Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 25.10.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 25.10.2011

Piyasa Stratejisi
Yarın gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde piyasalarda durgun bir seyir hakim. Toplantıya umut bağlayanlar olduğu kadar, zirvenin sonuçsuz kalacağı görüşünü benimseyenler bugün satış tarafında olabilir. Yarınki toplantıya ilişkin piyasalara sızan her türlü haber akışı, piyasalardaki dalgalanmanın boyutunu belirleyecektir. Yarınki zirveden EFSF’in genişletilmesi, Yunanistan’ın borçlarında yapılacak kesinti oranının belirlenmesi ve bankalara sermaya desteği sağlanmasına ilişkin sonuçlar çıkması bekleniyor.

Dövizde tavan uygulaması sona erdi ve taban uygulamasına geçildi. TCMB döviz satmakla sadece rezervine zarar verdiğini gördü. Rezervde daha fazla kaybı göze alamazdı. Piyasada TL’yi kesti, cazip hale gelen TL’ye kademeli geçişler ile TL değerlenmeye başladı. Geçen hafta belirttiğimiz TCMB’nin politikası etkili oldu. Dolar/TL atılan adımdan buyan 7 kuruş değer kaybetti. Bundan sonra ne olacak? TCMB yeni bir oyuna başladı. Kurallarını Çarşamba günü açıklayacak. Enflasyon Raporu’nun ardından TL’nin değerini önemli ölçüde güçlendirecek beş maddeli bir eylen planı açıklayacak. TL’nin değerini önemli ölçüde güçlendirilecek denmesi yakın zamanda döviz satım ihallerinin sonlanacağı, TCMB’nin yeniden döviz alımları ile dövizde taban fiyatı belirleyerek rezervlerini güçlendireceği günler görmemiz mümkün. Fakat geçen hafta atılan sıkılaştırıcı adımlar sonrasında Çarşamba günü dengeleyici adımlar beklenmeli. TCMB’nin PPK’sı ile düşen İMKB, enflasyon raporu sonrasında yükselebilir. TCMB geçen haftaki hamlesi ile bankalara gol atarken, döviz açık pozisyonu olan sanayileri bu gol ile öne geçirdi. Piyasalar yeniden dengeleniyor, Çarşamba bankaların ve İMKB’nin yol haritasını belirleyecek.


İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 55451-57047 aralığında hareket etti ve %-0.9 düşüşle  56259  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 2.14 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Yükselen trendi aşağı yönlü kırıldı, yatay trend içerisinde tutunmaya çalışan bir piyasa var. 55.800 üzerinde kapanışlar, yataya geçmeyi başarabilmiş ve yeniden 58.500’ü test edebilecek bir piyasadır. 55.800’ün altında kapanış yapan piyasa yeniden dip arayışına girmiş bir piyasa olacaktır. 

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontratı 66.775-69.050 aralığında hareket ederken, 1,38 milyar TL işlem ile 68.125 seviyesinden kapattı. 69.000 bugünde güçlü bir direnç noktası, vade sonuna yaklaşılması nedeniyle gücü ilerleyen günlerde azalacak. 67.000-69.000 aralığında Aralık ayı kontratlarına pozisyon taşımaları olabilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *