Günlük Yatırım Stratejisi – 29.07.2011

Piyasa Stratejisi
2 Ağustos’a 5 gün kala, ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Dün Meclis’te oylanması beklenen Cumhuriyetçilerin planı, bugüne ertelendi. Borçlanma limitinin artırılması için son tarih olarak 2 Ağustos öne çıkıyor olsa da, ABD Hazinesi’nin elindeki nakit paranın, 2 Ağustos tarihinin iki hafta sonrasına kadar yeterli olması, anlaşma süresinin uzamasına neden oluyor. Bugün ABD’de 2.çeyrek GSYH için ilk tahminler açıklanacak. Beklentilerin altında kalacak büyüme verileri negatf atmsoferin sürdürülmesine neden olacaktır. Avrupa tarafında İtalya’nın gerçekleştirdiği tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin artması endişe yaratırken, Moody’s tarafından İspanya’nın kredi notunun olası bir indirim için izlemeye alınması olumsuz algılanacaktır.

TCMB Başkanı Erdem Başçı tarafından dün enflasyon raporu açıklandı. Enflasyon beklentisi değiştirilmedi, TL’de yaşanan değer kaybının cari açığı kısıcı ama TL’de yaşanacak aşırı değer kaybının enflasyonu azdırıcı olacağı söylendi, TL’de yaşanacak değer kayıpları ile ilgili müdahale seçenekleri olduğu belirtildi. TCMB Başkanı Erdem Başçı geçen hafta Cuma günü gerçekleştirdiği açık pozisyon uyarısının, dün düzeltmesini gerçekleştirdi. Son bir haftada TCMB’nin müdahelesi, Başbakan Erdoğan’ın sözlü müdahalesi, TCMB Enflasyon Raporu ile birlikte Dolar/TL’nin 1,65 ve belki altında olması lazımdı. İşler göründüğü gibi iyi değil. Bugün dış ticaret açığı rakamları takip edilecek. Saat 10:00’da açıklanacak ve 9,5 milyar $ açık bekleniyor. Yunanistan’ın kurtarılmasını fiyatlandırılmadığımız gibi ABD’de borçlanma tavanına ilişkin riskleri de fiyatlandırmıyoruz. ABD’de borçlanma tavanına ilişkin riskler hafta sonunda çözülse bile İMKB üzerinde etkisi olmayacaktır ama diğer taraftan negatif bir sonuç, bizde geldiğimiz noktalara geri dönüşe neden olacaktır. 63.000 bizim için tepe noktadır. Yükselişler kademeli satış fırsatıdır.

İMKB Stratejisi
İMKB, 61.011-62.530 aralığında hareket etti ve %2,21 yükseliş ile 62.530 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 1,68 milyar TL seviyesindeydi. İMKB’nin ana trendi olan yatay kanal. Kısa vadeli yükseliş kanalı yeniden satış ile karşılaşacak ve ana trend bozulmayacak. İMKB’de satış noktalarının takip edilmeye başlanacak. Bizim beklentimiz 63.000 direncinin geçilemeyeceği yönündedir. Yükselişler de kademeli bir satış yapılabilir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 73.825-76.625 aralığında hareket ederken 1,77 milyar TL işlem hacmi ile 76.525 seviyesinden kapandı. 76.000 direncini beklentimizden bir gün önce kırıldı. Kırılmayacağını düşündüğümüz direnç 77.500 seviyesidir. Cari seviyelerde yeni pozisyonlar almak yerine satış yönüne geçmek için hazırlanma zamanıdır. 77.300-77.500 seviyelerinden pozisyonlar kapatılabilir.

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Xu030 Yorumu

Sazan sadece bir kez yazsın. Xu030 açısından, yükselişin 110.000-112.000 bandına kadar çıkmasını , sonrasında 98.000-100.000 …

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir