IMF ANLAŞMASI SONBAHARA SARKABİLİR

IMF ANLAŞMASI SONBAHARA SARKABİLİR
Türkiye, Fon’a milli gelirin yüzde 1’ini kapsayan tedbir programı sunmasına rağmen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sessizliğini sürdürüyor.
Piyasalar Türkiye ile IMF arasındaki anlaşmaya kilitlenirken, ekonomi yönetiminden şimdiye kadar net bir açıklama gelmedi. Türkiye, Fon’a milli gelirin yüzde 1’ini kapsayan tedbir programı sunmasına rağmen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sessizliğini sürdürüyor.

Bu durum IMF ile yeni yol haritasına yönelik bekleyişleri artırırken, uzmanlardan ekonomi yönetimine “takvimi netleştirin” uyarısı geldi. Pazarlık sürecinin en geç haziran ayı içerisinde tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Hazine’ye yakın kaynaklar aksi takdirde anlaşmanın sonbahara sarkacağına dikkat çekiyor. Üst düzey bir yetkili temmuz ve ağustos aylarında IMF’nin tatile gireceğini belirterek, en ufak bir gecikme halinde anlaşmanın sonuçlanmasının ekim ayını bulabileceğini vurguluyor.

Görüşmelerin tasarrufa takıldığını aktaran bir başka yetkili ise pazarlık sürecinin uzamasında hükümetin Körfez ülkelerinden para beklemesinin de etkili olduğunu iddia etti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in IMF’ye milli gelirin yüzde 1’ini kapsayan bir tedbir programı sunulduğuna yönelik açıklamasına göre alınan tedbir paketinin büyüklüğü yaklaşık 10 milyar TL. Fon ise negatif büyümenin tahminlerin üzerinde gerçekleşeceğini belirterek, kamunun 15 milyar liralık kemer sıkmasında ısrarlı.

Türkiye ile Uluslararası Para Fonu arasındaki görüşmeler devam ederken, “Bir an önce anlaşma yapılmalı” diyen iş dünyası da aracılık edecek. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 17-18 Haziran’da Bodrum’da yapılacak olan Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına IMF ve Dünya Bankası başkan yardımcılarını da davet etti. IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ngozi Okonjo-Iweala’nın davet edildiği toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Babacan’ın da katılması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre TÜSİAD, eğer o tarihe kadar anlaşma olmaz ise Fon ile Türkiye arasında arabulucu görevi üstlenecek.

IMF sessizliğini bozdu: Görüşüyoruz

Fon’la görüşmelerden sorumlu olan Devlet Bakanı Babacan’dan sürece ilişkin herhangi bir açıklama gelmezken, IMF kanadı ise sessizliğini bozdu. Fon’dan önceki gün yapılan açıklamada, muhtemel bir program konusunda Türkiye ile görüşmelerin devam ettiği kaydedildi. IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson’a Washington’da düzenlediği brifingde, IMF’nin Türkiye ile olan ilişkilerinde son gelişmeler soruldu. Atkinson, “Türkiye ile görüşmeler devam ediyor. Onun dışında ekleyecek bir şeyim yok.” dedi.

ZAMAN

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *