Para Piyasaları – 04.11.2011

Tahvil-Bono 
Yunanistan’dan gelen referandumun iptal olduğu haberleri ve ECB’nin faiz indirimi kararı ile beraber artan risk iştahının arttı. Dün tahvil-bono piyasasında alıcıların hâkim olduğu bir gün yaşandı.  Güne %10.04 seviyesinden başlayan gösterge kıymet,  gün içinde %9.91 seviyesine kadar geriledi ve günü bu seviyesinden sonlandırdı. Dün enflasyon rakamları piyasanın beklentisinin de üstünde gerçekleşti. TÜFE Ekim’de aylık %3.27; ÜFE, %1.60 arttı. Dün de belirtiğimiz gibi yüksek enflasyon daha önce tahvil-bono piyasasında fiyatlandığı için piyasa bu rakamlara tepki vermedi. TCMB piyasadaki likiditeyi kısmaya devam ediyor.  Dün haftalık repoda 8 milyar TL dönüşe karşılık, 5 milyar TL piyasaya likidite sağladı. Hızla yükselen enflasyona karşın, MB’nin bir süre daha piyasayı %12.50 gecelik borç verme faizinden fonlamaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu da TCMB’nin haftalık repo ile piyasaya verdiği likiditeyi kısmaya devam edeceği anlamına geliyor. 

Dolar/TL 
Güne 1.7845 seviyesinden başlayan Dolar/TL, gün içinde Avrupa’dan gelen haberler ile beraber, 1.74’lü seviyelere kadar geriledi ve günü 1.76 seviyesinden sonlandırdı. ECB faiz indirim kararının ardında sepet kur ise 2.08 seviyesine kadar geriledi. ECB’den uzun süredir beklenen faiz indirimi haberinin sürpriz bir şekilde gelmesi, gelişmekte olan tüm ülke para birimlerine olumlu yansıdı. Bu haber sonrası en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimleri, yılın en çok kaybedenleri TL ve Güney Afrika Randı oldu. ECB faiz indirimi sonrası, artan risk iştahı ile paritede yukarı yönlü bir hareket izlendi. ECB açıklamaları, önümüzdeki ay faiz indirimine devam edeceği yönünde. Avrupa’dan kısa vadede gelebilecek tüm olumlu haberlere rağmen, biz temel olarak uzun vadede paritede aşağı yönlü hareket bekliyoruz. Bugün kurda aşağı yönlü hareketin devamı durumunda 1.7370 seviyesini destek seviyesi olarak takip edeceğiz. 

Euro/Usd 

 

  Avrupa Merkez Bankası süpriz bir şekilde faizlerde 25 baz puanlık indirim gerçekleştirdi. Faiz indirimi, ECB’nin sorunların farkında olduğu algılamasını güçlendirdiği için risk algılamasının iyileşmesini ve doların değer kaybetmesine neden oldu ancak faiz indiriminin ve Avrupa’da devam eden belirsizliğin orta vadede euro üzerinde baskı yaratacağını düşünüyoruz.  


Eurobond 
Dün TR2030 gösterge eurotahvil’i değer artışı ile günü 170$ seviyesinden sonlandırdı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i dün geriledi ve günü 237bps seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık CDS yeni günün ilk saatlerinde 236bps seviyesinde seyrediyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Güniçi YorumGY – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Cuma günü ilk seans endeksin, 59.991-60.574 aralığında işlem görerek, seansı 60.502 seviyesinden tamamladığını …

Teknik BültenTB – 22 / 6 / 2012

IMKB-100 : Perşembe günü 59.287-60.815 aralığında işlem gören endeksin günü 60.439 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir