Ana Sayfa / ekonomi / Tecim Bakanı Pekcan: Yurttaş satın almış olduğu ürünü cepten denetleyecek

Tecim Bakanı Pekcan: Yurttaş satın almış olduğu ürünü cepten denetleyecek

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, meyve ve sebzelerin üretim zamanı ve yeri, alış ve satış fiyatı şeklinde bilgiler artık cep telefonlarına yüklenecek bir uygulama ile görülebileceğini söylemiş oldu.

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, “5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Kafi Arz ve Talep Derinliği Bulunan Öteki Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna” istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini hatırlattı.

Bu modelin uygulanmasını elde eden Hal Kayıt Sistemi’nin (HKS) Tecim Bakanlığının bünyesinde faaliyete alındığını özetleyen Pekcan, uygulamayla sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulması ve söz mevzusu ticaretin elektronik ortamda takip edilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Pekcan, ürün künyesiyle sebze ve meyve ticaretinde şeffaflığın sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Söz mevzusu künyelerde malın üretim ya da ithal zamanı, üreticinin adı soyadı, tecim unvanı, malın miktarı, üretim yeri ya da gümrük kapısı, üretim şekli (iyi ziraat, organik, geleneksel) malın alış fiyatı ve işletme adı (malın bulunmuş olduğu şahıs ya da yer) şeklinde bilgiler içeriyor. Malların toptan ve perakende satılmasında bulundurulması ihtiyaç duyulan bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görüyor. Künye numaralarının sorgulanmasıyla sebze ve meyvelere ilişkin perakendecinin alış fiyatı dahil her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşabilmesi mümkün olacak.”

MOBİL UYGULAMA İLE TÜKETİCİYE KOLAYLIK

Tüketiciler tarafınca sorgulama işleminin “www.hal.gov.tr” web adresi üstünden ya da “444 0 425” numaralı HKS Davet Merkezi vasıtasıyla yapılabildiğine işaret eden Pekcan, ek olarak, “HKS Mobil” uygulamasının tüketicilerin kullanımına sunulduğunu kaydetti.

Pekcan, söz mevzusu mobil uygulamayla ürün künyelerinde yer edinen karekodların sorgulanmasına olanak tanındığını anlatarak, böylece tüketicilerin ürüne ilişkin bilgilere daha kolay ve süratli şekilde erişebilmesinin sağlandığını beyan etti.

Pekcan, Bakanlığın son dönemde fırsatçılık halletmeye çalışanlara yönelik denetim çalışmalarına etkin bir halde devam ettiğine dikkati çekerek, bu uygulamalarla enflasyonla mücadeleye de katkı sağlanacağını kaydetti.

MARKETLERDEN SONRA SIRA PAZAR YERLERİNDE

Ürün künyesi uygulamasının marketlerde kullanılmaya başlandığına işaret eden Pekcan, ürün künyesi ve mobil uygulama sistemini öteki ziraat ürünleri ve başta pazar bölgeleri olmak suretiyle tüm perakende satış noktalarında yaygınlaştıracaklarını ve kamuoyunda bilinirliğinin artırılmasına yönelik emek harcamalar yapacaklarını bildirdi.

Pekcan ek olarak, tüketici sağlığının korunması açısından hususi ehemmiyet taşıyan, üretim esnasında kullanılan tarımsal ilaç ve gübre bilgilerinin gelecek dönemde künyede yer almasına yönelik çalışmaların Ziraat ve Orman Bakanlığı ile beraber sürdürüldüğünü ifade ederek, “Ziraat ve Orman Bakanlığından ilgili data paylaşımına müteakip bu bilgilerin de ürün künyesinde yer alması için altyapımız hazırdır.” dedi.

Bakan Pekcan, “Tüketicilerimizin ürünlere ilişkin detaylı bilgilere ulaşabilmesi ve tercihlerini bu bilgiler ışığında kullanmasıyla besin güvenilirliğine yönelik etkin bir takip mekanizmasının oluşması hedeflenmektedir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *