Seansiçi Yatırım Stratejisi – 27.10.2011

Piyasa Stratejisi
AB Liderler Zirvesinden çıkan kararlar, yurtdışı borsaları pozitif tonda tutmaya devam ediyor. Planın uygulamasına ilişkin detaylar henüz belli olmasa da, en azından ilk aşamada liderler arasında görüş birliğinin sağlanmış olması memnuniyet verici olarak algılanıyor. Bundan sonraki aşamada planla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladıkça, piyasalardaki fiyatlama da ona göre değişiklik gösterecektir. Mesela, Yunanistan borçları için %50 oranında bir kesintiye gidilmesine kadar verildi ancak geri kalan paranın ödemesinin nasıl yapılacağı kesinlik kazanmış değil. Ya da EFSF’in genişletilmesine karar verildi ve BRIC ülkelerinden fona katkı sağlamaları bekleniyor ancak BRIC ülkelerinin bu fona desteklerinin ne kadar olacağı ya da kesin olarak desteklerinin olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Öğleden sonra Avrupa iyimserliğinin ABD büyüme verileri ile korunup korunamayacağı izlenecek.     

TCMB dün açıkladığı eylem planı doğrultusunda yeni hamlelerini piyasaya sürmeye başlandı. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın, eylem planına ilişkin bütün hamlelerinin hazır olduğu ve istedikleri her an devreye alınabileceklerine ilişkin açıklamaları, bugünkü uygulamayla doğrulanmış oldu. Merkez Bankası bugün Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında 1 ile 5 puan aralığında indirime gitti. Dün fonlama maliyetleri artırılarak piyasalarda likidite sıkışıklığına sebebiyet verilirken, bugün TL munzamlarda indirim ile piyasaya yaklaşık 11 milyar Türk lirası likidite sağlanmış olacak. Merkez bankasının bu hamlesi faiz oranlarındaki yükselişi kısa vade için yavaşlatacak, Dolar/TL’de bir miktar değerlenmeye neden olacaktır. Vakıfbank, İş Bankası ve Halkbank, TL cinsi yüksek mevduatlarından dolayı bu yeni değişiklikten en fazla fayda sağlamasını beklediğimiz bankalardır.


İMKB Stratejisi 
Yatay trend içerisinde tutunmaya çalışan piyasa görüntüsü korunuyor. 55.400 üzerinde kapanışlar, yataya geçmeyi başarabilmiş ve yeniden 58.500’ü test edebilecek bir piyasadır.


VOB Stratejisi
69.000 güçlü bir direnç seviyesi olmayı sürdürüyor. Vade sonuna yaklaşılması nedeniyle gücü ilerleyen günlerde azalacaktır. 67.000-69.000 aralığında Aralık ayı kontratlarına pozisyon taşımaları olabilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir