Para Piyasaları – 05.08.2011

Tahvil-Bono
Dün tahvil-bono piyasası PPK’dan çıkan sürpriz kararlarla alımların hakim olduğu bir gün yaşadı. %8.57 bileşik seviyesinden güne başlayan gösterge kıymet (Mayıs 2013), PPK’dan çıkan kararlar sonrası %8.41 seviyesine kadar geriledi ve günü %8.47 seviyesinden sonlandırdı. Dün TCMB piyasanın beklentilerine paralel olarak gecelik borçlanma faizini %1.5’den %5’e yükselterek faiz koridorunu daralttı ve gerekli gördüğünde günlük döviz satış ihalelerine başlayacağını bildirdi. İhale miktarının her gün gerek görüldüğünde açıklanacağı ve kesin bir rakamın verilmemesi, TL üzerindeki baskıyı arttırıyor. Aslında dünün sürpriz kararı TCMB’nin politika faizini %6.25’den %5.75 seviyesine indirmesiydi. Bu faiz indirimini diğer kararlardan ayrı değerlendirmek gerekiyor. Bu karar ile TCMB, enflasyon raporunda açıkladığı bir süre için daha faizlerde bir değişim öngörmedi ana senaryosunu sonlandırdı ve önümüzdeki dönemde yurtdışı piyasalardaki kriz ortamının yaratabileceği bir durgunluğa karşı ilk önlemini aldı. Bugün tahvil-bono piyasasındaki yönü Dolar/TL’deki hareketlilik belirleyecek. Dolar/TL’deki aşırı volatilitenin azalması tahvil bono piyasasına olumlu yansıyacaktır. Gösterge kıymetin yeni güne %8.55 seviyesinden başlaması bekleniyor.

Dolar/TL
Dün PPK kararları sonrası Dolar/TL’de yukarı yönlü sert bir hareket izledik. TCMB’nin günlük döviz satış ihalelerine başlayacağını açıklaması ilk anda Dolar/TL’nin aşağı yönlü gevşemesine neden olurken, hemen ardından bu ihalelerin gerekli görüldüğü günlerde ve gerekli görüldüğü tutarda yapılacak olduğunun bildirilmesi, Dolar/TL’nin yönünü tekrardan yukarı çevirmesine neden oldu. Dün güne 1.70 seviyesinden başlayan Dolar/TL, günü 1.7320 seviyesinden sonlandırdı. Bu sabah saatlerinde de Dolar/TL  1.74’ün üstünde seyrediyor. Gün içinde günlük döviz satış ihaleleri ile TCMB’nin kura direk müdahale yapıp yapmayacağı takip edilecek. Bugün bir müdahalenin gelmemesi durumunda, TCMB’nin kurun bu seviyelerinden çok da rahatsız olmadığı anlaşılacaktır. Bugün 1.7260 pivot seviyesi olarak takip edilecek. Kur bu seviyenin üstünde kaldığı sürece 1.74-1.76 seviyeleri gün içi direnç; altında kaldığı sürece 1.7140-1.6970 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak takip edilecek. TL yeni güne 1.7410 seviyesinden başladı.

Euro/Usd
Dün Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programlarını İrlanda ve Portekiz tahvilleriyle sınırlı tutup, İtalya ve İspanya’yı dışarda bırakması, Avrupa’daki krizin İspanya ve İtalya’ya yayılabileceği endişesini artırınca, Euro/Dolar paritesi 1,4050 seviyelerine kadar geri çekildi. Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun Avrupa’daki krizle ilgili görüşmesi takip edilecek olup, görüşme sonrası yapılacak olumlu açıklamalar EURO’daki kaybın sınırlı da olsa bir miktar durulmasını sağlayabilir.  Öte yandan bugün açıklanacak tarımdışı istihdam verileri paritenin 1,40’ın altına sarkıp sarkmayacağı konusunda belirleyici olacaktır.

Eurobond 
Dün iç ve dış piyasalarda gözlenilen düşüşlerin de etkisi ile Türkiye eurobond faizleri yükseldi. TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 171.65$ seviyesinden sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i, yükselerek günü 210.44bps seviyesinden sonlandırdı.  

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir