Seansiçi Yatırım Stratejisi – 01.11.2011

Piyasa Stratejisi
Piyasalarda geçtiğimiz hafta AB Liderler Zirvesi’nden çıkan kararlar sorgulanmaya başlanırken, Yunanistan Başbakanı Papandreou tarafından kurtarma paketlerinin kabulü için referandum teklif etmesi, bir anda tüm piyasaların kabusu oldu. Yunanistan AB’den aldığı kurtarma paketleri karşında, bazı bedeller ödemek zorunda. Bu bedeller vergi artışları, maaş kesintileri gibi kemer sıkma önlemleri ile karşılanıyor. Yeni bir kurtarma paketi demek yeni bedeller ödemek demek olacağı için, Papandreou bu sefer bu yükün altında tek başına ezilmemek için, halkın desteğini arıyor. Ancak mevcut durumda uygulamada olan reformlara karşı halkın olumsuz tepkisi net olarak biliniyor. Dolayısıyla böyle bir referandumdan red kararının çıkması yüksek olasılıkta görülebilir. Kurtarma paketlerinin reddedilmesi ise, yunanistan’ı içinden çıkamayacağı bir borç sarmalına sürükleyecektir. Papandreou henüz referandum kararını kesinleştimiş değil. Merkel ve Sarkozy bu akşam biraraya gelerek referandumun olası sonuçlarını değerlendirecek olup, kurtarma çabalarının sonuçsuz kalmaması için çabalayacaklardır.

Tüm dünyada bozulan algılama dolara kaçısı hızlandırınca, yurtiçinde de dolar TL yeniden hızlı bir yükselişle 1,79 seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı. Dolarda yaşanan güçlenme nedeniyle de Merkez Bankası bugün piyasalara sınırlı bir likidite sağladı. Likidite sıkışıklığı bankacılık sektörü öncülüğünde satışların ağırlık kazanmasına neden oluyor. Yurtdışındaki negatif atmosfer devam ettiği sürece İMKB’deki zayıflama devam edecek olup, yine de yurtdışı borsaların oldukça kötü performansına kıyasla İMKB’nin dirayetli kalmaya devam etmesini bekliyoruz. 


İMKB Stratejisi 
55.500 desteğinin üzerinde tutunamayan İMKB-100 endeksi için 55.000 seviyesini yeni direnç konumuna geldi. Satışların kesilmemesi durumunda önümüzdeki günlerde 53.500 seviyeleri test edilebilir.


VOB Stratejisi
Endeks 67.300 desteğinin üzerinde tutunmayı başaramadı. Kısa vadede %3-5 daha düşük bir noktada yeni bir dip arayışı görülebilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir