Ana Sayfa / ekonomi / Palamutta stokçuluk iddiası

Palamutta stokçuluk iddiası

Yeni sezonda bolluğu yaşanmış olan palamutun tane fiyatı 7,5 lira ile 10 lira içinde kaldı. Trabzonlu balıkçılar fiyatın daha da düşmeme sebebinin palamutun fırsatçılar tarafınca stoklanmasına bağladı.

Son haftalarda daha da bollaşan palamutun, tezgahlardaki fiyatında gözle görülür bir değişiklik olmaması da vatandaşları düşündürüyor. Balıkçılara bakılırsa, palamut bolluğunda fiyatların düşmemesinin sebebinin stoklanması olduğu öne sürüldü. Geçen yıllarda yaşanmış olan balık kıtlığı sebebiyle depoları boşalan stokçular, yeni dönemde bollaşan palamutları şoklayarak, depolarına kaldırıyor. Depolarda bekletilerek pazara sürülmeyen balıklar ise fiyatların düşmesine engel oluyor.

‘STOK OLMASAYDI VATANDAŞ BALIĞI DAHA UCUZA ALABİLİRDİ’

Palamutun bu yıl bolca bulunduğunu fakat depolarda gizlenen balıklar yüzünden palamut fiyatlarının düşmediğini ifade eden balıkçı Hami Çolak, “Balığı şokluyorlar. Yurt dışından talep de oldukca fazla. Palamut şu anda tezgahlarda 5 lira olacaktı, bu şok ve stoklama vakası yüzünden fiyat düşmüyor. Balık bolca fakat fiyat düşmüyor. Bu da tezgahlara yansıyor. 10 lira, 7,5 lira içinde satıyoruz balığı. Bu durum olmasaydı hepimiz rahat rahat alırdı” dedi.

Komisyoncuların balıkları 5 liraya alarak buzhanelerde sakladığını ifade eden Mehmet Örseloğlu ise, “Fiyatların düşmemesinin sebebi, komisyoncular. Bu balıkları 5 liraya alarak, buzhanelerine atıyorlar. Bu yüzden fiyat düşmüyor. Aslına bakarsanız 2 seneden beri palamut çıkmıyor, buzhanelerde olanlar da bitmişti. Komisyoncular bu balıkları düşük fiyata alıp, stoklayıp, balık olmadığı süre çıkartıp satıyorlar bu da fiyata yansıyor” ifadelerini kullandı.

Depolarda şoklanarak gizlenen balıkların piyasaya sürülmesi halinde, palamut fiyatlarının 5 liraya inebileceğini ifade eden Cem Yazıcı da, “Palamut bu yıl oldukca bolca fakat tutarları görüyorsunuz, 7,5 ve 10 liradan aşağıya düşmüyor. Tek sebebi yığın. Bu durumun çözülmesi için devlet yetkililerinin tedbir alması lazım. Depolardaki balıklar piyasaya sürülse, palamut 5 liraya iner” şeklinde konuştu.

Şoklanan ve stoklanan balıkların tazeliğinin anlaşılabileceğini ve bu durumda taze olmayan balıkları almayacaklarını ifade eden Mehmet Akyüz ise, “Şu anda fiyatlar bana bakılırsa oldukca güzel. Yığın durumu var ise aslına bakarsan taze olup olmadığı ortaya çıkıyor, ikimiz de bu tarz şeyleri almayız aslına bakarsan” dedi.

BALIK EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLMELİ?

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Doğum borçlanması emekliliği iyi mi etkisinde bırakır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *