Seansiçi Yatırım Stratejisi – 08.08.2011

Piyasa Stratejisi
ABD’nin kredi notunun düşürülmesinin yanı ısra Avrupa’da özellikle İtalya üzerinde yoğunlaşan endişeler küresel borsalarda satıcılı bir seyir izlenmesine neden oluyor. Avrupa Merkez Bankası piyasalara destek olmak için bugünden itibaren İtalya ve İspanya tahvillerini almaya başladı. Tahvil alımlarına ilk tepki olumluydu fakat etkisi oldukça kısa sürdü ve endekslerdeki satışlar daha da hız kazandı. Piyasalar ECB’yi daha güçlü önlemler almaya zorlayacaktır. Avrupa Merkez Bankası destek alımlarına başlarken, yarınki FED toplantısından çıkacak kararlar da merakla bekleniyor. FED’den gelecek genişletici adımlar aşırı satım bölgesinde bulunan piyasalarda tepki hareketi başlatabilir. 

Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarının etkisiz kalmasının ardından yurtdışı borsalardaki satışlar artarken, İMKB’de de satıcılı seyir hız kazandı. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın, her durumda yeni faiz indirimi olabileceğini yönündeki açıklamaları ise İMKB’deki kayıpların daha da artmasına neden oluyor. Orta vadeli ekonomik büyüme beklentilerinin kötüleşecek olması İMKB’nin ayı piyasasına gireceğine işaret ederken, yurtdışı piyasaların aşırı satım bölgelerinden gelebilecek tepkiler orta vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

İMKB Stratejisi 
Hacimli düşüşler sonrasında tepki hareketlerine katılım gerçekleştirilmemelidir. 52.500 önemli destek noktamızdır. Kırılması durumunda 46.500 öngörülebilecek destek noktasıdır.

VOB Stratejisi
Düşen ana kanalın desteği 65.202 seviyesinden geçiyor. Bu destek seviyesinin tutunması durumunda ilerleyen günler için tepki hareketleri için umut olabilir. 65.202 desteğini önemli bulmamızın diğer bir sebebi, kırılması durumunda 59.500 seviyesine kadar önemli bir destek barındırmamasıdır.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir