Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 26.10.2011

Para Piyasaları – 26.10.2011

Tahvil-Bono
Piyasadaki likidite sıkışıklığı devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü 15 Milyar TL haftalık repo geri dönüşü varken, TCMB sadece  11 Milyar TL repo ihalesi açarak piyasadaki TL likiditesini 4 Milyar TL kısmıştı. Benzer şekilde, TCMB dün de 15 Milyar TL geri dönüşe karşılık,  12 Milyar TL’lik repo ihalesi açtı. Böylece TCMB son 3 günde piyasaya haftalık repo yoluyla verdiği ucuz fonlamayı 7 Milyar TL azaltmış oldu. Bu likidite sıkışıklığının etkilerini tahvil-bono ve kur cephelerinde izliyoruz. Tahvil-bono piyasasındaki satıcılı seyir devam ediyor. Dün güne %9.38 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, TCMB’nin 12 milyar TL repo ihalesi açmasının ardından %9.68 seviyesine kadar yükseldi. Piyasada hacim oldukça az.  6 aylık tahvilin faizinin, halen 2 yıllık tahvilden yüksek olduğunu vurgulamakta yarar var. TL likiditesindeki sıkışıklık nedeniyle, piyasa fonlamasının bir kısmını %12 PY repo fonlaması ile sağladı. Fonlama maliyetindeki yükseliş ile tahvil-bono piyasasındaki satış devam ediyor. Bugün bütün gözler Merkez Bankası’nda olacak. Açıklamalar döviz ve tahvil piyasası için, hem kısa hem de orta ve uzun vadede yön belirleyici olacaktır.

Dolar/TL
TL’de geçen hafta başlayan değer kazancı dünde devam etti. Güne 1.80 seviyesinden başlayan Dolar/TL, dün seans kapanışında 1.79 seviyesindeydi. Bu sabah ise kurdaki geri çekilme devam ediyor. Dolar/TL 1.78 seviyesinin biraz altında seyrediyor. Son bir haftada TL’nin sepet bazında güçlenmesi %4’e yaklaştı. TL’de yaşanan güçlenme diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden oldukça yüksek. Fakat yıllık bazda baktığımızda TL, geçen yıla oranla %25 değer kaybetmiş durumda. Gelişmekte olan para birimlerinin ortalaması ise %8 civarı. Bugün 1.8020 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.8130-1.8330 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.79-1.7660 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Euro/Usd
Euro/Dolar paritesi, olur da AB Liderler zirvesinden bir karar çıkar umuduyla 1,3900 seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Piyasaların beklentilerini karşılamayacak bir plan, paritede 1,3150 seviyesinden başlayan yükseliş hareketinin sonlanmasına neden olacaktır. Yetersiz bir plan paritede ilk etapta 1,3500 seviyesine kadar gerileme yaşanmasına neden olabilir.

Eurobond    
Dün TR2030 gösterge eurotahvil’i yukarı yönlü bir seyir izledi. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 166$ seviyesinden sonlandırdı. Dün Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i de yatay bir seyir izlemeye devam etti ve günü 265bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS yeni günün ilk saatlerinde 265bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *