Ana Sayfa / ekonomi / Para Piyasaları – 24.10.2011

Para Piyasaları – 24.10.2011

Tahvil-Bono
TCMB’nin attığı adımlar sonrasında faizlerdeki yükseliş devam ediyor. Güne %9.19 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, %9.66 seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeden gelen tepki alımları ile gösterge kıymet günü %9.43 seviyesinden kapattı. Hacmin oldukça az olduğunu vurgulamakta yarar var. En aktif tahvillerde bile alıcı bulmak oldukça güç. TCMB’nin borç verme faizlerinin önemli ölçüde artırılması yoluyla faiz koridorunu genişletmesi, faizlerdeki yükselişin ana nedeni. Bu piyasa tarafından “üstü kapalı bir faiz artırımı” olarak nitelendirdi. Aslında pratikte piyasada %9 borç verme faizi çok aktif olan bir faiz değildi. Bankalar başka kanallardan çok daha ucuza borçlana biliyordu. TCMB Cuma günü, haftalık açtığı repo ihalesi ile verdiği likiditeyi kısmaya başladı. Bu piyasada bir likidite sıkışıklığına neden oluyor. Cuma günü gecelik Repo faizleri %11.50 seviyesine kadar yükseldi. Gecelik repo oranlarındaki artış nedeni ile bono taşıma maliyetleri artık çok daha yüksek. Ayrıca bankalar ihtiyaçları olan likiditenin bir kısmını bono satarak karşılıyorlar. Bu nedenle faizdeki yükseliş devam ediyor. Bu hafta içinde gecelik repo faizlerinde bir gerileme izlemezsek, faizlerdeki yükseliş devam edecektir. Fakat faiz yükseldikçe ve TL’deki oynaklık azaldıkça tahvil-bono piyasasına olan ilgi yeniden artacaktır.

Dolar/TL
TCMB’nin geçtiğimiz hafta aldığı kararlar TL’yi destekliyor. Çünkü gecelik borçlanma faizi oranında ki artış, TL’yi açığa satma maliyetlerini arttırdı. Alınan kararlara ek olarak, TCMB haftalık repo ihaleleri yoluyla bankalara sağladığı finansmanı azaltarak, piyasada ki likiditeyi sıkılaştırdı. Likidite sıkılaştıkça ve kısa vadeli TL faizleri yükseldikçe, TL’de kısa pozisyon almak zorlaşıyor. Bu da TL’nin açığa satışlarla değer kaybetme riskini azaltıyor. Bu nedenle Cuma günü kur 1.83 ve sepet kur 2.19 seviyesine kadar geriledi. Bu sabah itibari ile kur 1.83 seviyesin de dengelenmeye çalışıyor. 1.83 seviyesi önemli bir seviye, bu seviyenin aşağı doğru kırılması durumunda 1.8130’a kadar bir geri çelime izleyebiliriz.

Euro/Usd
23 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen AB Liderler zirvesinden  bir sonuç çıkmadı. Ancak 26 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek ikinci zirvede sonuca varılabileceğine ilişkin olumlu mesajlar Euro’yu 1,3950 seviyesine kadar taşıdı. Çarşamba gününe kadar olumsuz bir akışı olmadığı sürece, eurodaki değer kazancı devam edebilir. Ancak 1,4050 direncinin geçilmesi için Çarşamba günkü zirveden çıkacak kararlar beklenecektir. 

Eurobond 
Dün TR2030 gösterge eurotahvil’i artan global risk iştahı ile yukarı yönlü bir seyir izledi. TR2030 gösterge eurotahvil’i günü değer artışı ile 165$ seviyesinden sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i Cuma günü geriledi ve günü 266bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS yeni günün ilk saatlerinde 265bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *