Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Guncel / Trump’tan Meksika’ya NAFTA tehdidi

Trump’tan Meksika’ya NAFTA tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika’nın yeni seçilen Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un, Kuzey ABD Özgür Ticaret Anlaşması (NAFTA) mevzusunda kendisine yazdığı mektubuna, müzakerelerin bir an önce sonuçlanmaması durumunda “başka bir yöne gideceği” yanıtını verdi.

Obrador, Trump’ın kendisine cevaben yazdığı mektupta, NAFTA mevzusunda kısa sürede taraflar içinde bir uzlaşmaya varılamaz ise ABD’nin “fazlaca değişik bir yöne gideceğini” dile getirdiğini deklare etti.

Trump’ın mektubunda, NAFTA’nın tekrardan başarıyla görüşme yapılmasını,  Amerikalı ve Meksikalı çalışanlar için daha çok iş ve ücret artışını sağlayacağını belirttiği, “Sadece bunun süratli olması lazım, yoksa fazlaca değişik bir yola girmek zorundayım.” ifadelerini kullandığı açıklandı.

Trump ek olarak bunun kendisi için tercih edilir bir yol olmadığını, sadece ülkesi ve vergi ödeyen vatandaşları için bunun fazlaca karlı olacağını altını çizdi.

Obrador’un yazdığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bu ay Meksika ziyareti sonrasında Trump’a iletilen mektupta, iki ülkenin “saygı, dostluk ve kalkınma iş birliğine odaklanmış” şekilde NAFTA müzakerelerinin neticelenmesi için Trump’a “çabaların artırılması” çağrısında bulunulmuştu.

Trump’ın “tarihin en fena anlaşması” olarak nitelediği, 1994’ten bu yana yürürlükte olan NAFTA’nın ABD, Kanada ve Meksika içinde tekrardan müzakeresine geçen yıl başlanmıştı.

Temmuz ayı başlangıcında Fox News kanalına verdiği hususi mülakatta Trump, NAFTA’nın tekrardan imzalanması için 6 Kasım’da düzenlenecek ABD Kongresi seçimlerinin tamamlanmasını bekleyeceğini ifade etmiş, “NAFTA’yı yarın da imzalayabilirim sadece bu mevzuda mutlu değilim. Anlaşmayı daha adil hale getirmek isterim.” yorumunu yapmıştı.

Kanada, Meksika ve ABD arasındaki NAFTA görüşmelerinin yarın devam etmesi planlanıyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

TÜPRAŞ’a vergi cezası

Koç Holding bünyesindeki şirketlerden TÜPRAŞ’a, 2009-2013 hesap dönemleri için toplam 160 milyon lira vergi cezası …

Hafta hafta ise neler oluyor ?

13 Ocak 2008 Yine ana destekteyiz, 8400-8500. Ana trend A düşüş, B yükseliş, C düşüş. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *