Seansiçi Yatırım Stratejisi – 05.07.2011

Piyasa Stratejisi
Çin’den parasal sıkılaştıma yönünde yeni adımların gelebileceği beklentisi küresel borsalarda temkinli bir seyir izlenmesine neden oluyor. Avrupa tarafında açıklanan ve beklentileri karşılayamayan hizmet sektörü PMI verileri de endekslere itici bir güç kazandırmada başarısız oldu. Perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri, haftabaşından beri sakin bir seyir izleyen yurtdışı borsaları hareketlendirecek gelişmeler olarak takip edilecektir.

TCMB bugün banka ekonomistlerine olağan aylık toplantısını gerçekleştirdi. Merkez Bankası  genel dünya görüşü; dünyada ekonomik sıkıntıların devam edeceği, bu sıkıntılar ile birlikte risk alma iştahının azalacağı. Merkez Bankası’nın bu durumda vereceği tepki ise Türk Lirası’ndan çıkışa bağlı olarak döviz alım ihalelerinde alım miktarını düşürmek. Genel beklentimize uyumlu olmasına rağmen, TCMB ilerleyen dönemde faiz koridorunun daraltılabileceğini belirtti. Bizde ek beklenti olarak TCMB’nin borç alma faizi olan %1,5 seviyesinin artırılacağını ve bunun bankacılık sektörüne sınırlı olumlu bir etki yaratmasını bekliyoruz.  TCMB’nin bu sunumu sonrasında TL’de değer kaybı hızlanırken, faizler %9’un altına geriledi. İMKB’de bankacılık sektörü ile tutunma çabası devam ediyor. İlk seansta 300 puanlık dar bir marj gerçekleşti. 64.200-64.400’de önemli dirençler karşısında güçlü duruşa rağmen, TL’de değer kaybı dirençlerin gücünü artıracaktır.

İMKB Stratejisi 
   
İMKB-100 endeksi ilk seansta 350 puanlık dar bir bantta hareket etti. Dalgalanma bandının tepe noktası 64.500 olarak takip edilebilir. Önemli direnç seviyelerinden realizasyonlar gelmesi olasıdır. Yükselişlerde kademeli satış yapılabilir.

VOB Stratejisi
VOB 30 Ağustos vadeli gösterge kontratlar için 79.200 kırılması durumunda 3 aylık taban oluşumunun tamamlanması beklemedik büyük bir süpriz yükseliş dalgası oluşacaktır. Bu yüzden 79.200’ü tüm pozisyonlarda değişim noktası olarak değerlendirilmelidir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *