Kılıçdaroğlu CHP grubunda konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

AK Parti siyasi hayatımı araştırıyormuş, değil siyasi hayatımı, Çocukluğuma kadar insinler. Hiç birşey bulamazlar. Haram lokma yemedim, yetim hakkı yemedim, dürüstlükle mücadele ettim ve edeceğim. Hedefimiz başbakanlık ve iktidardır.

İsrail’de aşırı sağcı bir hükümet var. İsrail’in iki temel suçu vardır. 1 orantısız güç kullanmıştır. Bu, hangi koşullar altında yapılırsa yapılsın suçtur, ikincisi uluslararası sularda yapılmıştır bu da suçtur.

Elbetteki bazı şeylerin yapılması gerekiyor. Bu olay bilinen ve görünen bir olaydır. Vahim bir sonuç doğuracağı söylenen bir olaydır. Buna rağmen yeterli önlem alındığı söylenemez. Bulanık sularda kalan bir hükümeti, gördük karşımızda.

Yurt içindeki eylem ve söylemlerimizde tahriklere dikkat etmeliyiz. Türkiye şöyle ya da böyle ortadoğudaki bataklığa çekilmek isteniyor. 1 Mart’ta CHP’nin kararlı tutumu sayesinde o bataklığa çekilmekten kurtuldu.

BM Güvenlik Konseyi harekete geçti. Türk diplomasinin yaptığı girişim uygun bulduk ama bizi memnun edecek bir karar henüz çıkmadı. BM güvenlik Konseyi’nden İsrail’i kınayan bir kara alınmasının zor olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Türk diplomasinin ABD’yi ikna etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gazze’ye giden konvoyda 32 ülkenin vatandaşı var. Şu ana kadar en büyük tepkiyi Türkiye verdi. AK Parti sonuç almak istiyorsa diplomasiyle diğer ülkelerin de harekete geçmesini sağlamalıdır.

Biz bu konunun uluslar arası bir komisyon tarafında soruşturulması ve suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Orada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kanının yerde kalmamasını istiyoruz. Biz aşırı sağcı İsrail hükümetini eleştiriyoruz. İsrail halkıyla bir sorunumuz yok.

Ölen yurttaşlarımızın haklarını korumak da AK Parti’nin bu süreçte görevidir.Biz AK Parti’nin bu süreçte yaptıklarının tamamını izliyoruz. Türkiye’nin onuru kırılmıştır. Kırılan onurun mutlaka ama mutlaka onarılması gerekir.

Sıfır terörle ülkeyi devralan AK Parti hükümetinin şu anda ülkenin geldiği hale bakın. AK Parti açılım politikasıyla toplumu çok farklı bir noktaya taşımıştır.

İşsizlik yoksulluktur, çaresizliktir. İşsizlik sorunun dile getirdik Sayın Başbakan bağırıyor “çözümünüz nedir” diye. Sanki biz üretim, istihdam demiyoruz. Ama kendisi 3 ayda işsizliği yüzde 10’a indireceğiz dedi.

Bizden reçete isteyen Sayın Başbakan 3 ayda işsizliği nasıl yüzde 10’a indireceğini bize bir söylesin. Bu süreçte ben merak ediyorum. Toplumun herhangi bir kesimi biz politikalardan memnunuz desin. Kim memnun bu düzenden. Ülkeyi işsizliğe mahkum etmek ülkenin kaderi midir diyeceğiz.

3,5 milyon çiftçimiz hububat eker. TMO fiyatları açıkladı mı. Neden açıklamıyor? Düşük fiyata satmak çiftçinin yararına mı?

AK Parti’ye oy veren çiftçi arkadaşlarıma sesleniyorum. AK Parti size “üretme” diyor. Sosyal demokratlara yurtseverlere bir görev düşüyor. Artık tarlalarda, fabrikalarda daha fazla olmak zorundayız. Kimseyi ötekeleştirmeden bu bize oy vermez demeden kucaklamak zorundayız. Çünkü biz insanımızı seviyoruz, yoksulluğu gömmek istiyoruz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft işlemini gerçekleştirdikten sonra yani eft emrini verdikten 15 dakika sonra karşı hesaba para transferi …

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir