jelibon-uzun vadeli bir değerlendirme

uzun vadeli bir değerlendirmedir, herşey yarın olacak diye bir şey yoktur.
şu ana kadar olanlar bunun sonucu ve bu krizin neden büyük deprasyondan daha büyük bir kriz olabileceğinin şemasıdır.

temel olarak fed ve hükümet baştan beri yanlış yoldadır, adaletsiz olarak kurtarılan banka ve şirketlerle ve devletin yetkililerinin şirket yönetme isteği ve sevdasıyla bu işler yürümez. kimin kurtarılacağına kim neden karar vermekte ve bu hakkı nasıl bulabilmektedir, sorun budur.
sorunun sebebi ise bu paranın halkın cebinden çıkacak olmasıdır. bu amerikan halkının en nefret ettiği durumdur. her türlü bu tip müdahale krizin süresinin uzamasından ve yeni diplerin zaman zaman yükselmeler olsada görülmesini engellemez.
kurtuluş,
piyasalarda son süreçteki 10 trilyon dolar para erimesinde para dönüp amerikaya geri çekiliyorsa ve normalde değerleşsizleşmesi gereken dolar bunun neticesinde artıyorsa dünyanın hiçbir yerinde para yok anlamı çıkar.
çözüm otoritenin parayı eski teknolojili araba endüstrisine ve sahibi bellli olmayan halk bankalarına (dikkat bizim bankalarımız sahiplidir) yani wall streete vermemesi,
yerine halkın cebine vergi iadesi bazında geçmişe yönelik kesintilerden hane başına 50000 dolar para vermesindedir. ki bu yıllık gayrisafi milli hasılanın %75 ine denk gelir, ve amerika için hiçbirşeydir, krizde şu ana kadarki harcanan para ve erime bundan fazladır.
ancak bu şekilde halkın para harcaması artırılabilir ve bu sayede para dönmesi sağlanılabilir. bu da real ekonomiye katkı eder ve yaşadığımız kriz finansal kriz olarak kalır. aksi takdirde yapılacak her türlü kurtarma planları ve şirket kurtarmalar geçici nefes olur ve diğer şirketlere sıçrama yaratır.
bugüne kadar zaman zaman bunlar tarafımdan yazılmıştı ve hatta yılbaşından önce BOA nın kapitilasyona uğrayacağıda tarafımdan yazılmıştır. (kayahan o zaman nerdeydi?)
hatta yılın ilk haftasında gelen alımların bir pozisyon ayarlama olabileceği ve dikkatli olunması gerektiği bahsedilmiştir.

aşağıdakilerin ve yukarıdakiler hepsi eski mesajlarımda vardır.
boşverin akşam artı kapatır eksi kapatır muhabbetini bu sadece ekran yanıltma ve günlük muhabbetlerdir, dediğim gibi olması beklenilir ama olmazsa bir gün sonra zaten olur.
hiç te olmazsa yeni dip yapılır o an konjektür oysa ve sonuçta o noktanın üzerine çıkılır. sonra yine satış yer falan filan. bunlar günlük hikayeler.

bazende kayahana karşı yazıyorum o öyle deyince neyse onun dediği yine olmamıştır cuma günü çökmemiştir amerika ama çökmeyecek anlamına gelmez. ve kağıttan kaplan hala dipten 900 puan yukarıdadır. hatta bir ara 2000 puan yukarıya çıktı. ve hatta 17 sindeki düşük 30350 altında kapaış olmamıştır.
hele HR bu işi hiç anlamamaktadır ne zaman yazsa hatta saatlik 3 saatlik hedefler verse piyasa inadına tersini yapmakta, ve HR amerikayı koklayamamaktadır.

teknik olarak ana desteğimiz 8400-8500 arasıdır. hatta 2008 de 7865 görülmeyeceğide bahsedilimişti, görülmedi. (kayahan neredeydi o zaman yoktu, 2009 da tekrar türedi çünkü maşa)

bir süre 8400-8500 üzerinde tutulmaya çalışsada gerek yeni yılla birlikte gereksede daha önce bu destek yalama edilmiştir.
yani bu noktanın altında short üstünde long olunmalıydı.
ben şahsen 7800-7900 da destek aradım ve hata yaptım. ama farketmez vob ve imkb aylar önce erken çöktüğü için 7800-7050 çöküşünü dikkate almadı sebebi imf seçim ve diğer dikkate almayan gelişmekte olan borsalardır. hatta diğer gelişmekte olan borsalar da dowu ve daxı yılbaşından beri dikkate almamaktadır. yine en çok biz aldık sebebi her zamanki gibi cari açıktır.

sp nin 27 sinde yaptığı 735 lik kapanış için öngörüler ve yeni gelişen bu dip neden olmuştur?

işin aslı EW nin hedefi dow için 7800 idi. 8000 psikolojik destek (yani hikaye) ve oradan 8400 e artış olsa bile tarafımdan teyid alınamadığı yazılmıştı. hemde iki kere bu tip hareket yaptı ve bizi yordu.
ben her ne kadar 7800-7900 da destek aramış olsamda (ki bu işin içinde olanlar hep 7500 bekliyordu (aracı kurumları arayın sorun) , (ki o zaman neden 7000 e kadar kazık yemişleredir)
bilindiği gibi kırılınca özelliklede sp de 804 kırılınca sp nin görünümü bozuldu işte şimdi hedef 740-752 demiştim. hatta yazdım 780-804-74X tam hatırlamıyorum öyle birşeyler şimdi dönüp eski mesaj aramayım.
yani 18 inde döndük yeni bir değerlendirme yaptık. kötümü ettik iyi ettik.
ne oldu 804 görülmedi, yükseliş bacağı bayağı kısa kaldı ve dikkat aşağı görülecektir dedim.
neyse geldi adi durdu yine kararsız yerde hatta altta 735 te.
(şunuda ekliyim ben 18 inde dip görününce hatta fibodan 23 ünde çatışma olduğunu yazdığımda bu yüzden dikkat dediğimde ve hatta 18 i 18 i gibi çalışmadı dediğimde ki sebebi 23 ündeki fibo olayıdır)

Bu Da Dikkatini Çekebilir

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Son birkaç gündür diplerde ters obo oluştu .

101.200 üstüne çıkabilirse çok çok şiddetli bir çıkış olur . Ama adı üstünde ters obo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir