Günlük Yatırım Stratejisi – 14.07.2011

Piyasa Stratejisi
Dün FED Başkanı Ben Bernanke’nin yeni bir parasal genişleme sinyali vermesinin ardından ABD borsalarında etkili olan pozitif atmosfer, ABD’de devam eden “borç tavanı krizi” nedeniyle kesintiye uğradı. Borçlanmanın üst sınırının yükseltilmesi için uzlaşı arayışında olan ABD Başkanı Obama’nın, yürütülen görüşmeler sırasında toplantıyı terk etmesi ve Wall Street kapanışı sonrası Moody’in ABD’nin AAA olan kredi notunu kaybedebileceğine yönelik açıklamaları vadeli endekslerde satıcılı bir seyir izlenmesine neden oluyor. Borçlanma konusundaki tartışmaların son güne kadar belirsizliğini koruyacağını düşünüyoruz. Bugün ABD tarafında açıklanacak veri akışı oldukça yoğun. Perakende satışlar, işsizlik başvuruları ve üretici enflasyonu bugün takip edeceğimiz önemli veriler arasında yer alırken, JPMorgan ve Google’ın bugün açıklanması beklenen bilançoları da piyasaların takibinde olacaktır. JPMorgan’ın TSİ 14:00’de açıklaması beklenen bilançosunda hisse başına 1,22$ kar elde etmesi beklenirken, Wall Street kapanışı sonrası bilançosunu açıklayacak olan Google’ın hisse başına 7,87$ kar açıklaması bekleniyor. Avrupa tarafında kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan not indirimlerinin etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. İtalya’da bugün senatoda gerçekleştirilecek kemer sıkma önlemlerinin oylaması ve İtalya Hazinesinin gerçekleştireceği 4 tahvil ihracı piyasalardaki volatiliteyi artırıcı unsurlar olarak takip edilecektir.

Yurtiçinde ay sonuna kadar önemli bir data akışı yok. Yurtdışında ise gündem ABD ile Avrupa’nın sorunları arasında gelip gidiyorken, gündem sırası yeniden ABD’ye geldi. FED’den Ağustos ayında beklediğimiz yeni parasal adımlara yönelik sinyaller, biraz erken geldi. Haziran ayı toplantı tutanaklarında FED üyelerinden parasal genişleme ile sıkıştırma konusunda tartışmalar sonrasında dün FED Başkanı Bernanke’nin açıklamaları önemliydi. Bernanke parasal genişlemeye açık kapı bırakması FED içerisinde parasal genişlemenin yanında olduğunu gösterdi. ABD’de Cumhuriyetçiler FED’in parasal genişlemeci politikasına ve bütçe açığını azaltıcı bir önlemler paketi olmadan borçlanma limitinin artılmasına karşı. Ay sonuna kadar ABD gündem maddesi olmaya devam edecek. FED’in parasal genişlemesi ile ABD’de borçlanma limitini artırmak için Obama’nın bütçe kısıntıları ve kısıntıların ABD’ye etkisi. Yurtdışı piyasalarda hareketli gündemine karşılık, İMKB’de  61.000-64.000 bandımızın korunmasını bekliyoruz.


İMKB Stratejisi
İMKB, 62.664-63.282 aralığında hareket etti ve %0,91 yükseliş ile 63.261 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 1,90 milyar TL seviyesindeydi. Üç günlük düşüş sonrasında dün gelen zayıf bir kapanış gerçekleşti. Son üç günlük işlemler sonrasında 63.300 ara direnci  ortaya çıktı. 63.300 direncinin güçlenmesini bekliyoruz. 61.000’ne gerileme sonrasında başlayacak bir tepki hareketinin kalıcı olabileceğini düşünüyoruz.


VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 76.550-77.850 aralığında hareket ederken 1,22 milyar TL ile 77.850 seviyesinden %1,04 yükselişle kapandı. Yatay bandın tavan noktasından gelen satışlar ile birlikte realizasyon başladı. 76.300 desteğimizin altından gelen alımlar ile birlikte dün kapanış gerçekleşti.  75.600 ana destek seviyemiz, 78.000’de kırılmasını beklemediğimiz direnç seviyesi.

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Xu030 Yorumu

Sazan sadece bir kez yazsın. Xu030 açısından, yükselişin 110.000-112.000 bandına kadar çıkmasını , sonrasında 98.000-100.000 …

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir