Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / İMKB Varant Devri

İMKB Varant Devri

Aracı kuruluş varantlarının borsada işlem görmesine ilişkin usül ve esasların düzenlendiği genelge yürürlüğe girdi.

Test çalışmaları da tamamlanan varantlar kurumsal ürünler pazarının altındaki bir varant pazarında işlem görebilecek.

İMKB’nin VOB ile tek hisseye dayalı vadeli işlemler nedeniyle yaşadığı anlaşmazlık sonucunda SPK vadeli hisseyi rafa kaldırmış onun yerine İMKB’ye varant, VOB’a ise opsiyon pazarlarını çalıştırma izni vermişti.

Bir çeşit vadeli işlem özelliği taşıyan varantlarla ilgili İMKB hemen çalışmaya başlamıştı. Bu çalışmaları hızla tamamlayan İMKB, Varant Pazarı’nı birkaç ay içerisinde işler hale getirdi ve dün itibariyle İMKB, genelgeyi yürürlüğü sokarak aracı kuruluşlara (aracı kurum ve bankalar) varant enstrümanı için başvurabilecekleri mesajını verdi.

İMKB-30 endeksli varant

İMKB, bu mesajla birlikte ilk ihraç başvurusunun sahibinin de İş Yatırım olduğunu ilan etti. İş Yatırım genelgenin çıkarılmasının ardından başvuruda bulunarak, 25′er milyon lira nominal değere sahip alım ve satım türüne sahip varant ihraç edeceğini açıklamıştı. Altı aylık bir süre için ihraç edilecek olan 400 bin adet varantın itibari değeri 4000 TL olacak. Bir yıl boyunca tertipler halinde ihraç edilecek olan varantlar, İMKB-30 endeksini dayanak varlık olarak seçildi.

Tek hisse varantı da mümkün

Varant, elinde bulunduran kişiye bir dayanak varlık veya göstergeyi, belirli bir tarihte, önceden belirlenmiş olan bir fiyattan satın alma veya satma hakkı veren bir çeşit vadeli işlem özelliği taşıyor. Aracı kuruluşların varant ihraç ederken seçebilecekleri dayanak varlık İMKB-30 endeksindeki tek bir hisse senedi olabileceği gibi, İMKB-30 endeksinin tamamı veya bir bölümünden oluşan hisse sepeti de olabiliyor.

Varanta dayanak varlıklar sadece İMKB-30 endeksiyle de sınırlı değil. Borsa tarafından oluşturulmuş hisse senedi endeksleri, uygun görülmesi halinde konvertibl dövizler, kıymetli madenler, geçerliliği uluslararası alanda kabul görmüş endeksler gibi varlık ve göstergeler üzerinden de varant ihraç edilebiliyor.

Normal seans saatlerinde işlem gören varantlar için açılış seansı yapılmıyor. Varantların aracı kurumlarca sisteme satış emirleri girilerek halka arzıyla işleme başlayan varantlar için işlem yöntemi genellikle bir hisse senedinde yapılan işlemden çok da farklı olmuyor.

Kaynak: Bigpara

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *