VADELİ İŞLEM ve OPSİYON BORSASI (VOB)

VADELİ İŞLEM ve OPSİYON BORSASI (VOB)


VADELİ İŞLEM ve OPSİYON BORSASI (VOB) NEDİR?

Dünyada yatırım ve risk yönetim ihtiyacını karşılayan etkin bir piyasa olan Vadeli İşlemler Piyasası, ülkemizde 4 Şubat 2005 itibariyle faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu borsa; vadesi, miktarı ve işlem koşulları önceden belirlenmiş olan emtia ve finansal ürünlerde işlemler yapılan bir Türev Araçlar Piyasasıdır. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), dünyada kurulmuş olan birçok vadeli işlemler borsası gibi risk yönetiminde etkin rol oynamak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca ileri tarihte ürünlerin oluşabilecek fiyatları hakkında da fikir vermektedir.

VADELİ İŞLEM ve OPSİYON BORSASI (VOB) ENSTRÜMANLARI NELERDİR?
VOB’ da;
Endeks (İMKB 100 / İMKB 30) ■ Faiz (DİBS 365 /DİBS 91/GÖSTERGE DİBS) ■ Döviz (Dolar/Euro) ■ Altın ■ Buğday ■ Pamuk Vadeli İşlem Sözleşmeleri işlem görmektedir.

VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HANGİ AMAÇLA KULLANILMAKTADIR?
Vadeli İşlem Sözleşmeleri etkin risk yönetimi, yatırım (spekülasyon) ve arbitraj amaçlı yatırımcılar tarafından kullanılır. Yatırımcılar, spot piyasaya oranla daha düşük bir maliyetle bu piyasalarda işlem yapabilirler.
VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİNDE POZİSYON ALIMI?

Bir vadeli işlem sözleşmesini alan taraf uzun (long), satan taraf ise kısa (short) olarak adlandırılır. Uzun pozisyondaki kişi açığa alış yapmış gibidir ve fiyatların yükselmesini umut eder. Kısa pozisyondaki ise açığa satmış gibidir ve fiyatların düşmesini bekler. Yani uzun taraf sözleşmenin fiyat artışından kar ederken, kısa taraf zarar eder. Benzer şekilde, sözleşmenin fiyat düşüşünde uzun taraf zarar, kısa taraf kar eder. Alınan pozisyonlardan elde edilen kar/zarar hesaplamalarına esas olan fiyat, her bir vadeli sözleşme bazında hesaplanan uzlaşma fiyatıdır.

Bir vadeli işlem sözleşmesinde uzun veya kısa pozisyonda olan kişi açık pozisyondadır. Açık pozisyonu vadesinden önce kapatmak için “ters pozisyon” alınarak işlemlere son verilebilir. Yani uzun pozisyondaki bir yatırımcının, aynı vadede aynı miktarda sözleşme adedinden satış, kısa pozisyondakinin ise alış yapması gerekir.
TEMİNATLANDIRMA NEDİR ?

Vadeli İşlem Piyasalarında işlem yapmak isteyen tüm alıcı ve satıcılar sözleşme hükümlerinin tam ve zamanında yerine getirilmesini garantilemek amacıyla Aracı Kurumlardaki hesaplarına belli oranda bir teminat yatırmak zorundadırlar. Bu teminat oranları, her bir sözleşme için ayrı olarak VOB tarafından belirlenmiştir.

Vadeli İşlem Piyasası’nın temelini teminat sisteminin etkin işleyişi oluşturmaktadır. VOB’ da işlem yapmak üzere yatırılan teminat, basit bir depozito olmasının ötesinde, yatırımcı olarak piyasada karşı karşıya kalınan zararların veya elde edilen karların yansıtılacağı, günlük uzlaşmanın gerçekleşeceği, böylelikle tüm yatırımcıların karşı taraf kredi riskini merkezi bir Takas Kurumu’na devredebileceği bir işlem karşılığı niteliğindedir.
Emir verildiği zaman teminat hesabına yatırılması gereken tutara başlangıç teminatı denir. Başlangıç teminatını yatırdıktan ve alım/satım işlemini gerçekleştirdikten sonra hesapta bulunması gereken teminat tutarına sürdürme teminatı denir. Eğer hesaptaki teminat tutarı sürdürme teminatı seviyesine veya altına düşerse, teminat tamamlama çağrısı (margin call) yapılarak hesaptaki teminat tutarının başlangıç teminatı seviyesine getirilmesi istenir. Teminat tamamlama çağrıları seansın bitiminden sonra uzlaşma fiyatının açıklanmasıyla birlikte yapılır. Her sözleşme için sürdürme teminatı, başlangıç teminatının %75’i oranındadır.

VOB’DA İŞLEM GÖREN SÖZLEŞMELERİN BAŞLANGIÇ TEMİNATLARI NELERDİR?

  • Döviz V. İ. Sözleşmeleri
  • YTL/ Dolar Başlangıç Teminatı 150 YTL (Her sözleşme 1000 Doları ifade eder.)YTL/ Euro Başlangıç Teminatı 200 YTL (Her sözleşme 1000 Euro’yu ifade eder.)Endeks V.İ. SözleşmeleriIMKB–30Başlangıç Teminatı 700YTL (Her sözleşme İMKB–30/10 büyüklüğündedir.)IMKB–100Başlangıç Teminatı 550 YTL (Her sözleşme İMKB–100/10 büyüklüğündedir.)Faiz V. İ. Sözleşmeleri
    DIBS 91Başlangıç Teminatı 300 YTL (Her sözleşme 10.000 YTL’ yi ifade eder.)DIBS 365Başlangıç Teminatı 500 YTL (Her sözleşme 10.000 YTL’ yi ifade eder.)G-DIBSBaşlangıç Teminatı 300 YTL (Her sözleşme 10.000 YTL’ yi ifade eder.)Emtia V. İ. Sözleşmeleri
    PamukBaşlangıç Teminatı 240 YTL (Her sözleşme 1 ton büyüklüğündedir.)BuğdayBaşlangıç Teminatı 240 YTL (Her sözleşme 5 ton büyüklüğündedir.)AltınBaşlangıç Teminatı 250 YTL (Her sözleşme 100 gr büyüklüğündedir.)

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON BORSASI (VOB)’UN AVANTAJLARI NELERDİR?

  1. Vadeli İşlemler Piyasasındaki işlem hacminin gelişiminin desteklenmesi amacıyla Türkiye’de kurulmuş olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda yapılan işlemlerden 2006 yılında elde edilen kazançlar için vergi tevkifat oranı sıfır olarak uygulanacaktır.
  1. Vadeli işlem sözleşmelerinin en temel özelliği, kredili alış ve açığa satış işlemlerinde olduğu gibi düşük miktarda para veya teminatla büyük pozisyonlar alınabilmesine imkân vermesidir. Bu yüksek kaldıraç etkisi ile bu piyasalarda yüksek getiriler elde edilebileceği gibi, ciddi zararlarla karşılaşma ihtimali de mevcuttur.
  1. VOB’ da sözleşme alımı için hesapta bulunan nakit teminatlar, Takasbank tarafından gecelik olarak nemalandırılmakta olup pozisyon alındığında bloke tutulan başlangıç teminatları da nemalandırılır.
  1. VOB’ da geleceğe dair olası risklere karşı korunabilmek mümkündür. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası yatırımcılar, ihracatçılar, ithalatçılar ve tüm reel sektör için risk yönetimi konusundaki etkin yapısı sayesinde büyük imkânlar sunmaktadır. Örneğin, özellikle kurların dalgalı ve belirsiz olduğu günlerde ileri bir tarihte kurları sabitleme avantajı sağlayarak olumsuz durumlardan korunmayı sağlayabilir. Ayrıca İMKB’de işlem yapan yatırımcılar için açığa satış ile birlikte yükseliş dışında, düşüşlerden de faydalanmayı sağlayabilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft işlemini gerçekleştirdikten sonra yani eft emrini verdikten 15 dakika sonra karşı hesaba para transferi …

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir