Ana Sayfa / ekonomi / SON DAKİKA: ABD ürünlerine ek vergi (Ek vergi getirilen ABD ürünleri sıralaması)

SON DAKİKA: ABD ürünlerine ek vergi (Ek vergi getirilen ABD ürünleri sıralaması)

SON DAKİKA HABERİ: ABD’den ithal edilen bazı ürünlere ek vergi getiren karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Aralarında pirinç, alkollü içecekler, yaprak tütün, binek otomobil, güzellik yada makyaj malzemelerinin de olduğu ABD menşeli bazı malların ithalatında uygulanan ek mali yükümlülük oranları iki kat artırıldı.

Son dakika haberi! 

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişim yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya sürülen karara bakılırsa, 11 Haziran 2018’de yürürlüğe konulmuş olan ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Meydana getirilen düzenleme ile kuruyemiş ürünlerine yüzde 20, prince yüzde 50’ye, alkol oranı yüzde 80’den azca olan içeceklere yüzde 140, tütün ürünlerine yüzde 60 ve binek otomobillere yüzde 120 ek vergi uygulanacak.

Buna bakılırsa, ithalatında ek mali yükümlülük eğitim edilecek bazı ABD menşeli ürünler ve uygulanacak yeni oranlar şöyleki:

Bu kararın yayımı tarihinden ilkin Türkiye’ye sevk edilmek suretiyle bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın, bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili yada gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi dahilinde, bu değişim kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanacak.

TRUMP’IN EK VERGİ KARARIYLA BAŞLADI

ABD Başkanı Donald Trump’ın haziran ayında Türkiye’den ithal edilecek çelik ürünlerine yüzde 25 ve alimünyum ürünlerine ise yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulama kararının peşinden Türkiye’ye buna karşılık olarak ABD’den ithal edilen 22 ürüne ek vergi getirmişti.

Geçtiğimiz hafta Trump’ın çelik ve alimünyuma yönelik vergi oranlarının iki katına daha çıkarma kararının peşinden ise, bugünkü Resmi Gazete’de yer piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı sonucu ile 22 ürüne yönelik ek vergi oranları artırıldı.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *