Sistem öyle bir kurulmuşki

Sistem öyle bir kurulmuşki,….gold almak için usd veriyorsun, ölese usd bunu işne geldiği gibi kontrol eder,….edemediği yerde parasını basar yine kontrol eder,…

1982, burada iki olay var,.
2000 burada iki olay var,…

Bu olaylarda global ekonominin aldığı bir yol var,….

Bunu kontrol edemediği noktada işi biter, bu nasıl olur, bölgesel ekonomilerin uzlaşmasıyla olabilir, bu tehlikedir,…birbirlerinin paralarını tanırlar, convert oluverirler, …

Ama bakın turkey iranla bir araya gelebiliyormu hayır, rusyayla hayır, suriye ile hayır,….yuana göre alım satım yapıyormu hayır,….

Bunu cin dahi istemez,….çünkü stokladığı usd ile halkına kazık atar, halkı bunu affetmez, bedeva çalıştılar çünkü,….

Glob üretim faktörlerini bölüşürken,…faktörlerden üretim nufusu bol ve en az girdi ile maliyet yapılacak yere verildi, kar maxsimizasyonu böyle sağlanabilirdi, aynı zamanda gomanistlikte yok edilmeliydi,…birim malı en ucuz maliyetle ürettiler, kendileri ise sermaye görevini üstlendiler, bu sermaye karşılığında bond kağıt verdiler,….

Diğer bütün glob hammadde görevini üstlendi, suveyş, baltık rayı geride bırakacak nerede ise,…

Emek, sermaye ve toprak global olarak bölüşülmüş oldu böylece,….tıkanmalarda genleşildi, anacak büyüme tam gaz gitti, süreçte düşük kur süreci ivmelendirdi, düşük kur 2000 yılından beri düşük kaldı, düştükçe emtiyaları ve borsaları şişirdi,,…..

Bunu bilen ülke şefleri,…hazır paranın tadını çıkartıp icraatlarını övdüler, aslında yaptıkları, üretimle alakası olmayan kum beton ve fayans işlerinde, global büyümeyi sürdürebilmekti, yetmeyen yerde kendi piyasalarının türevlerini aldılar, böylece sistemde para daha hacimlendi, temelde yaptıkları ise süreçte genleşen usd yi emebilmekti,…çünkü emme yoksa problem çıkabilirdi, organize oldular, G-20 yi kurdular, ….basılanın ortada kalması kadar kötü birşey olamazdı,….

Bu sayede taşeronlaştılar, bir taraftan parayı emerken, bir taraftanda taşeronları üzerinden kendi yollarını döşediler,….

şimdi parayı basan pompa,…bu defa acizlik sınıraına düştü,…tartışılır hale geldi ve goldun yıldızı parladı,….

şu sıra gold üzerindeki kontrolünü kullanıyor,pompa parayı geri çekiyor…bunda hacimi kullanıyor,…aslında ekonomiler o kadar genleşmiyor,…sadece oran ile çarpılıyor,….sonra bu oranın kaldıraç etkisi düşürülüyor, hacim küçülüyor ve tekrar genleşmeye hazır hele geliyor,…..

Yetmediği yerde yani genleşemenin çare olmadığı yerde, savaş düzeni alınıyor,…bu savaşta herkes kendi mutlulukları için bm üzerinden kolayca hem fikir olabiliyor, bakıyorsun suriye iç işimiz oluveriyor,….rusya petrol varil fiyatı karşılığında kolayca ıraktan desteğini çekiveriyor,…

şimdi akdenizde suriye önünde, parasını alınca,…olgalara harcayacak,…

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yunanistan batarsa En Çok zarar görecek Ülkeler Fransa başı çekiyor

İspanya İşsizlik %21 Enflasyon %3,5 Dış ticaret – 3962.00 B açık veriyor ve sanayi üretiminde …

Swing-Trade-FX-

Euro Usd Paritesinde 140 Seviyesinden Satış Pozu açabildim 80 Pips bir call opsiyonu almıştım Almıştım …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *