ISRAIL’İN YALANLARI

İsrail ordusunun, yardım konvoyundaki 5 geminin motoruna sabotajda bulunduğu, ancak Mavi Marmara gemisi çok büyük olduğundan böyle bir müdahale yapılamadığı iddia edildi.

İsrail’in Gazze’ye yardım konvoyunda en az 9 sivilin ölümüne yol açan operasyonun ayrıntıları netleşiyor. İsrail ordusunun, konvoydaki 5 yardım gemisinin motoruna sabotajda bulunduğu ortaya çıktı. Ancak Mavi Marmara gemisine çok büyük olduğundan böyle bir müdahale yapılamadığı iddia edildi.

İsrail ordu yetkilileri, Gazze’ye yardım gemisine yönelik baskınla ilgili parlamento dışişleri ve savunma komitesine bilgi verdi.

İsrail basınına sızan bilgilere göre, konvoyu durdurmak için 6 yardım gemisinden beşine sabotaj yapıldı.

Sabotaj sonucu motorları duran gemiler, İsrail donanması tarafından Aşdod limanına çekildi.

Ancak İsrailli komutanlar, Mavi Marmara gemisinin büyüklüğü, motor gücü ve hızı nedeniyle kontrol edilmesinin güç olacağını düşündü.

http://images.iha.com.tr/i//2010/06/01/maintopheadline/IHA_20100601_95734.jpgBir diğer gerekçe de geminin açık denizde mahsur kalması halinde, gıda ve su sıkıntısı sonucu insani kriz yaşanması yönündeki endişeydi. Bunun üstüüne 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın yönteminin denenmesi kararlaştırıldı.

İsrail basınında yer alan haberlerde operasyona nasıl karar verildiği şu şekilde duyuruldu:

“Yerel saatle sabah 04.20’de İsrail güçleri Mavi Marmara gemisinin güvertesinin sessiz olduğunu gözlemledi. Askerler yolcuların uyuduğunu düşünüyordu. Ancak eylemciler sopalarla ve diğer direniş aletleriyle baskını bekliyordu.”

6 yardım gemisinden beşine sabotaj yapılmış
İsrail ordusu, Mavi Marmara gemisinde öldürülen iki eylemcinin üzerinde askerlere ait iki tabancayla boş kovanlar çıktığını da iddia etti.

NEDEN DENİZ KOMANDOLARI YOLLANDI

9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın yöntemi, İsrail basınında da tartışma yarattı. İsrail basını, hem verilen baskın kararının hem de bu gibi baskınlarda deneyimsiz olan deniz komando birliğinin görevlendirilmesinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *