Seansiçi Yatırım Stratejisi – 20.06.2011

Piyasa Stratejisi
Pazar günü gerçekleştirilen Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısından, Yunanistan için kredi diliminin serbest bırakılacağı açıklaması beklenirken, bütçe kesintilerinin uygulamaya alınması mesajı çıkmasının ardından, gözler Salı günü Yunanistan’da gerçekleştirilecek yeni kabinenin güven oylamasına çevrildi. Yunanistan’a verilecek yardım paketinin, öncelikli olarak kemer sıkma politikalarının Yunan meclisinden geçmesine bağlanması, bu güven oylamasının önemini daha da arttırıyor. Yeni kabinenin onay alması durumunda yardım paketinin akıbetiyle ilgili düşünceler netlik kazanmaya başlayacak. Öte yandan Yunanistan’ın temerrüde düşmesi halinde, ekonomisinde sorunlar baş gösteren İspanya, İrlanda, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerde domino etkisi yaratabileceği yönünde peşi sıra gelen açıklamalar, bahsi geçen ülke CDS’lerinin artmaya devam etmesine neden oluyor. Özellikle, Moody’s tarafından kredi notunun negatif izlemeye alındığı İtalya borsası, Avrupa borsaları arasında en sert kayıpların yaşandığı borsalar arasında yer alıyor. Riskten kaçma eğilimi gelişmekte olan ülke borsaları ve para birimlerinde de etkisini hissettiriyor. Öğleden sonra açıklanacak önem derecesi yüksek ekonomik bir veri akışı bulunmazken, Yunanistan’a ilişkin gelişmeler piyasaların takibinde olacaktır.

Yurtiçinde, BDDK’nın tüketici kredilerinde karşılık oranlarının artırılmasıyla ilgili aldığı karar, bankacılık hisseleri öncülüğünde İMKB-100 endeksinin ilk seansı düşüşle kapatmasına neden oldu. BDDK tarafından ilk önlemler açıklandı ancak bu önlemler dışında bankacılık sektörüne gelecek diğer önlemlere ilişkin belirsizliğin devam ediyor olması Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB toplantısına kadar zayıf seyrin devam etmesine neden olabilir. İkinci seansta İMKB-100 endeksinin 60.500 destek seviyesinde tutunma çabası içerisinde olmasını bekliyoruz.

İMKB Stratejisi   
60.000 ve 58.000 desteklerinde olası kısa vadeli diplerin olduğu ve İMKB’de bozulan tabanların yeniden yapılacağı bir süreç içerisindeyiz. 62.500 seviyesinin üzerinde bir kapanış gerçekleşmediği takdirde zayıf seyrin devam etmesi beklenebilir. Geri çekilmelerde 60.000 ve 59.600 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

VOB Stratejisi
Endeks 30 Haziran vadeli kontratların 72.000-74.800 bandında dalgalanmasını bekliyoruz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *