Ana Sayfa / ekonomi / İran’da “yaşam pahalılığı” protestosu

İran’da “yaşam pahalılığı” protestosu

İsfahan’ın arkasından Kereç kentinde de yüzlerce şahıs ülkedeki pahalılık ve döviz kurlarındaki yükselişi protesto ediyor.

İran‘ın Elburz Eyaletine bağlı Kereç kentinde yüzlerce şahıs ülkedeki ekonomik sorunları protesto etmek için şov düzenledi.

Toplumsal medyada yer edinen görüntülerde, Kereç kentinde yüzlerce kişinin pahalılık ve döviz kurlarındaki yükselişi protesto etmiş olduğu görüldü.

Lastik yakan eylemcilerin, rejim karşıtı çarpıcı sözler atması dikkati çekti. Yer yer polisin göstericilere müdahale etmiş olduğu vakalarda, bazı eylemciler gözaltına alınırken gösterilerin hala devam etmiş olduğu belirtiliyor.

Kereç, Tahran’ın kuzeybatısında 54 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İsfahan kentinde bu sabah yüzlerce şahıs ülkedeki ekonomik sorunları protesto etmek amacıyla şov düzenlemişti.

İRAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

İran’ın Meşhed kentinde aralık ayında ekonomik problemler sebebiyle süregelen, arkasından İsfahan’ın da aralarında bulunmuş olduğu birçok kente yayılan gösterilerde 25 şahıs yaşamını kaybetmişti.

Ülkede doların hızla yükselişe geçmesi üstüne geçen ay başkent Tahran’ın en mühim avmlerinden “Büyük Çarşı” esnafı da ekonomik gidişatı gerekçe göstererek kepenklerini kapatmış, bu durum ülkede yeni protestoların başlamasına niçin olmuştu.

Hükümetin iktisat alanında almış olduğu tedbirler doların ateşini düşürmediği benzer biçimde piyasada yaşanmış olan krizin boyutlarını daha da arttırdı. Özgür piyasada dolar 10 bin tümen seviyesini geçti.

Döviz kurundaki ani artış halkın alım enerjisini düşürürken iş yerlerinin üst üste kapanmış olduğu ve işsizliğin giderek arttığı İran’da toplumsal medya üstünden “genel işbırakımı ve protesto” çağrıları yapılıyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *