Seansiçi Yatırım Stratejisi – 03.08.2011

Piyasa Stratejisi
ABD’de birbiri ardına açıklanan olumsuz ekonomik verilerin ardından, gözler bugün ISM imalat dışı endeks ve ADP istihdam raporunda olacak. Beklentilerin altında açıklanacak veri, ABD vadeli endekslerindeki tepki alımlarının geri verilmesine neden olabilir. Avrupa tarafında, beklentilerin üzerinde açıklanan perakende satışlar ve hizmet sektörü PMI verisinin ardından genel olarak endekslerdeki satıcılı seyir durulurken, İtalya ve İspanya borsalarında önceki günlerde yaşanan sert düşüşlerin ardından tepki alımları yaşanıyor. ABD’de açıklanacak veriler küresel borsaların izleyeceği yön konusunda belirleyici olacaktır.

Yaz sezonuna girerken mevsimsel tarım ürünleri ve yazlık giyim eşyaları yıllık enflasyonu %4,26’dan %7,17’ye taşımıştı. Son iki ayda sebze-meyve miktarının bollaşması ve yaz sezonun bitmesiyle tekstil ürünlerinin fiyatlarının düşmesi enflasyonu %6,31’e geriletti. Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarında önemli bir değişim olmayacağı için Ağustos ayı enflasyon rakamlarında da iyimser bekleyiş içerisindeyiz. Yıl sonu enflasyon tahminimizi %8,5’dan %8,2’ye indirdik. TCMB yarın olağan üstü toplantı kararı aldı. Yurtdışında yaşanan krize müdahale niteliğinde olacak. Borç alma faiz oranı yükseltilecek ve faiz koridoru daraltılacak. Bunun anlamını, TCMB’nin gecelik faiz oranlarının daha fazla yükselmesini istemesi olarak yorumlayabiliriz. Borç alma faiz oranını ne kadar yükseltirse, gecelik faiz oranları o kadar yükselecek. %6,5-9 aralığında gecelik repo faizi TL’den kaçışı engelleyecektir. Borç alma yanında, borç verme faiz oranını %9’dan %10’na çıkartıp faiz koridorunu bir önceki haline göre daraltırsa, TL’de daha sert bir güçlenme olacaktır. TCMB’nin adımının bankacılık sektörünün kanalı ile İMKB’ye sınırlı bir olumlu etki göstermesi muhtemel olacaktır.

İMKB Stratejisi 
Güçlü piyasa belentimize karşın, daha güçlü bir piyasa ile karşı karşıya kaldık. Bu yüzden alım bandımızın üst noktasında gelen yükselişe rağmen, alım için 60.000-60.800 bandının beklenmesini tavsiye ediyoruz.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontratı için alım bandımızın üst noktasında gelen yükselişe rağmen, alım için 73.400-73.800 bandının beklenmesini tavsiye ediyoruz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir