TCMB Kotasyonları Düşürdü, Faizi Düşüremedi.

TCMB Kotasyonları Düşürdü, Faizi Düşüremedi.

ABD’de ekonomik durgunluğun 2009 Haziran ayında sona erdiği resmen açıklanmış. Şimdilerde ABD’nin yeniden bir durgunluğa girip girmeyeceği tartışılıyor. Ekonominin zayıf olduğu ABD’de faizlerin bu nedenle yine düşük gitmeyi sürdüreceği beklentileri 10 yıllık ABD tahvillerinin faizini %2,5 seviyesine kadar çekmişti. Bugünlerde %2,7 civarında olan bu tahvilin biraz daha durgunluk beklentilerinin görece azaldığı işareti var.

TCMB’nin faizleri gecelik kotasyonlarında %6,25’e çekmesine rağmen gecelik repo faizlerinde önemli bir değişiklik yok. Haftalık %7 ile verilen TCMB borçlanmalarının bulunduğu bir ortamda gecelik faizler gerileyemiyor.

Altın fiyatları aşırı dolar likiditesini bekliyor gibi bir fiyatlama yapıyor. Ekonomik durgunluğun yeniden canlandırma paketlerine gereksinim yaratacağı ve bu paraların etkilerinin likidite üzerinden doları artıracağı beklentileri fiyatlanıyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Günlük BültenGünlük Bülten – 22 / 6 / 2012

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1’e yükseltmesinin ardından TCMB’nın hamlesi piyasaları olumlu etkiledi. …

VOB BülteniVOB – 22 / 6 / 2012

IMKB-30 Haziran kontratı : Perşembe günü 71.800-74.000 fiyat aralığında işlem görerek günü 73.600 uzlaşma fiyatından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *