Günlük Yatırım Stratejisi – 22.08.2011

Piyasa Stratejisi
Geçtiğimiz haftadan bu haftaya devrettiğimiz ana konular, Avrupa’da yaşanan borç krizi ve küresel büyümeye yönelik devam eden endişeler. Geçtiğimiz hafta açıklanan ve beklentileri karşılayamayan ekonomik verilerin ardından küresel büyüme endişeleri yükselmişti. Bu hafta da ABD ve diğer gelişmiş ekonomilere ilişkin açıklanacak ekonomik verilerin yavaşlamaya işaret etmesi piyasalardaki resesyon fiyatlamasının devam etmesine neden olacaktır. Bu kapsamda Salı günü ABD’de açıklanacak yeni konut satışları ve Çarşamba günü yine ABD’de açıklanacak dayanaklı mal siparişleri verileri takip edeceğimiz önemli veriler arasında yer alacaktır. Cuma günü ise ABD’de açıklanacak ikinci çeyrek büyüme verisi ana tabloyu özetleyecektir. Piyasalar merakla beklediği en önemli gelişme ise, Fed Başkanı Bernanke’nin Cuma günü yapacağı konuşma olacak. Yeni bir parasal genişlemenin sonuçlarının olumsuz olacağı tartışılırken, Bernanke’nin atacağı adımlar merak konusu.

Türkiye yeni haftaya Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı ile başlıyor. Yarın Finansal İstikrar Komitesi ve TCMB’nin Para Kurulu Komitesi takip edilecek. Cuma günü ise Temmuz Dış Ticaret Açığı rakamları açıklanacak. Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Finansal İstikrar Komitesi toplantısı sonrasında bir açıklama yapılmıyor. Bu iki toplantının piyasalar üzerinde etkisi olmayacak. TCMB’nin PPK toplantısı ise biraz daha kritik. Çok farklı beklentiler ve her farklı beklentinin para ve sermaye piyasaları üzerinde kalıcı ve az kalıcı olarak etkileri olacak. TCMB’nin sadece yarınki kararları önemli olmayacak, atacağı adımların toplantı özetindeki yeri ve ekonomik değerlendirmeler önemli olacak. Piyasalar adımları değil, genel tabloyu fiyatlandıracak. Örnek vermek gerekirse TCMB TL munzam karşılık oranlarının düşürmesinin etkisi gün içi piyasa için olumlu, ilerleyen günler için olumsuz olabilir.  En olumlu senaryo TCMB’nin piyasalara müdahale etmediği senaryodur. Bu piyasalarda işlerin yolunda olduğunu gösterir. Fakat Cuma günü bankacılık sektöründeki yükseliş TL munzam karşılık oranlarındaki bir düşüşün fiyatlandığını gösteriyor. TCMB’de olası senaryo fiyatlanmış görünüyor. 

İMKB Stratejisi
İMKB, 49.930-53.075 aralığında hareket etti ve %2,15 yükseliş ile 53.061 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 2,25 milyar TL seviyesindeydi. İMKB Cuma günü aşırı satım bölgesine girmekten kurtuldu. Desteklerden gelen alımlar, dirençlerden gelen satışlardan güçlü değil. Bu nedenle hala günlük tepkiler, gün içi yükselişler olarak yorumlamak gerekiyor. 54.000-56.000 orta vadeli olası tepe bölgesidir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 60.100-64.750 aralığında hareket ederken, 2 milyar TL işlem hacmi ile 64.550 seviyesinden kapandı.  60.200 desteğinden gelen alımlar kontratları 64.550 seviyesine kadar taşıdı. Vadeli kontratlar gün içi aşırı satıma yükseldi. 65.000’nin üzeri pek mümkün görünmüyor. 62.500-65.000 aralığında hareketin yaşanmasını bekliyoruz.

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Xu030 Yorumu

Sazan sadece bir kez yazsın. Xu030 açısından, yükselişin 110.000-112.000 bandına kadar çıkmasını , sonrasında 98.000-100.000 …

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *