Seansiçi Yatırım Stratejisi – 05.09.2011

Piyasa Stratejisi
Global büyümeye yönelik endişeler ve Avrupa’da derinleşen borç krizi küresel borsalarda satıcılı bir seyir izlenmesine neden oluyor. Sorunlu Avrupa ülkelerinin CDS’lerinde artış yaşanırken, İtalya ve İspanya borsalarında %3’ü aşan kayıplar, Yunanistan borsasında ise %2’nin üzerinde satıcılı bir seyir izleniyor. Avrupa borsalarındaki satıcılı seyir bankacılık hisseleri öncülüğünde gerçekleşirken, RBS ve Deutsche Bank hisselerindeki kayıplar dikkat çekiyor. Geçtiğimiz son iki haftada olduğu gibi bugün de Avrupa Merkez Bankası sorunlu ülke tahvillerinde alım gerçekleştiriyor ancak piyasalar üzerinde herhangi bir olumlu etkisi görülmüyor. Kurtarıldığı zannedilen sorunlu Avrupa ülkelerinde alınan önlemlerin işe yaramadığının görülmesi satışların devam etmesine neden olacaktır. Borsalarda satıcılı bir seyir izlenirken, Avrupa tarafında açıklanan hizmet sektörü PMI verileri de satışların önüne geçemedi. İmalat sektöründe olduğu gibi hizmet sektörü PMI verilerinde de iyileşme emarelerine henüz rastlanmadı.     

Günlük bültemimizde İTO Ağustos ayı enflasyonuna göre TUİK enflasyon beklentisinin düşük kaldığını belirtmiştik. Ağustos ayı TÜFE beklentilerin üzerinde, İTO’nun Ağustos ayı rakamlarına paralel geldi. Mevsimsel olarak tekstil ürün fiyatlarında yaşanan düşüş ile tarım fiyatlarındaki yükseliş birbirini nötrledi ama diğer mal gruplarındaki %0,67 oranında yükseliş enflasyon beklentilerinin şaşmasına yol açtı. Diğer mal ve gruplarında yaşanan yükseliş ile birlikte çekirdek enflasyonda yükseliş sürdü. Bu değişimin kurda yaşanan yükselişlerin bir kerelik yansıması mı yoksa bir trend oluşturup oluşturmayacağını Eylül ayı enflasyon rakamları gösterecek. Dünya ekonomisinde yaşanan soğuma nedeniyle enflasyon tahvil piyasasında pek önemsenmedi. Önemli olan enflasyon rakamları sonrasında TCMB’nin tavrının değişip değişmeyeceği olacak. Cuma günü yabancı yatırım bankalarından Rusya sat, Türkiye al raporundan sonra bugün de Rusya bankalarını sat, Türkiye bankalarını al şeklinde bir rapor daha geldi. Genel olarak bu raporlar Rusya kazançlarınızı, Türkiye hisseleri ile realize edin mantığı taşıyor. Türkiye diğer gelişmekte olan ülkelere göre ucuz ama bunun bir yukarı trend başlatması için diğer gelişmekte olan ülkelerin de bu seviyelerde kalması gerekiyor. Diğer gelişmekte olan ülkelerden daha az düşeceğiz, bu raporlar şimdilik genel bir trend değiştirmekten uzak.


İMKB Stratejisi 
54.000 yeniden test edilmeden, bir destek haline dönüştüğünü belirtmek mümkün değil. 56.000 güçlü ve geçilmesi beklemediğimiz direnç seviyesi, 54.000 ise test edilmesi beklediğimiz destek seviyelerinden bir tanesi.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontratlarda 66.500 kırıldığında boşluk 65.000’ne gerileyerek kapanabilir. Direnç seviyesi olarak ise 68.900’ü takip edeceğiz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *