Seansiçi Yatırım Stratejisi – 11.10.2011

Piyasa Stratejisi
Avrupa bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılıcağına ilişkin beklentiler öncülüğünde, Ekim ayı başından beri olumlu havanın izlendiği küresel borsalardaki yükseliş hareketi kesintiye uğradı. Piyasalardaki moralleri bozan gelişme, Euro Bölgesi’nin 17 üyesinin oylamasına sunulan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nda (EFSF) yapılması gereken değişikliklerin, Slovakya’da gerçekleştirilecek bugünkü oylamasında çıkan sorunlar. Slovakya’daki oylama önemli, çünkü Slovakya EFSF’teki değişiklikleri onaylaması gereken son ülke. Tek bir ülke bile bu değişikliklere onay vermezse, bu değişikler yürürlüğe konulamıyor. Koalisyon hükümetine sahip olan Slovakya, değişikliklerin onaylanması konusunda henüz görüş birliğine varılmadığı için, bugünkü oylamadan olumlu bir sonuç çıkmayabileceği ve oylamanın ertelenebileceği spekülasyonları, oylama saatine kadar (TSİ 15:00’de oylama gerçekleştirilecek) piyasaları baskı altında tutmaya devam edecektir. EFSF’in genişletilmesini içeren bu değişikliklerin ertelenmesi demek, bankacılık sektörüne sağlanacak desteğin de erteleneceği anlamına gelebilir. Çünkü bankalara verilecek yeni sermayenin, EFSF tarafından karşılanabileceği beklentiler arasındaydı.

İMKB, Ekim ayı başından itibaren olduğu gibi yurtdışında yaşanan yükseliş hareketine katılmadığı gibi, bugünkü satışlara karşı da belirgin bir etkileşim göstermiyor. Sabah saatlerinde diğer birçok parabirimine karşı dolarda yaşanan zayıflık kısa sürdü. Avrupa’daki bozulan algılama ile, başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere dolara karşı kazançlarını geri verdiler. Türk Lirası’nda da dolara karşı zayıf seyir devam ediyor. Merkez Bankası’nın bugünkü 350 milyon dolarlık döviz satım ihalesine karşı gelecek talepler piyasaların seyri açısından belirleyici olacaktır. Yüksek gelen talep zayıflığın devam etmesini sağlayabilir.   

İMKB Stratejisi 

İMKB 100 endeksi endeksi beklediğimiz gibi 58.700 direncine takıldı. 57.800 gün içi geri çekilmelerde destek seviyesi olarak takip edilecektir.  

VOB Stratejisi
72.000 seviyesi beklediğimiz gibi direnç görevi gördü. 71.000 desteklerine gelirken satışların zayıflayacağı, 72.000 direncinin geçilemeyeceği yatay ve bir sıkışık hareket bekliyoruz. 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir