Kendimi örnek verecek olursam

Sistem Performansları Konusu

Kendimi örnek verecek olursam, yaklaşık 3 seneyi neredeyse bulacak ve sadece 2 tane sistemi kullanıyorum. Zaten onlarıda yazdım..Zararsa zarar, karsa kar..!
Zarar edenlerde nedense zarar ettim demekten çekiniyor. Bakıyorum en berbat ayda bile herkes karda 🙂 Zarar ettiğini yazmaya bile çekinenler varsa zaten vob onlara göre değil. Çünkü ettiği zararı kabullenemiyor demektir bu. Ya da sermayesini doğru ayarlayamıyor veya sizlerin deyimi ile kaldıraç ayarlamasını doğru yapamıyor..

Örneğin ben son 3 yıl içinde 60dk lık sürekli kullandığım sistemimde bu ay -13.000 puan 8-9 sinyal ile ZARAR ettim ve bu edilmiş en büyük tek seferdeki zarar oldu. Hem programda, hem hesaplarımda.

Ancak ben böyle bir günün elbet olacağını tahmin ettiğim için diğer hesabımda da 5dk lık sistem kullanıyorum. ve 3 yıldır aynı sistemi kullanıyorum. Bu durumda da kar zarar dengelenmiş ve kaybım sadece zaman olmuş oluyor. Tabi onbinde 1 üzerinden de komisyonlar..

Neyse işte öylee…………………
* Sermayesine göre açacağı pozisyon-Kontrat adedini iyi ayarlayamayan,
* Duygusal işlemlerden ve düşünmekten vazgeçemeyen,
* Kendini robotlaştırmayan.
* Al veya sat oluştuğunda tereddüt eden,
* Haber, veri, data takip edip, çok bilmişleri dinleyen,
* İdare eder bir sistemi olupta onu kullanmayan, sistemine güvenmeyen,
* Stop loss uygulamaya kıyamayan,

Bu tip kaldıraçlı ve 2 yönde de poz. açılabilen piyasalarda, Dünyanın en harika sistemine, programınada sahip olsa, orta uzun vadede batmaya mahkumdur.

Aşağı yukarı orta seviye üzeri denebilecek tüm sistemlerde sonuç birbirine yakın olacaktır. Muhteşem diye bir arayış olmamalı, çünkü öyle bir şey yok..!
Bu sebep ile yukarıda kabaca madde madde izah ettiğim şeyler, bana göre daha önemlidir.
Bence 5dk ve 60dk kullanılmalı. Diğer periyotlar anlamsız gibi geliyor bana. Size göre anlamlıysa devam edin tabiki orasına ben karışamam.

Sinyal programları için 5dk’da çalıştırılıyorsa ay toplamında max. 50 sinyal olmalı. 25’i karlı 25’i zararlı. Karlar, zararların 2 katı veya yakınlarındaysa sorun yok demektir. 300 puan zarar, 600 puan kar ortalaması gibi. Tabiki sinyal başına…
Bu durumda 25 zararlı sonucu 25 karlı sonucun yarısı amorti edecek ve 25 tane elde 300 puan kalacak. +7.500 civarı olacak aylık ortalamalar.

60dk ise;
10 sinyali geçmemeli ay toplamında. Yıl toplamında ki aylık ortalamasıda min. 3 ila 4.000 puan arasında olmalı. Zararların ortalaması 1000 puan ise, karlıların ortalamasıda 1.700 puan olsa kafidir. Yine eder 7000 puan aylık kar. Bu oranın aylık olmasının değil, yıllık ortalamasının önemi vardır.

Ayrıca bence yine çoook önemlidir; bir tek time frame de tek bir sistem kullanmaktan daha güvenlidir, çift hesapta çift ve birbirinden farklı sistemler kullanmak. Karekterlerinin tamamen ters olması ŞARTI değişmez kuraldır benim için. Yani trendte biri çarpılırken diğeri çarpılmayacak veya yatayda biri çarpılırlken diğeri çarpılmayacak ki anlamı olsun. Seçim kriteri sadece budur.
Aksi halde bir gün gelir en mükemmel denen sistemlerde çok sağlam çarpılır ama 2 tane en mükemmelin aynı anda çarpılma ihtimali çok daha düşüktür. (seçim doğru yapılmışsa) Böylelikle 2 sistemin ortalama kar ları bizim kazancımız olur.

Örneğin; bu ay ya tek sistem kullanıyor olsaydım? 🙂 Ama şuan umurumda değil sonuçlarım. Kaldı ki, bir hesapta 26.000TL mart ayında zarar yapmışken, diğer hesapta ise bir okadar kar yapmış durumdayım. İşte yazdığım şeye en güzel örnek..

İşte bunlar’ın hepsi bir araya geldiğinde kimsenin sırtı daha da yere değmez Allah’ın izni ile.

İçimden gelenleri paylaşayım dedim. Rahatsızlık verirse admin siliversin sorun yok.

Bol kazançlar dilerim

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft işlemini gerçekleştirdikten sonra yani eft emrini verdikten 15 dakika sonra karşı hesaba para transferi …

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir