Metastock Özel Gösterge’ nin Anlatımı ve Uygulanışı

Özel Gösterge’ nin Anlatımı ve Uygulanışı

Yeni bir formül oluşturmak için Indicator Builder kullanılır. Bu araç kullanımı en kolay ve diğer araçlara temel teşkil eden bir araçtır. Tools->Indicator Builder menüsünden ulaşılabilir. Bu menüde karşınıza halihazırda varolan indikatörler gelecektir. Bu standart indikatörler kullanıcılar tarafından değiştirilemez.  Özel indikatörler kullanıcı tarafından oluşturulabilir ve grafik üzerinde çizdirilebilir. Özel indikatör grafik üzerine çizdirildiği zaman Metastock programı indikatörde bulunan yazılan formulasyonu  grafiğin her bir datası için hesaplayıp her değeri birbirine çizgi ile birleştirir.
Formülasyonu oluşturan öğeler
Metastock formülu bir veya birden fazla fonksiyon, operatör ve data dizilerinin mantıksal düzenlemesinden oluşmaktadır.
Fonksiyon: Özel bir matematiksel hesaplama yaptırmaya yarayan bir komuttur. Kosinüs ve hareketli ortalama fonksiyonlara verilebilecek örneklerdir. Daha karmaşık fonksiyonlar da bulunmaktadır fakat hepsi bir ya da daha fazla değeri alıp bir dizi hesaplama yapmaktadır.
Operatör: Operatörler temel olarak tek bir simge ile gösterilen fonksiyonların altkümesi olarak nitelendirilebilir. Fonksiyon kendisine verilen değerlere hesap yapmak için bunlardan yararlanır. Operatörlere örnek olarak toplama(+),  çarpma(*) verilebilir.
Data dizileri: Bir Metastock data dosyasında tarihe göre kronolojik olarak düzenlenmiş dizilerdir. Örnek olarak bir hisse senedinin kapanış fiyatları ve işlem hacimleri gösterilebilir.

Formül Yazma
Daha önceden gösterge yazmadıysanız, aşağıda ki basamakları inceleyiniz
1. Araçlar (Tools) menusunden Gösterge yapıcısını (Indicator Builder)’ ı seçiniz.
2. Açılan pencerede Yeni (New) butonuna basınız.
3. Gösterge ismini Name kısmına yazınız.
4. Name’ in altındaki Formula kısmına formülünüzü yazınız.
5. Tamam (Ok)’ a tıklayınız.
6. Eğer hata mesajı alırsanız, ilk olarak yazım yanlışlarınızı kontrol ediniz ve gerekli düzeltmeleri yapınız. Program hata mesajında nerede yanlış yapıldığını gösterecektir.

Gösterge Kullanımı
Yazılan göstergeler bir kez yazıldıktan sonra programın üst kısmında bulunan quicklist denilen bölüme otomatik olarak aktarılır.

Oradan istenilen gösterge seçilir.Mouse göstergenin yan tarafına getirildiğinde el işareti çıkar.El işaretinin olduğu yerde Mouse bir kez tıklanır ve sürüklenip pencerenin üst kısmına bırakılır.

Göstergeyi ayrı bir pencere de çizdirebileceğimiz gibi grafiğin üzerinde de çizdirebiliriz. Mouse ile tuttuktan sonra nereye bırakırsak gösterge oraya çizilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

MetaStock Uzman Danışman (Expert Advisor)’ın Anlatımı ve Uygulanışı

MetaStock Uzman Danışman (Expert Advisor)’ın Anlatımı ve Uygulanışı MetaStock Uzman Danışman (Expert Advisor) Nedir ? …

MetaStock Formül Dili

Metastock programının, Metastock formülasyon diline dayalı “power tools” olarak adlandırılan birçok ileri düzeyde araçları bulunmaktadır. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *