Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Günlük Yatırım Stratejisi – 24.06.2011

Günlük Yatırım Stratejisi – 24.06.2011

Piyasa Stratejisi
Dün küresel borsalarda yaşanan sert kayıpların ardından, Yunanistan’a ilişkin gelen olumlu açıklamalar Asya borsalarında ve ABD vadeli endekslerde olumlu bir seyir izlenmesini sağlıyor. Avrupalı liderlerin Yunanistan’ın kurtarma konusunda istekli olmaları ve Yunanistan’ın kemer sıkma önlemlerinin onaylanacağı beklentilerinin artması olumlu havayı destekliyor. Bugün Almanya’da açıklanacak IFO güven endeksleri ve FED’in büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından ABD’de açıklanacak birinci çeyreğe ilişkin final büyüme verileri piyasalar üzerinde etkili olacaktır.

Merkez Bankası politika faizini beklenti dahilinde değiştirmeyerek, yüzde 6.25’te bıraktı. Açıklamalarına baktığımızda, Merkez Bankası’nın piyasalardan zaman istediği görülmektedir. “Cari dengede iyileşme gözlenmeye başladı, gıda fiyatları Haziran’da belirgin düşüş gösterecek” açıklamaları, şu anda bulunduğumuz koşullarda daha fazla bir kötüleşme olmadığı şeklinde algılandı. Öte yandan zorunlu karşılıklarında artışa gidilmemesi de bankacılık sektörü üzerinden alınacak önlemlerin şu an için durduğu şeklinde algılanınca bankacılık hisselerinde de yükseliş gözlemlendi. Yanı sıra petrol fiyatlarında dün yaşanan düşüşün cari açık açısından bakıldığında olumlu etkisinin hissedilmesi de İMKB’deki alımlarda etkili oldu. Teknik olarak yükseliş hareketinin kalıcı olabilmesi için 62,500 direncinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz.

İMKB Stratejisi
İMKB-100 endeksi, 60.465-61.715 aralığında hareket etti ve %0,61 yükseliş ile kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 1,81 milyar TL seviyesindeydi. Geri çekilmelerde 61.000-60.500 seviyeleri kısa vadeli işlemlerde destek seviyesi olarak izlenebilir. Gün içinde yaşanabilecek tepki hareketlerinde ise direnç olarak 62,500 seviyesi izlenebilir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 Haziran kontratlar 73.500-75.525 aralığında hareket ederken 1,69 milyar TL işlem hacmi ile 75.250 seviyesinden %1,04 yükselişle kapandı. 75.500-75.800 direnç seviyelerinin aşılması alıcılı seyri devam ettirebilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *