VARANT Nedir

Yaşar hoca ( Erdinç ) varantları değişik bir şekilde açıklamış..

Bildiğiniz üzere geçen hafta Cuma günü Deutsche bank’ın arzı ile varantlar İMKB’de işlem görmeye başladı. Bu konuda çok soru gelmiş. Basit bir şekilde ne olduğunu açıklamak da bize farz oldu. Fakat hemen şunu belirteyim ki; acayip tehlikeli birşeydir ve bilmeden elinizi sürmenizi tavsiye etmem.
Bildiğiniz üzere, bazı karmaşık konuları basitleştirerek anlatmayı seviyorum. Aslında bu durum okuyucu için de iyi oluyor. Varant konusunda kafalar karışık. Bunu bana gelen maillerden anlıyorum.
Şimdi olayı şöyle düşünün. Temel ile Dursun iddiaya giriyor. Temel diyor ki
– “bence şu an 7.20 TL olan GARANTİ kağıdının fiyatı 31 Aralık 2010 itibariyle 6 TL’nin altında olacaktur”.
Dursun
– Haydi oradan kafayı mı yedin? Yıl sonularına doğru borsalar her zaman artmıştır. Garanti en az 9 TL olur.
Üçüncü bir kişi de Yaşar hoca olsun. Yaşar hoca da diyor ki, öyle atıp tutmanıza gerek yok. İşte varantlar ortada. Buyrun iddianızın arkasındaysanız bu varantlara yatırım yapın.
– Nasıl yani hocam?
– Bak Temel sen diyorsun ki bu yıl sonu itibariyle GARANTİ hissesi, 6 liranın altına düşecektir. O zaman şimdi gider, piyasada garantinin PUT dedikleri (GADPPV) kodlu varantını alırsın. Bu varant da şu an borsada hisse gibi işlem görüyor ve az önce baktığımda fiyatı 93 kuruştu ve 31 Aralık itibariyle kullanım fiyatı 7.50 TL’dir. Yani 31 Aralık’ta sana 7.50 TL’den satma hakkı veriyor. Eğer 31 Aralık’ta GARANTİ 6.00 TL olacaksa o tarihte 7.50’den satma hakkın olduğu için bu hakkını kullanır acayip kâr edersin.
– Hocam birşey anlamadum. Bu şimdi ne temek oluyor?
– Bu, şu demek oluyor; şimdi garantinin PUT varantını (satma hakkını) 93 kuruştan aldığın zaman, 31 Aralık günü eğer garanti hissesinin fiyatı senin iddia ettiğin gibi 6 TL olmuşsa, sana 7.50 TL – 6.00 TL=1.50 TL ödeyecekler.
– Peki hocam 31 Aralık günü bu hissenin fiyatu 5 TL olursa bana ne odeyecekler?
– Kulanım fiyatı 7.50 olduğu için 7.50’den 5 TL’yi çıkarırsan 2.50 TL ödeyecekler.
– Uyyy demek ben 93 kuruş yatıriyrum ve Garanti hissesi 6 Tl olursa bana 1.50 Tl oduyorlar. Hocan yanlişmu düşüniyrum? Demek ki, 1.50 TL-0.93 = 0.57 TL yani 57 kuruş kazaniyrum. O zaman şöyle diyebiliriuz. 93 kuruş yerine 93 bin TL yatırırsam ve Garanti hissesi 3 Aralık’da benim dediğim gibi 6 Tl olursa, tam tamina 57 bin TL kazanmiş olacağum.
– Temel sen yapıyorsun yahu… 93 bin TL yatırılırmı kardeşim? Peki ya 31 Aralık tarihinde Garanti hissesinin fiyatı Dursunun dediği gibi 8 Tl olursa ne olacak?
– Eee ne olacak hocam? Yatırdığım paramı çekeceğum.
– Hayırr Temel malesef çekemeyeceksin, 93 bin TL’nin hepsi yanıyor. Yani iddianda haksız çıktığın anda, ya da 31 Aralık tarihi itibariyle, Garanti hissesi 7.50 TL kapansa bile 93 bin Tl yanıyor.
– Uyyy Hocam ne diysun? paramın hepsini mi kaybediyrum?
– Evet
– Peki 7.00 TL kapanırsa ne oli?
– Bu durumda sana (7.50-7.00=0.50 TL) 50 kuruş ödüyorlar, ama sen başlangıçta 93 kuruş yatırdığın için tam tamına 43 kuruş kaybediyorsun. Eğer sen kalkar da, 93 bin TL yatırırsan elinde 43 bin liran kalıyor.
– HOcam peki Tursun’un durumu nasil oli? Yani ben PUT varanti aliyrum Tursun, iddiası için ne alacak?
– Dursun da, CALL varantı denilen alım hakkı veren varantı alacak. Şu an bunun kodu da (GADAAV) şeklinde ve şu an bu varantın fiyatı 59 kuruş seviyesinde bulunuyor. Ama bunun kullanım fiyatı 7.50 TL değil, 8.00 TL. Yani dursun, mademki Garanti hissesinin 31 Aralıkta 9 TL’yi aşacağını düşünüyor bu durumda 8 TLden alım hakkını 59 kuruşa satın alabilir. Bunun anlamı şudur. 31 Aralıkta Garanti hissesi eğer 9 TL olursa Dursuna 1 TL odeyecekler demektir. Dursun buna 59 kuruş yatırdığı için net olarak 41 kuruş kazanmış olacaktır. Yani elindeki parası yüzde 60 artacak demektir. Ama eğer 31 Aralıkta garanti hissesinin fiyatı 8.00 TL olursa, dursun da yatırdığı paranın tamamını yakmış oluyor.
(Bu arada dursun devreye girer ve konuşmaya iştirak eder…)
– Yaşar hocam bu varantları aldığımızda illaki de 31 Aralık’a kadar elimizde tutacakmıyız?
– Hayır tutmanıza gerek yok. Aynen borsada hisse alıp satr gibi bu varantları da istediğiniz anda alıp satabilirsiniz.
– Yaşar hocam sen ne diysun yahu… Bu kumarın alası değilmidur hocam? Devlet şimdi bize ha bu borsada buyrun ididaya girin ve kumar oynayın demiş olmiyirmi?
– Dursuncuğum, aslında bir yere kadar haklısın. Bu konuları hiç bilmeyen biri eğer girip de bu varant piyasasında işlem yapmaya kalkarsa kumardan farklı olmaz. Ama, bu da bir ihtiyaçtan doğmuştur. Şimdi olaya bir de şöyle bak istersen.. O zaman, eğer doğru kullanılırsa kumar olmadığını anlarsın
– Nasil pakayum?
– Anlatacağım acele etme…
– Diyelim ki sen Garanti hissesine güveniyorsun ve uzun vadeli düşünüyorsun ve 7.20 TL fiyatından 1000 lot alım yaptın. Garanti hissesine Ne kadar ödemiş oldun?
– Tabi ki 7200 TL ödedim…
– Şimdi seni tedirgin edecek şey nedir? bu hisseleri aldığında ne tür bir gelişme olursa üzülürsün?
– Eğer Garanti’nin fiyatı düşerse üzulurum.
– Eğer garanti’Nin fiyatı 6 TL’ye inerse ne kadar zararın olacak?
– O zamaaaaan…. dur hesaplayacağum… Hocam penu heyecanlandırdun… Pildiğumu da unuttum.. Dur dur.. hesapliyrum… Tam tamina 1200 TL zararim olur.
– Diyelim ki 7.20’den aldığın hisseler düşmeye başladı ve zarar yazmaya başladın. Bu durumda gidip varantın PUT tipinden (satış hakkı veren) satın alırsın. 1000 tane varantı 93 kuruştan alırsan 930 TL ödersin. Eğer hisse fiyatı 6 TL’ye düşerse, 7.50 -6.00 TL = 1.50 TL olmak üzere 1000 tane varant için 1500 TL kazanmış olursun. Şimdi hesabı birleştirelim. Eğer varant almasaydın 7200 TL, olan paran garanti hisseleri düştüğü için 6000 TL’ye inecekti ve 1200 TL zarar edecektin. Ama PUT varantı satın alarak, 1000 tane varant için 930 Tl ödedin ve sana 1500 TL ödendi. Demek ki, buradan 570 TL kar yazdın. Yani 1200 TL olacak zararın bir kısmını hedge etmiş oldun.
– Hocam ne etmiş oldum?
– Hedge etmiş oldun… yani 1200 TL zarar edecek yere, varant satın alarak sadece 630 Tl zararla kurtardın. Yani zararını azaltıcı ters bir işlem yaptın. Yani amaç sadece kumar değil… ama bence Türkiye’de kumarcılar bu varantları çok sevecekler…

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft işlemini gerçekleştirdikten sonra yani eft emrini verdikten 15 dakika sonra karşı hesaba para transferi …

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Bir Yorum

  1. neden böyle gereksiz bir ağızla örnek yazılır ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir