşlerine ihtiyaç duyulan önemin verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kararda, “Velayet düzenlemesinde aslolan olan evlatların yararıdır ve bu düzenlemede ana ve babanın yararı ile çocuğun yararı çatıştığı takdirde, çocuğun yararına üstünlük tanınması gerekir. Çocuğun üstün yararı gerektirdiği takdirde, görüşlerinin aksine karar verilmesi de mümkündür. Bundan dolayı, ortaklaşa çocuğun velayeti mevzusunda mahkemece görüşünün alınması, bu görüşün değerlendirilmesi ve gerçekleşecek sonucuna bakılırsa karar verilmesi gerekirken, bu mevzuda noksan incelemeyle yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir” denildi.

ORTAK VELAYET ALAN ÇİFT NTV’YE KONUŞTU

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *