İHRACATA GÜNEYDOĞU ANADOLU DOPİNGİ

– BÖLGEDEN YAPILAN 5 AYLIK İHRACAT, GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 27 ARTIŞLA 1 MİLYAR 882 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ

ORHAN ÇİÇEK
GAZİANTEP (İHA) – Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla bir milyar 882 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz yaptığı yazılı açıklamada, Ocak-Mayıs 2010 döneminde 2009 yılının aynı dönemine oranla yüzde 27 artış sağlanarak toplam 1 milyar 882 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. Çıkmaz, “Birliklerimizin Mayıs 2010 kaydı ihracat değeri ise geçen yıla oranla yüzde 34 artışla 371 milyon dolar oldu” dedi.
Sektörel olarak ihracatlarının yüzde 72,4’ünü sanayi ürünlerinin, yüzde 26,8’ini tarımsal ürünlerinin ve binde 8’ini madencilik ürünlerinin oluşturduğunu kaydeden Çıkmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine oranla sanayi ürünleri ihracatında yüzde 40, tarımsal ürünlerde yüzde 1 ve madencilik ürünlerinde de yüzde 82 artış meydana geldi. Makine halısı, çimento ve toprak ürünleri, kimyevi maddeler ve mamuller, polipropilen iplikler, konfeksiyon ürünleri, dokuma ve örme kumaşlar, sanayi ürünleri içerisinde ihracatta ilk sıraları alırken, tarımsal ürünlerde ise kuru kayısı, buğday unu, bisküvi-pasta, kakaolu mamuller, makarna, bulgur, şeker ve şeker mamulleri ile bitkisel sıvı
yağlar başı çekti. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında ise 481,5 milyon dolar ihracatla Irak geliyor. Suriye’ye 77,8 milyon dolar, İtalya’ya 75,5 milyon dolar, ABD’ye 65 milyon dolar, Suudi Arabistan’a 64,3 milyon dolar, Almanya’ya 52,6 milyon dolar, Rusya Federasyonu’na 43,1 milyon dolar, İngiltere’ye 35,5 milyon dolar, Mısır’a da 33,8 milyon dolar ve Polonya’ya 33,7 milyon dolar ihracat yapıldı.”
Çıkmaz, 2009 yılında kuruluşu gerçekleşen Halı İhracatçıları Birliği’nin Nisan 2010’da gerçekleştirilen genel kurulundan sonra ihracat kayıtlarına başladığını hatırlatarak, halı ihracatının seyrinin reel olarak değerlendirilebilmesi için önceki kayıtların Tekstil Birliği’nden çıkarılarak Halı Birliği’ne eklendiğini ifade etti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *