Mermer Ocakları Türkiye’nin Parlayan Yeni Yıldızı

Tüm Türkiye’de sayıları hızla artan mermer ocakları ülke ekonomisine büyük katkı sağlayarak, Türkiye’nin parlayan yıldızı haline gelmeye başladı.

Muğla, Denizli, Bursa gibi illerin yanı sıra Sivas, Tokat, Amasya, Diyarbakır, Elazığ gibi illerde de her geçen gün sayıları hızla artan mermer ocaklarına yenileri ekleniyor. Türkiye genelinde bin 500 civarında mermer ocağı, bin 100 civarında mermer çıkartan şirket bulunuyor.

Adıyaman’da da 5 olan mermer ocağı sayısının bakanlıklardan izin bekleyen 10 firmaya da onay çıkması halinde sayının 10 olacağı belirtiliyor. Türkiye sınırları içersinde çıkartılan mermerlerin büyük çoğunluğunun yurt dışına ihraç edildiğini belirten işletme sahipleri, Türkiye ekonomisine yüklü miktarda döviz girdisi sağlandığını ifade ediyorlar.

Türkiye’nin mermer üretiminde öncü şirketlerinden birisi olan Dimer Mermer A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk, mermer ocaklarının devlet için en sorunsuz yatırım olduğunu belirterek, yol, su ve elektrik işlerini firmaların kendilerinin yaptığını belirtti.

Türkiye’de mermer ocaklarının sayılarının hızla arttığını vurgulayan Raif Türk, Adıyaman’da da 5 olan sayının 15’e yükseleceğini ve Adıyaman’ın mermer kenti olacağını ifade etti.

Türk, “Adıyaman’da 15 mermer ocağının olması Adıyaman’a en az aylık 10 milyon TL ekonomik girdi sağlamak demektir. Üretilen mermerler başta Uzakdoğu, Avrupa ve Ortadoğu’ya ihraç ediliyor. Mermer sektörü uzun soluklu bir sektör. Mermer sektörü kadar sorunsuz başka bir sektör olduğunu sanmıyorum. Devlete satış bedelinde yüzde 4 pay veriyoruz. Bu payın yarısı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına, diğer yarısı ise İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerine aktarılıyor” dedi.

-İHA-

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Günlük BültenGünlük Bülten – 22 / 6 / 2012

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1’e yükseltmesinin ardından TCMB’nın hamlesi piyasaları olumlu etkiledi. …

VOB BülteniVOB – 22 / 6 / 2012

IMKB-30 Haziran kontratı : Perşembe günü 71.800-74.000 fiyat aralığında işlem görerek günü 73.600 uzlaşma fiyatından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir