Para Piyasaları – 21.10.2011

Tahvil-Bono
Dün toplantı sonrası açıklanan kararlarla birlikte faiz sert bir şekilde yükseldi. Güne %8.77 seviyesinden başlayan gösterge kıymet, dün belirttiğimiz %8.85 teknik seviyesinin geçilmesinin ardından, PPK kararlarının da etkisi ile %9.19 seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeden gelen alımlar ile gösterge kıymet günü %9.14 seviyesinden kapattı. %9 seviyesinin üstünde hacmin oldukça az olduğunu vurgulamakta yarar var. Faizdeki sert yükselişin nedenlerine 2 ana madde altında toplayabiliriz. 1) Borç verme faizlerinin önemli ölçüde artırılması yoluyla faiz koridorunu genişletmesi. %9 olan gecelik borç verme faizini, %12’e çıkarıldı. Aslında pratikte piyasada %9 borç verme faizi çok aktif olan bir faiz değil. Bankalar başka kanallardan çok daha ucuza borçlana biliyor. Fakat biz TCMB’nin diğer kanallarla sağladığı likiditeyi azaltarak piyasayı buraya yönlendireceğini düşünüyoruz. 2) TCMB’nin daha şahin bir söyleme geçmesi ve karar notunda “enflasyondaki yükselişin uzun vadeli görünümü etkilemesine izin verilmeyeceği” açıklamasının kullanılması. Bu ifade ile önümüzdeki döneme ilişkin olası bir faiz artırım sinyali veriliyor. PPK’nin aldığı kararlar özetle, TL’yi desteklemeyi amaçlıyor; ama yükselen borçlanma maliyetleri tahvil piyasasına olumsuz yansıyor. Faizde bugün %9.25 seviyesini takip edeceğiz. %9.25’in aşılması ile faizde yukarı yönlü hareket devam edecektir. Fakat faiz yükseldikçe ve TL’deki oynaklık azaldıkça tahvil-bono piyasasına olan ilgi yeniden artacaktır. Gösterge kıymetin yeni güne %9.15 seviyesinden başlaması bekleniyor.


Dolar/TL
Dün PPK’da alınan kararlar TL’yi destekliyor. Çünkü gecelik borçlanma faizi oranında ki artış, TL’yi açığa satma maliyetlerini arttırıyor. Biz dünkü kararlara ek olarak, TCMB’nin önümüzdeki günlerde haftalık repo ihaleleri yoluyla bankalara sağladığı finansmanı azaltarak likiditeyi sıkılaştırmasını bekliyoruz. Likidite sıkılaştıkça, gecelik TL faizleri yükselecek ve açığa satış maliyetleri artacaktır. Özetle TL’de kısa pozisyon almak zorlaşacak. Bu da TL’nin açığa satışlarla değer kaybetme riskini azaltıyor. Bu sabah itibari ile kur 1.85 seviyesinin halen üstünde. Sepet kur ise 2.20 seviyesinde. 1.85 seviyesi önemli bir seviye, bu seviyenin aşağı doğru kırılması durumunda 1.83’e kadar kur gerileyebilir.

Eurobond
Dün TR2030 gösterge eurotahvil’i azalan yurtiçi ve global risk iştahı ile aşağı yönlü bir seyir izlemeye devam ediyor. TR2030 gösterge eurotahvil’i günü değer kaybederek 165$ seviyesinden sonlandırdı. Buna paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i yükseldi ve günü 274bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS yeni günün ilk saatlerinde 272bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir