Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 24.11.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 24.11.2011

Piyasa Stratejisi
Piyasaları umutsuzluğa sevk eden AB’de yaşanan vurdumduymazlık. Avrupa’nın en kemik ülkeleri olan Fransa’ya dün Fitch’ten not indirimi uyarısı geldi. Almanya’nın 10 yıllık tahvil ihalesine yanlızca 3,9 milyar € talep geldi ki, 6 milyar € borçlanmayı hedefliyordu. Bunun anlamı Almanya’da borçlanma faizleri yükselecek. S&P bu durumu genel olaran 2012 yılında Avrupa’da resesyon uyarısı vererek özetledi. Avrupa krize çözüm, bıçak kemiği geçince gelecek. Buda büyük ihtimal ile Fransa’nın 10 yıllık bonolarının 3,80’ni geçmesi ile gerçekleşecek. ECB  mevcut kaynakları ile Fransa’yı fonlayamaz. Birşeyler kırılmadan Merkel’in çözümün bir parçası olması beklenmemeli. 
TCMB dünkü toplantısında kararında yada söyleminde bir değişiklik yer almadı. Kur ve enflasyon ile mücadele haftalık piyasaya verdiği likidite ile sürecek. TCMB’nin politikaları risk alma iştahı bu kadar düşük iken işe yaramayacaktır. Ya TL’yi koruyacak ve ikinci el tahvil faizlerini yükselmesine neden olacaktır. Yada TL’yi bırakacak, büyümeyi destekleyecektir. İki sonuçta İMKB’ye olumlu etkisi olmayacaktır. Fitch’in Türkiye’nin kredi görünümünü durağana indirmesi, not artırımını 6 aylık ötelemesidir. Türkiye 2012 Avrupa’sında sınav verecek, bu son sınavıda geçerse yatırım yapılabilir seviyeye yükselecektir. Şu anda Türkiye sınavına başladı. İMKB’de düşüş devam ettikçe hacim artıyor. Tepki beklenmemelidir.

İMKB Stratejisi
İMKB 100 endeksi, 50656-51941 aralığında hareket etti ve %-1.7 düşüşle  51091  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 1.89 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Düşüş hacimli gerçekleşiyor. Bu durumda gelecek tepkilerin satışla karşılanması olasıdır. 50.000 ve 48.500 seviyeler hedef olarak görünür hale geldi. 

VOB Stratejisi
İMKB 30 kontratları 61.050-63.775 aralığında hareket ederken, 1,88 milyar TL işlem ile 61.375 seviyesinden kapattı.  Düşüş  hacimli gerçekleşiyor. Volatil ve düşen bir trendin içerisindeyiz. Tepkiler 62.250 direnci ile sınırlı kalabilir,  tepki için 58.500 bekleniyor görünüyor.


Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *